16 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Bestia z północy powróci jeszcze w marcu. Mróz do -10 w Polsce. Możliwy atak zimy

Atak zimy i mróz w Polsce

To wydaje się nieprawdopodobne, lecz zima może jeszcze wrócić do Polski w połowie marca. Modele numeryczne coraz śmielej prognozują mróz dla naszego regionu. W okolicach 20 marca mróz mógłby być siarczysty.

Nadejdzie wiosna, czy mróz jeszcze wróci do Polski?

O najbliższych dniach w pogodzie dla Polski pisaliśmy w porannej prognozie pogody na 5 dni Polski. Czeka nas kilka cieplejszych dni, a mróz odpuści niemal całkowicie. Jednak nie dajmy się zwieść, że to już prawdziwy wybuch ciepła i nadejście wiosny. Arktyczne masy powietrza jeszcze powrócą nad nasz region, dlatego też wymianę opon na letnie odłóżmy jeszcze na jakiś czas.

Mróz w prognozach na marzec dla Polski

Powyższa grafika to prognoza anomalii temperatury zaczerpnięta z portalu wxcharts.com. Widać tutaj jasno i wyraźnie, że masy powietrza jakie spływać będę do Polski po 15 marca będą dużo chłodniejsze od normy wieloletniej. W związku z tym bardzo prawdopodobne, że w Polsce pojawi się jeszcze mróz. Na południu kraju mróz może być siarczysty. Przeglądając poniższą animację przepływu mas powietrza wydaje się, że po 15 marca czekają nas jeszcze dwa okresy z mrozem nad Polską.

Na powyższym filmie widać jak pierwszy spływ chłodu prognozy widzą na okolice 19 marca 2021. Podczas gdy jeszcze 17 marca modele widzą wysokie temperatury w kraju, już 19 pojawi się mróz. Kolejny spływ chłodu na animacji widać w okolicach 22 marca i na ten moment wygląda na to, że mróz w Polsce może być nocami nawet dwucyfrowy. Oczywiście to odległe terminy w prognozach. Na tym etapie nie piszemy, że silne ochłodzenie w kraju jest pewne. Analizujemy tylko to co wylicza model GFS (europejski ECMWF na ten moment potwierdza taki scenariusz).

Nie tylko ochłodzenie w Polsce, ale i opady śniegu?

Wciąż piszemy o mrozie i spadku temperatury w Polsce. Wiele wskazuje jednak na to, że zima pokaże w drugiej połowie marca śnieżne oblicze. Przyglądając się poniższej grafice widać, jak na wschód od Polski 22 marca prognozowane jest przejście głębokiego niżu. Przyniesie to nie tylko silny wiatr w kraju (o wichurach w Polsce piszemy tutaj). Wiele wskazuje na to, że zwłaszcza we wschodniej części Polski spadnie jeszcze śnieg. Przy korzystnych warunkach (centrum niżu musiałoby być bliżej Polski) na wschodzie moglibyśmy mieć w ostatniej dekadzie marca do czynienia z silniejszym atakiem zimy i śnieżycami.

Możliwy atak zimy i śnieg w Polsce w drugiej połowie marca 2021.

Na ten moment oczywiście traktujmy to jeszcze jako pogodową ciekawostkę. Warto wiedzieć planując wymianę opon, że incydenty zimowe nad Polską są jeszcze widoczne w modelach. Jednak przy cyrkulacji strefowej, sytuacja pogodowa w naszym regionie jest zawsze dynamiczna i zmienna. Prognozowanie zjawisk pogodowych na dwa tygodnie w przód zawsze obdarzone jest sporym błędem prognostycznym. Jeśli interesuje Was trend w pogodzie na jeszcze dłuższy okres czasu zapraszamy do długoterminowej prognozy pogody na cały kwiecień 2021.