Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ochłodzenie przerwie fale ciepła. Będą opady i burze. Temperatury gwałtownie spadną, wystąpią przymrozki w Polsce


Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silne ochłodzenie przed nami. Spodziewane opady i burze. Temperatury runą w dół z dnia na dzień. Spodziewane nocne i poranne przymrozki. Ochłodzenie będzie duże i dotkliwe, lecz krótkotrwałe.

Pogoda długoterminowa. Najcieplejsze dni w tym roku na obszarze Polski

Trwa najcieplejszy okres synoptyczny od początku 2023 roku. Druga połowa mijającego tygodnia pozytywnie zaskakuje notowanymi wartościami na termometrach. Nie brakuje pogodnego nieba i wysokich jak na kwiecień temperatur. Szczególnie ciepły okres w pogodzie przypada od 20.04.2023 r. do 24.04.2023 r. Od 25 kwietnia 2023 r. czeka nas duże ochłodzenie w całym kraju. Zgodnie z przypuszczeniami w weekend temperatura osiągała, a nawet przekraczał 20-23°C. Dni gorących ani tym bardziej upalnych nie przewidujemy do końca miesiąca.

Duże ochłodzenie obejmie cały kraju od wtorku. Wygląda na to, że najniższe temperatury będą notowane od 25.04.2023 r. do 28.04.2023 r. Temperatura w tym czasie ma być niższa o nawet 4°C/8°C od normy klimatycznej, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Prognozowana anomalia dobowa temperatury na okres od 23.04.2023 r. do 29.04.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

pogoda długoterminowa. Duże ochłodzenie w Polsce
Bardzo ciepły okres w pogodzie ustąpi, nadchodzi duży, lecz krótki chłód

Pogoda długoterminowa. Kilka dni z niskimi temperaturami, potem ocieplenie na przełomie kwietnia i maja, lecz już bez tak wysokich temperatur w tym miesiącu

Cieplej zacznie robić się w ostatnich dniach kwietnia. Warunki pogodowe na przełomie kwietnia i maja okażą się zmienne z możliwością występowania opadów i burz. Powietrze arktyczne zaznaczy się w okresie od 25.04.2023 r. do 28.04.2023 r. Następnie od 29 kwietnia 2023 r. zacznie napływać do nas cieplejsze powietrze, ale nie obejmą od razu całego kraju. Przez kilka nocy z rzędu na przeważającym obszarze Polski czekają nas ujemne temperatury nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 m nad poziomem gruntu w klatkach meteorologicznych i profesjonalnych osłonach radiacyjnych. Najdłużej niskie temperatury utrzymają się na wschodzie, północy i północnym wschodzie.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na 2 metrach w okresie od 24.04.2023 r. do 29.04.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1981-2010 r.

pogoda długoterminowa. Duża ujemna anomalia temperatury
Pogoda długoterminowa. Silne ochłodzenie w Polsce

Pierwszy miesiąc w 2023 r. poniżej średniej klimatycznej

Kwiecień 2023 r. nie zapisze się w Polsce jako miesiąc w normie wieloletniej. Średnia obszarowa anomalia wyjdzie około -0.8°C względem lat 1991-2020 r. Będzie to więc pierwszy miesiąc w 2023 roku, który zapisze się jako lekko chłodny. Gdyby nie kilka dni z niską temperaturą pod koniec miesiąca, to mijający miesiąc miałby szanse zapisać się jako w normie, bądź nieco powyżej normy klimatycznej.

Prognozowana wstępnia anomalia miesięczna na okres od 1.04.2023 r. do 29.04.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

pogoda długoterminowa na kwiecień 2023 r. wskazywała, że kwiecień zapisze się poniżej normy
Pogoda długoterminowa wskazywały, że kwiecień 2023 r. zapisze się poniżej normy

Będzie zimno w Polsce od wtorku

Kilka dni z bardzo niskimi temperaturami powietrza przed nami. Będzie nawet chłodniej nocami i o poranku, niż prognozuje to model numeryczny WRF-ICON dla Polski, nawet o kilka stopni z możliwością przymrozków na 2 metrach na nizinach i wyżynach.

Przeczytaj również: Upał na południu. Blisko 40°C. Uderzenie lata w Polsce. Jednak temperatury mocno spadną

Prognozowana maksymalna i minimalna temperatura powietrza według modelu WRF-ICON dla Polski

Duże ochłodzenie przed nami

Silne ochłodzenie, lecz spadki są niedoszacowane przez WRF-ICON

Porównanie prognozowanej temperatury pochodzące z modelu ECMWF HRES 0.1 na okres od 23.04.2023 r. do 2.05.2023 r. Prognoza powyżej 5-7 dni ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie

spore ochłodzenie w Polsce
Silne ochłodzenie na kilka dni w Polsce

Prognozowana temperatura minimalna na okres od 23.04.2023 r. do 2.05.2023 r., uwzględniając wyliczenia modelu ECMWF dla Polski

duża zmiana w pogodzie
Zmiana pogody przed nami

Prognoza średniej temperatury powietrza na okres od 23.04.2023 r. do 2.05.2023 r. dla Polski

spora zmiana pogody w kraju
Termiczna wiosna w Polsce

Wyż ustąpił pod naporem cyrkulacji strefowej

Blokada antycyklonalna szybko osłabła pod koniec tygodnia i jej miejsce zaczęła zajmować zatoka niżowa znad Morza Północnego. Centrum wyżu migruje w kierunku Morza Czarnego. Dodatkowo dziś nad dzielnice zachodnie w drugiej części dnia nasunął się chłodny front atmosferyczny, pojawiły się lokalne burze na obszarze woj. wielkopolskiego i łódzkiego. Cyrkulacja atlantycka o różnych składowych będzie mieć decydujący wpływ na przebieg warunków pogodowych pod koniec kwietnia. Z prognoz numerycznych wynika, że najsilniejsze i najliczniejsze wiosenne burze, pojawią się w poniedziałek, 24 kwietnia 2023 r. na zachodzie, częściowo północy i centrum kraju. Zagrzmieć może także na wschodzie kraju, gdzie konwekcja powinna rozwinąć się wewnątrzmasy. Jednak na tym obszarze zjawiska burzowe okażą się mniej liczne i intensywne.

Zobacz też: Burze wracają po krótkiej przerwie. Grad, ulewy i silny wiatr nadchodzą do Polski

Pogoda długoterminowa. Prognozowana wstępnie akumulacja opadów na okres od 23.04.2023 r. do 30.04.2023 r. w oparciu o model ECMWF

pogoda zaskoczy na koniec kwietnia 2023 r.
Niska temperatura i większe opady oraz burze

Burze, opady i mróz w górach całodobowy przez kilka dni

Załamanie pogody całą wschodnią połowę naszego kraju obejmie we wtorek, 25 kwietnia 2023 r., pojawią się opady, jak i też lokalne burze, które okażą się jednak mniej liczne niż w poniedziałek. Kolejne dni przyniosą zmniejszenie aktywności opadowej i burzowej nad Polską. Przelotne opady deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej mogą zdarzyć się w północnej połowie kraju w najbliższą środę. Po zachodzie słońca możliwe są nawet przejściowe opady mokrego śniegu. Należy dodać, że trwałej zimy z tego nie będzie na nizinach i wyżynach. Większy przyrost pokrywy śnieżnej i spory mróz pojawi się w obszarach górskich na początku tygodnia.

Pogoda długoterminowa na przełom kwietnia i maja. Prognozy na majówkę mogą ulec dużym zmianom

Temperatury wzrosną na przełomie miesięcy

Przełom kwietnia i maja zaskoczy w pogodzie, gdyż po kilku dniach z temperaturą poniżej normy spodziewany jest duży wzrost temperatury. W sprzyjających warunkach nie możemy wykluczyć rozwoju burz na przełomie kwietnia i maja. Dojść może do starcia ciepłego i chłodnego powietrza nad Polską w okresie majówki, powodując zwiększony dynamizm w pogodzie. W tym czasie termometry pokażą przeważnie od 13°C do 20°C. Jednak z uwagi na odległy termin i dynamiczne warunki pogodowe, musimy spodziewać się dużej zmienności prognoz w kolejnych dniach.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie wartości ciśnienia na poziomie morza na okres od 25.04.2023 r. do 30.04.2023 r.

zmiana pogody w Polsce
Zmiana pogody w Polsce, wpływ cyrkulacji strefowej na warunki

Pogoda długoterminowa. Duże ochłodzenie przed nami, potem nagły zwrot w pogodzie

Wiązki pochodzące z modelu GFS i ECMWF jasno sygnalizują chłodniejszy okres synoptyczny w okresie od 25.04.2023 r. do 28.04.2023 r. Potem zaobserwujemy stopniowy wzrost temperatury w całym kraju. Ochłodzenie wygląda na to, że będzie krótkie, lecz silne, powodując wystąpienie nocnych i porannych przymrozków w wielu regionach. W górach utrzyma się przez kilka dni z rzędu całodobowy mróz.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana wiązek temperatury na 2 m i opadów dla Warszawy

ochłodzenie w kraju
Ochłodzenie będzie silne w Polsce

Pogoda długoterminowa według wiązek modelu ECMWF temperatury na 2 m i opadu dla Wrocławia

zmiana aury w Polsce
Zmiana pogody w Polsce

Reasumując, przed nami koniec temperatur powyżej 20°C w kwietniu i nadejście chłodnego okresu synoptycznego. Przez kilka dni temperatury mają być niższe, niż norma wieloletnia o nawet 4-8 stopni, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Większa dynamika w pogodzie jest możliwa na przełomie kwietnia i maja, lecz przebieg warunków pogodowych na majówkę pozostaje jeszcze pod znakiem zapytania. aczkolwiek generalnie nie powinno być tak źle jak pokazywały to niektóre prognozy operacyjne modeli z różnych ośrodków meteorologicznych. Zgodnie z naszymi oczekiwanymi druga połowa kwietnia okazała się cieplejsza, co pozwoliło na dynamiczny rozwój fenologicznej wiosny w wielu regionach Polski, która będzie się jeszcze intensyfikować w kolejnych tygodniach.

Śledźcie najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl