Burze wracają po krótkiej przerwie. Grad, ulewy i silny wiatr nadchodzą do Polski

Burze wracają po krótkie przerwie do Polski. Grad, ulewy i silny wiatr w kraju. Przed nami dynamiczne dni w pogodzie i duże ochłodzenie na początku przyszłego tygodnia.

Burze dziś nad Polską. Większa aktywność burzowa w poniedziałek. Od wtorku większe ochłodzenie na kilka dni w całym kraju

Druga połowa kwietnia jest znacznie cieplejsza od pierwszej. W trzeciej dekadzie mijającego miesiąca obserwujemy najwyższe temperatury w kwietniu. Wczoraj najcieplejszą stacją okazały się Słubice, gdzie zmierzono w klatce meteorologicznej 21,5°C. Najchłodniej było w obszarach górskich oraz nad samym morzem, gdzie na tym ostatnim obszarze wpływała bryza morska.

Temperatura maksymalna minionej doby na stacjach IMGW-PIB w Polsce

burze w kraju
Burze w Polsce dziś możliwe. Wczoraj było wiosennie w wielu regionach

Temperatura maksymalna na stacjach synoptycznych, 22 kwietnia 2023 r. od 8:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce

Burze dopiero w niedzielę nad Polską. Wczoraj najcieplej było w Słubicach

Groźna pogoda w Polsce. Zjawiska konwekcyjne pojawią się dziś w drugiej części dnia na zachodzie

W drugiej części niedzielnego dnia od zachodu wkroczy strefa chłodnego frontu atmosferycznymi z opadami i burzami. Będzie to preludium przed tym co czeka nas w pogodzie w kolejnych dniach. W zasięgu strefy frontowej pojawią się opady. Zdarzyć mogą się także punktowe burze, które w niedzielę nie okażą się jeszcze gwałtowne, lecz nie można wykluczyć opadów drobnego gradu i silnego wiatru.

Sytuacja synoptyczna na 23.04.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze w Polsce dziś przed czołem frontu
Chłodny front atmosferyczny nad Polską

Konwekcja nie okaże się dziś dobrze zorganizowana

Energia dostępna drogą konwekcji sięgnie do 500-800 J/kg. Pionowe ścinanie wiatru z uwagi na słaby wiatr w troposferze przyjmie niskie wartości, nie sprzyjając lepiej zorganizowanym formacjom konwekcyjnym. Zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza (PW) sięgnie do 22-28 mm. Zaznaczy się stromy pionowy gradient temperatury, który w warstwie 0-3 km sięgnie 8°C/km. Deficyty wilgotności w środkowej troposferze mogą ograniczać warunki sprzyjające tworzeniu się ośrodków burzowych, lecz w sytuacji ich pojawienia mogą pojawić się silne podmuchy konwekcyjne do 70 km/h, ale i tak poniżej progu ostrzeżenia.

Zobacz też: Upał na południu. Blisko 40°C. Uderzenie lata w Polsce. Jednak temperatury mocno spadną

Inicjacja burz zachodzić ma głównie na przedpolu chłodnego frontu atmosferycznego, na tzw. dolno-troposferycznych strefach zbieżności wiatru, które wymuszą rozwój prądów wstępujących. Jeśli prognozy się sprawdzą, to w drugiej części dnia procesy wspomagające, wystąpią na obszarze następujących województw: opolskie, woj. dolnośląskie, sięgając Wielkopolski, jak i też Ziemi Łódzkiej.

Prognoza burzowa na okres od 23.04.2023 r. do 10:05 CEST do 24.04.2023 r. do 08:00 CEST według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze w kraju
Burze w Polsce możliwe. Prognoza Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Dynamiczna pogoda. Burze dziś i jutro w Polsce. Jednak ochłodzenie w całym kraju od wtorku

Chłodny front atmosferyczny jest związany z niżem ulokowanym nad Morzem Północnym wędrującym w kierunku Danii. Jego ruch postępować ma z zachodu na wschód kraju, przesuwając się w głąb Polski, tracąc wyraźnie na intensywności z biegiem godzin. W strefie frontowej pojawi się więcej chmur, jak i też opady oraz burze. Szczególnie w drugiej części dnia i wieczorem. W wielu regionach termometry pokażą nawet 18°C/23°C. Będzie to więc najcieplejszy dzień od początku 2023 roku.

Burze są dziś najbardziej prawdopodobne w zachodniej połowie naszego kraju. W burzach wysokość opadów nie powinna przekroczyć 5-20 mm na mkw. Prawdopodobne są także opady gradu do 1-1,5 cm. W zasięgu konwekcji zdarzą się porywy wiatru do 50-70 km/h.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 23 kwietnia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF

burzowa pogoda
Burze w Polsce dziś

Będą to najprawdopodobniej wiosenne burze o niedużym natężeniu. Nie powinny być długotrwałe i dobrze zorganizowane. Podstawowym zagrożeniem okażą się wyładowania atmosferyczne. Więcej burz o sporej intensywności pojawi się w poniedziałek w wielu regionach naszego kraju.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 23 kwietnia 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Ciepłe powietrze, które zalega od kilku dni odsuwane będzie na wschód. Niewykluczone są jutro formacje liniowe, burze pulsacyjne, a nawet superkomórki burzowe. Z uwagi na lokalny charakter zjawisk konwekcyjnych, zalecamy śledzić na bieżąco dane z radarów meteorologicznych i detektorów wyładowań atmosferycznych.

Fanipogody.pl