Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg spadnie w Polsce, będą przymrozki, a następnie temperatura powyżej 20°C, opady i burze. Sprawdź, jak wyglądają najnowsze prognozy modeli numerycznych.
Pogoda długoterminowa. Cieplej z biegiem czasu w trzeciej dekadzie kwietnia. Najchłodniejsza tygodnie miesiąca za nami
Przełom 2 i 3 dekady kwietnia zapowiada się w dalszym ciągu z ujemną anomalią temperatury. Na większe ocieplenie przyjdzie nam poczekać do pierwszych dni ostatniej dekady mijającego miesiąca. Upału w kwietniu nie doświadczymy, ale dni z temperaturą powyżej 20-22°C są jeszcze możliwe.
Prognozowana anomalia temperatury na okres od 17.04.2022 do 23.04.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020
Średnia dobowa przez dłuższy czas będzie typowa dla termicznej wiosny. Umożliwi to „wybuch” fenologicznej wiosny
Jeszcze tylko na przełomie 2 i 3 dekady kwietnia powszechne będą przymrozki. Następnie obserwowany będzie stopniowy wzrost temperatury i całodobowa dodatnia temperatura. Zdecydowanie cieplej zrobi się w drugiej połowie mijającego tygodnia. Średnia dobowa temperatura przez dłuższy czas będzie typowa dla termicznej wiosny. Wygląda na to, że ostatnia część mijającego miesiąca będzie cieplejsza niż ubiegłe. Mogą się zdarzyć dni, gdy temperatura przekroczy 20°C.
Prognozowana średnia anomalia temperatury na okres od 17.04.2022, 06Z do 22.04.2022 według modelu GEFS
Orientacyjna anomalia temperatury na okres od 23.04.2022 do 28.04.2022 względem okresu bazowego 1981-2010 według GEFS
Pogoda długoterminowa. Orientacyjna prognoza anomalii według modelu GEPS na okres od 28.04.2022 do 3.05.2022
Prognozowana średnia dobowa temperatura powietrza na okres od 17.04.2022 do 27.04.2022, wskazuje na obecność termicznej wiosny w całej Polsce
Modele pogodowe są zgodne, że przed nami dłuższe okresy z wyższymi temperaturami. Częste opady, umiarkowane oraz wysokie temperatury będą sprzyjać szybkiej intensyfikacji fenologicznej wiosny. Otoczenie nasze zacznie się szybko zazieleniać. Istnieje ryzyko, że w trzeciej dekadzie mijającego miesiąca pojawią się częstsze i bardziej aktywne elektryczne burze. Będzie to jednak zależne od intensywności adwekcji wilgotnego i cieplejszego powietrza, intensywności przepływu mas powietrza oraz stref konwergencji wiatru dolnego. Dominacja niżowej pogody będzie wyraźna w trzeciej dekadzie kwietnia. Okresami jednak spodziewamy się przejaśnień i rozpogodzeń w wielu regionach. Najmniej padać ma na północy.
Orientacyjna prognoza wysokości opadów do 25 kwietnia 2022 według modelu ECMWF
Pogoda długoterminowa. Oczekiwana redukcja ujemnej anomalii temperatury
Zarówno modele europejskie i amerykańskie wskazują, że częściej będziemy mieć do czynienia z dłuższymi okresami ciepła. Dlatego też duża ujemna anomalia miesięczna powinna zostać zredukowana. Będą dni, gdy temperatura będzie znacznie powyżej średniej klimatycznej.
Prognozowana anomalia miesięczna za okres od 1.04.2022 do 23.04.2022, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 dla Polski
Pogoda długoterminowa. Blokada strefowej cyrkulacji będzie wyraźna, potem możliwa zmiana
Przed nami wilgotny przełom 2 i 3 dekady kwietnia. Największych opadów spodziewamy się na wschodzie, częściowo południu i centrum. Najrzadziej padać ma na północy. Zasadniczo znajdziemy się pomiędzy silnym wyżem znad Skandynawii a niżami z południa i wschodu Starego Kontynentu. Wygląda na to, że w najbliższych dniach swój wpływ zaznaczy odcięty niż górny, który zostanie wygenerowany na krańcu długiej fali planetarnej. Ze wschodu w jego obrębie przemieszczać mają się ośrodki niżowe z frontami atmosferycznymi, przynosząc częstsze opady w pierwszej połowie najbliższego tygodnia. Kwiecień przynosi zdecydowanie więcej dni z niżową pogodą, co jest zgodne z opublikowaną jakiś czas temu przez nas prognozą długoterminową.
Wyliczana średnia wartość ciśnienia na poziomie morza na okres od 17.04.2022 do 27.04.2022 według amerykańskiego modelu GFS
Częstsze dni z temperaturą powyżej 20°C
Reasumując, przed nami okres w pogodzie z dominacją ośrodków niżowych. Przymrozki nie będą już uciążliwe, najczęściej na nizinach przez wiele dni będzie dodatnia temperatura. W nadchodzącym tygodniu najczęściej na wschodzie, północnym-wschodzie, częściowo w centrum oraz niewykluczone, że na południu. Początkowo możliwe są miejscami opady śniegu, następnie przechodzące w deszcz wraz z napływem coraz cieplejszego powietrza. Pogoda długoterminowa może ulec jeszcze zmianie z uwagi na dynamiczną sytuacje.
Wiązki modelu GFS na 16 dni dla wysokości 850 hPa, 1500 m.n.p.g, co pozwala nam lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza, które docierają nad dany obszar. W tym przypadku dla Warszawy
Pod koniec przedostatniego tygodnia możliwe są okresami zjawiska burzowe. Ich intensywność nie jest znana na ten moment, ale można zakładać, że będą to typowo wiosenne burze o słabej, umiarkowanej aktywności. Najczęściej do końca kwietnia zobaczymy od 12°C do 22°C. Najniższą temperaturę będziemy obserwować w obszarze zachmurzenia frontowego i opadów.
Prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni dla wysokości 2 m.n.p.g dla Warszawy
Nie przewiduje się natomiast dni gorących, czyli z temperaturą w okolicach 25°C, ani dni upalnych z temperaturą 30°C i więcej. Ponownie chłodniej może zrobić na przełomie kwietnia i maja, chociaż z uwagi odległy termin skala i długość ochłodzenia nie jest znana. Prognozy mogą ulec zmianie. Wkrótce podamy więcej informacji o trendzie w pogodzie na kolejne dni i tygodnie.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg spadnie w Polsce, będą przymrozki, a potem ponad 20°C, opady i burze”
Możliwość komentowania została wyłączona.