Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg, wiatr a nawet burze. Na horyzoncie ocieplenie i duża aktywność Oceanu Atlantyckiego

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg, silny wiatr a nawet burze. Na horyzoncie ocieplenie i duża aktywność Oceanu Atlantyckiego. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Na przełomie listopada i grudnia do Polski napłynęło zimne powietrze pochodzenia arktycznego, morskiego z północnego zachodu. Punktowo wystąpiły niewielkie opady śniegu.

Komentarz synoptyka ICM-UW, meteo.pl o sytuacji w najbliższych dniach

To nie koniec zmian, od jutra wyraźne ożywienie w atmosferze i wzrost prędkości wiatru, spowodowane nasuwaniem się znad Bałtyku i zachodnich Niemiec aktywnego frontu chłodnego. Prowadzić on będzie słabe i umiarkowane opady śniegu z deszczem i deszczu o charakterze przelotnym, bardziej intensywne w północnym odcinku frontu i mniej aktywne w południowym. Od rana wchodzące nad Pomorze, a w ciągu dnia postępujące na południowy wschód. Do następnego rana utrzymujące się w Karpatach, na Podkarpaciu i w południowej Lubelszczyźnie. Za frontem napływać będzie chłodniejsze powietrze o chwiejnej równowadze termodynamicznej, w którym występować będą rozproszone opady przelotne deszczu ze śniegiem i deszczu, miejscami intensywne oraz towarzyszący im silny porywisty wiatr północno zachodni. Nad południowym Bałtykiem, a także w pasie wybrzeża spodziewane są burze.

W nocy z poniedziałku na wtorek będzie uspakajało się w atmosferze, postępujące od Pomorza w głąb kraju, a na południowym wschodzie dopiero w godzinach południowych i popołudniowych, wraz z wychodzeniem ostatnich opadów słabego śniegu nad Ukrainę i Słowację. W chłodnym powietrzu, przy słabnącym wietrze i postępujących rozpogodzeniach, następować będzie przejście temperatury przez zero w dół. Według modelu UM nawet do minus 4 stopni w Wielkopolsce, na Kujawach i Kaszubach – informuje synoptyk Ryszard Olędzki z ICM-UW, meteo.pl

Opisywane opady śniegu widać na poniższej mapie w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek

Najbliższe noce z ujemnymi temperaturami

Od 4 grudnia rozpocznie się ocieplenie od zachodu

Po 6 grudnia wzrośnie ilość opadów na obszarze Polski. Niże atlantyckie przynosić będą zróżnicowaną aurę. Padać będzie głównie deszcz, ale także okresami śnieg. W prognozach długoterminowych powyżej 7 dni rysuje się duża zmienność pogody.

Przeważnie napływać będą dość ciepłe masy jak na grudzień z zachodu i południowego, okresami niewykluczone, że nawet z południa. Nie zabraknie jednak przymrozków zwłaszcza na południu i wschodzie Polski.

Okresami należy spodziewać się opadów śniegu. Niewykluczone, że wystąpi też wichura, lecz prognozy ulegają dalszym zmianom.

Średnia temperatura powietrza na 10 dni dla Europy

Średnia anomalia temperatury będzie w okolicach normy wieloletniej przez 10 dni dla Polski

Nocami jednak należy spodziewać się ujemnych temperatur, lecz okresami przez całą dobę temperatura powietrza będzie dodatnia

Okresami na termometrach zobaczymy 7 stopni w najbliższych 10 dniach. Szczególnie na zachodzie, okresami możliwe 10, ale głównie w zachodniej i południowej części Polski

Długotrwałej śnieżnej zimy nie oczekujemy w najbliższych 16 dniach. Zmienność pogody będzie jednak dużą, zatem nie zabraknie opadów, wiatru i chmur. Szczególnie po 5 grudnia.

Ocieplenie w okolicach 4-5 grudnia jest już pewne. Stery nad pogodą przejmą wtedy ośrodki niżowe wędrujące znad Atlantyku.