Pogoda długoterminowa na 16 dni. W prognozach numerycznych rysuje się nam duży deficyt opadów. Spodziewane dni gorące, lecz fali upałów nie widać w pierwszej dekadzie czerwca. Gwałtowne burze do połowy przyszłego miesiąca zdarzą się tylko w epizodach.
Pogoda długoterminowa. Maj lekko chłodny w Polsce
Dobiega końca ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny. Wygląda na to, że zapisze się on jako lekko chłodny. Średnia obszarowa anomalia na przeważającym obszarze Polski wyniesie około -0.5°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Są jednak miejsca na południu i wschodzie z ujemną anomalią w okolicach -1°C. Na północy nietypowo w normie klimatycznej. Najwięcej opadów w mijającym miesiącu było na południu kraju, natomiast najmniej na północy, gdzie szybko pogłębia się susza glebowa i wzrasta zagrożenie pożarowe.
Prognozowana anomalia miesięczna temperatury na okres od 1.05.2023 r. do 31.05.2023 r. dla Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.
Pogoda długoterminowa wskazuje dni gorące, lecz rozkład pola barycznego nad Europą i przyległościami nie wskazuje, aby na początku czerwca nadeszły upały
Najbliższe dni zapowiadają się ze sporym ociepleniem. Temperatura będzie w normie i powyżej normy klimatycznej. Szczególnie ciepło zapowiadają się koniec maja i pierwsze dni czerwca, gdy to temperatura będzie powyżej normy, lecz nie spodziewamy się jeszcze upałów. Aczkolwiek kolejnych w tym roku dni gorących. Około 2-3 czerwca 2023 r. większe, lecz krótkie ochłodzenie może zaznaczyć się na większym obszarze Polski.
Zobacz też: Potworne gradobicia. Grad zasypywał miasta. Biało jak w zimie. Pługi śnieżne na ulicach
Prognozowana anomalia temperatury na okres od 28.05.2023 r. do 3.06.2023 r. według modelu ICON dla Polski, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020 r.
Ujemna anomalia opadów w Polsce
Wiodące modele numeryczne jasno sygnalizują, że ilość opadów na przełomie maja i czerwca będzie poniżej średniej wieloletniej, co wynikać ma z dominacji rozległej blokady antycyklonalnej. Silna i długa insolacja, coraz wyższe temperatury i brak opadów na przeważającym obszarze Polski będą powodować deficyt wilgoci w warstwie korzeniowej. Wyraźnie wzrastać ma również zagrożenie pożarowe. Do pierwszych dni czerwca czekają nas stabilne warunki pogodowe. Jeszcze tylko noc z 28/29 maja 2023 r. może przynieść lokalne i późne przygruntowe przymrozki na zachodzie, częściowo centrum, wschodzie i południu. Kolejne noce raczej już bez przymrozków na wysokości 5 cm, a jeśli nawet się pojawią, to o bardzo ograniczonym zasięgu.
Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej anomalii opadów na okres od 28.05.2033 r. do 4.06.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Rozległe i silne pole wyżowe warunkuje przebieg pogody pod koniec maja
Pod koniec maja dostaliśmy się ponownie w zasięg rozległego pola wyżowego, które wpływa na przebieg warunków pogodowych w Polsce. Wyż o imieniu Vera odsuwa się nad Rosję i słabnie, lecz jego miejsce zajmuje antycyklon o imieniu Wiola z centrum w pobliżu Wysp Brytyjskich, którego klin wpływać ma na przebieg pogody w naszej części Europy.
Prognozowane średnie wartości ciśnienia na okres od 28.05.2023 r. do 4.06.2023 r. według modelu CFS
Susza glebowa ma się pogłębiać, wzrastać ma zagrożenie pożarowe w lasach
Dominacja wyżu będzie utrzymywać się przez wiele dni. Dlatego warunki pogodowe okażą się stabilne, szybko pogłębiać ma się susza glebowa i wzrastać ma zagrożenie pożarowe. Nie zabraknie pogodnych dni, ale i na niebie pojawiać mają się przeważnie podinwersyjne chmury Cumulus i Stratocumulus. Jest szansa, że już w pierwszych dniach nowego tygodnia na termometrach zobaczymy ponad 25°C, czyli powrócą dni gorące, lecz nie zapowiada się, aby nadeszły dni upalne. Nocnych i porannych przygruntowych przymrozków na początku czerwca na nizinach i wyżynach nie spodziewamy się z uwagi na adwekcje cieplejszych i przetransformowanych mas powietrza względem minionych tygodni, w których temperatura przy gruncie nie będzie spadać poniżej zera nocami.
Prognozowany wstępnie rozkład pola barycznego i ciśnienia na okres od 4.06.2023 r. do 11.06.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Ogromny deficyt opadów w Polsce
Niekorzystnie dla Polski wyglądają prognozy opadów. Musimy mieć na uwadze, że w półroczu ciepłym zazwyczaj przeważają opady o charakterze konwekcyjnym, które charakteryzują się sporą lokalnością i nierównomiernością. Nawalny charakter opadów nie niweluje problemu suszy, bo większość deszczu nie wsiąka, ale spływa, nie zasilając np. wód gruntowych. Już jutro opady i burze pojawią się głównie w rejonach górskich, gdzie możliwe są konwekcyjne ulewy i wyładowania, jakie związane mają być z konwekcją wewnątrzmasową. Kluczową rolę na tym obszarze odegra orografia terenu, która wymusi pionowe ruchy wstępujące i rozwój chmur Cb.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana orientacyjnie wysokość i zasięg opadów na okres od 28.05.2023 r. 00Z do 7.06.2023 r. 00 UTC według modelu ECMWF
Pogoda długoterminowa. Temperatura powyżej normy przez wiele dni. Obserwowane będzie szybkie parowe wody z gleby
Jeśli popada na przełomie maja i czerwca, to bardzo punktowe, nie mając większego wpływu na niwelowaniu problemu suszy. Stabilna sytuacja baryczna z przewagą dni słonecznych i bez opadów powinna pozostać z nami przynajmniej przez 6-7 dni. Potem możliwy jest wzrost dynamiki w atmosferze i częstsze opady na większym obszarze i lokalne burze. Generalnie pierwsza dekada czerwca może zapisać się poniżej normy, jeśli chodzi o opady na sporym obszarze Polski. Susza będzie się pogłębiać. W przyszłym tygodniu będziemy doprecyzowywać prognozy, aby wskazać kiedy pojawią się silne burze, bo do połowy czerwca takich kilka dni ze zjawiskami konwekcyjnymi nie można wykluczyć.
Przeczytaj także: Przerażający żywioł sunie ze wschodu. Wichura przekracza 200 km/h. Gigantyczne ulewy i burze. Ponad 400 mm wody na m2
Pogoda długoterminowa. Prognozowana maksymalna temperatura na okres od 28.05.2023 r. do 6.06.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Prognoza orientacyjna średniej temperatury powietrza na okres od 28.05.2023 r. do 6.06.2023 r. według modelu europejskiego ECMWF dla Polski
Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza wiązkowa opadów i temperatury na 2 m dla stolicy Polski
Pogoda na 16 dni dla Poznania. Prognoza wiązkowa temperatury na 2 m i opadów dla Poznania
Brak opadów i upału w Polsce w pierwszej dekadzie nowego miesiąca
Reasumując, stabilne warunki pogodowe utrzymają się jeszcze przez około tydzień, nawet do 5-6 czerwca 2023 r. Do tego czasu, jeśli popada, to tylko przelotnie i lokalnie, mogą zdarzyć się pojedyncze burze, lecz generalnie nie rozwiąże to problemu nasilającej się suszy glebowej i wzrostowi zagrożenia pożarowego w lasach. Fali upałów do końca 1 dekady przyszłego miesiąca nie widać. Dni upalne bardziej prawdopodobne są na ten moment po 10 czerwca 2023 r.
Prognozy pogody monitorujemy i wkrótce podamy bardziej precyzyjne informacje na początek czerwca.
Fanipogody.pl