Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gorąca, a tym bardziej upału w Polsce nie będzie. Okresami, przymrozki, opady i burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nie spodziewamy się dni gorących, a tym bardziej upału. Dominować ma często ujemna anomalia temperatury w Polsce. Czasem przymrozki, opady i wiosenne burze. Dokonamy przeglądu najnowszych prognoz numerycznych.

Pogoda długoterminowa. Chłodny koniec kwietnia 2022 w Polsce

Niestety wiele wskazuje, że kwiecień zapisze się w całym kraju jako chłodny i wilgotny. Nieznacznie cieplej zrobiło się w trzeciej dekadzie miesiąca, chociaż i tak na przeważającym obszarze kraju dominuje ujemna anomalia temperatury. Są tylko sporadyczne miejsca, gdzie czasem temperatura oscyluje w okolicach normy klimatycznej, bądź nieznacznie powyżej. Kolejne dni zapowiadają się na ogół chłodniejsze, niż zwykle obserwujemy pod koniec kwietnia. Temperatura w poniedziałek na wschodzie i południowym-wschodzie będzie w normie i lekko powyżej normy. Według modeli pogodowych do końca miesiąca ujemna anomalia, a czasem temperatura nieznacznie w normie obejmie cały kraj. Średnia za 7 dni według modelu ICON wyjdzie poniżej normy wieloletniej.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 24.04.2022 do 30.04.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020 dla Polski

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gorąca, a tym bardziej upału w Polsce nie będzie. Okresami, przymrozki, opady i burze

Zgodnie z naszymi przewidywaniami z początku kwietnia, czwarty miesiąc roku zapisze się poniżej normy, mając na uwadze najnowszy okres bazowy 1991-2020. Średnia miesięczna anomalia temperatury w skali miesięcznej na obszarze całej Polski za okres od 1.04.2022 do 30.04.2022 będzie niższa o ponad 2 stopnie.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. chłodny koniec kwietnia i początek maja w Polsce

Pogoda. Średnia dobowa nie za wysoka w najbliższych 10 dniach. W ostatnich dniach kwietnia możliwe kilka nocy z przymrozkami nocami i w godzinach porannych

Wygląda na to, że w najbliższych tygodniach będziemy doświadczać wielu dni z niskimi temperaturami jak na przełom kwietnia i maja. Sporadycznie i tylko miejscami temperatura wzrośnie do wartości powyżej średniej wieloletniej. Opady, jeśli się zdarzą, to głównie przelotne oraz będą mocno rozproszone. Pojawiać będą się także okresami wiosenne burze. Już dziś mogą zdarzyć się na południu, częściowo w centrum. Mniejsze ryzyko zjawisk burzowych ma być na wschodzie. W poniedziałek natomiast burze możliwe są na wschodzie. Kolejne dni przyniosą więcej dni pogodnych. Noce będą wyjątkowo chłodne jak na koniec czwartego miesiąca roku. Przymrozki są możliwe nocami i w godzinach porannych ponownie. Częściej przygruntowe, rzadziej na nizinach, na standardowej wysokości pomiarowej w klatce meteorologicznej, czyli 2 m.n.p.g. Będą one jednak mniej powszechne względem ubiegłych tygodni w Polsce.

Orientacyjna prognoza średniej dobowej temperatury na 10 dni według modelu GFS dla Europy i rejonów przyległych

pogoda długoterminowa. niska temperatura w Polsce

Pogoda długoterminowa. Dni gorących, a tym bardziej upalnych nie widać w prognozach dla Polski

Modele pogodowe sugerują, że temperatura ma być w dalszym ciągu poniżej normy na przełomie kwietnia i maja. Na ogół termometry pokażą od 9°C do 20°C. Niższe wartości za dnia mogą być jednak notowane w rejonach, gdzie będą występować opady atmosferyczne. Z prognoz ECMWF i GFS wynika, że najniższe temperatury wystąpią nad samym morzem, jak i też na północnym-wschodzie oraz w obszarach podgórskich.

Orientacyjna, prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 10 dni według modelu GFS. Miejscami wartości mogą okazać się nieco wyższe od wyliczanych przez model amerykański o około 2-3°C

pogoda długoterminowych. dni gorących oraz upalnych w kwietniu nie będzie. zimny początek maja 2022

Wiele więc wskazuje, że pod koniec kwietnia nie będzie intensywnego i długotrwałego napływu ciepłego powietrza z kierunków południowych do Polski. Przeważnie pozostawać mamy w chłodnych masach powietrza. Dni z wyższymi temperaturami powyżej 15 °C/19 °C będą pojedyncze, ale zdarzą się.

Pogoda długoterminowa. Początek maja zapowiada się z niżową pogodą

Pogoda w pierwszych dniach maja może rozczarować. Z prognoz modeli średnio i długoterminowych wynika, że może dominować aura niżowa. Nie zabraknie chmur, opadów, a okresami również lokalnych burz. Zapanować może również duży kontrast termiczny. W ciepłych wycinkach niżów krótkotrwale zdarzyć mogą się napływy cieplejszych mas powietrza z południa, dlatego temperatura może przekroczyć 15°C/19°C. Jednak na stabilne warunki pogodowe w kolejnych tygodniach nie mamy co liczyć, dlatego przy tak chaotycznym stanie atmosfery zalecamy śledzić prognozy pogody codziennie, gdyż prognozy często mogą ulegać zmianie, jeśli chodzi o zachmurzenie, natężenie opadów oraz temperaturę. Wkrótce przedstawimy bardziej precyzyjne prognozy na majówkę.

Wstępna prognoza zasięgu opadów atmosferycznych na okres od 24.04.2022 do 4.05.2022 według modelu ECMWF

opady większe na początku maja 2022

Prognozowana orientacyjna wysokość opadów atmosferycznych na okres od 24.04.2022, 06Z do 4.05.2022, 12 UTC według modelu GFS

wilgotna pogoda na początku przyszłego miesiąca

W przyszłym tygodniu noce i poranne będą zimne. Musimy spodziewać się lokalnych przymrozków. Najchłodniejszy okres w pogodzie może przypaść na okres od 27.04.2022 do 29.04.2022. Obszar ujemnych wartości na termometrach będzie zależny od zachmurzenia i lokalnych uwarunkowań terenowych.

Prognoza średniej anomalii temperatury na okres od 24.04.2022 do 29.04.2022 według modelu GEFS

ujemna anomalia temperatury w Polsce

Prognozowana średnia anomalia temperatury na wysokości 2 metrów na okres od 30.04.2022 do 5.05.2022 według GEFS

niska temperatura w Polsce

Wyliczana wstępnie średnia anomalia temperatury na wysokości 2 metrów na okres od 5.05.2022 do 10.05.2022 według GEFS

zimno w prognozach GEFS

Pogoda długoterminowa. Mniej opadów pod koniec kwietnia. Więcej ponownie z początkiem maja, pojawią się też burze

Na przełomie kwietnia i maja będziemy pomiędzy obszarem niżowym związanym z ośrodkami niżowymi znad południowej części Starego Kontynentu a wyżami znad Oceanu Atlantyku i Federacji Rosyjskiej. Pogoda będzie cechować się mniejszą ilością opadów. Najbardziej stabilne warunki pogodowe są prognozowane na północy naszego kraju. Pojawi się tam więcej pogodnych dni. Opady będą rzadsze, natomiast nocami częstsze mają być przymrozki. Największe opady na początku najbliższego tygodnia zdarzą się na wschodzie i południowym – wschodzie, gdzie dodatkowo prawdopodobne są burze. Do końca miesiąca pojawią się tylko niewielkie opady atmosferyczne. Na większe opady i zwiększoną dynamikę w pogodzie przyjdzie nam poczekać do pierwszych dni maja, kiedy to do naszej części Europy dotrą kolejne cyklony z systemami frontów atmosferycznych. Prawdopodobne są także następne wiosenne burze.

Prognoza średniej wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europy i rejonów przyległych według modelu GFS

pomiędzy niżami a wyżami.

Pogoda długoterminowa. Przewaga chłodnych wiązek pod koniec kwietnia i w pierwszej dekadzie kwietnia. Dni z umiarkowaną, a tym bardziej wysoką temperaturą będzie niewiele

Orientacyjna prognoza wiązek na 16 dni dla Warszawy według kanadyjskiego modelu GEM dla wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g). Pozwala nam to lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza, które napływają nad dany obszar. Przepływ na tej wysokości jest mniej zaburzony. Dostrzegamy, że kolejne tygodnie będą przeważnie chłodniejsze niż norma z okresu bazowego 1981-2010.

Wiązki modelu GEM na 16 dni dla Warszawy dla wysokości izobarycznej 1500 m.n.p.g

GEM widzi chłód

Porównanie z prognozą wiązek amerykańskiego modelu GFS na 16 dni dla Warszawy

pogoda długoterminowa. GFS chłodny w Polsce

Niże baryczne z frontami zwiększą dynamikę w pogodzie na początku maja w Polsce

Większa dynamika w pogodzie jest prognozowana natomiast w pierwszych dniach maja, kiedy to wiry niżowe z frontami dotrą do naszej części Starego Kontynentu. Musimy spodziewać się większej ilości opadów, okresowo burz i sporych wahań ciśnienia oraz temperatury – krótko, mówiąc warunki pogodowe w tym okresie nie będą stabilne i dla wielu Polaków może nie być to idealny okres na wypoczynek. Pierwsza dekada może zapisać się jako chłodna i wilgotna. Sporadycznie tylko temperatura może być wyższa niż norma klimatyczna. Cieplej być może zrobi się na dłużej bliżej drugiej połowy przyszłego miesiąca. Jednak są to prognozy na tyle odległe, że mogą ulec zmianie.

Wiązki modelu GFS na 16 dni, które dotyczą wysokości 2 metrów n.p.g dla Polski. Należy zwracać uwagę zwłaszcza na białą linie, która wyznacza średnią wiązek. Szczególnie przy dalszych terminach.

GFS i umiarkowana oraz niska temperatura

Reasumując, koniec kwietnia nie przyniesie większy zmian w pogodzie na obszarze Polski. Dalej będzie chłodno jak na koniec trzeciej dekady mijającego miesiąca. Nie mamy szans na dni gorące, czyli z temperaturą do 25°C, a tym bardziej upalne z wartościami na termometrach około 30°C i więcej. Zmniejszy się jednak ilość opadów. Od wtorku do końca miesiąca, jeśli nawet się zdarzą, to będą mocno rozproszone i ograniczone obszarowo. Wkrótce opublikujemy zaktualizowane prognozy modeli numerycznych na maj 2022 dla Polski.