Burze wiosenne pojawią się nad Polską nagle. Możliwe superkomórki burzowe, wiatr do 90 km/h i grad oraz ulewy. Gdzie jest burza 24.04.2022?

Burze wiosenne pojawią się nad Polską nagle. Prawdopodobne superkomórki burzowe, wiatr do 90 km/h i opady gradu o średnicy do 2,5 cm.

Burze mogą pojawić się w niedzielę nad Polską

Wczoraj układ niżowy z systemem frontów atmosferycznych o imieniu THALKE znajdował się nad Francją. Następnie znad Alp przemieszcza się dalej na północny-wschód. Dziś w ciągu dnia centrum cyklonu ulokuje się nad południową częścią kraju. Napłynie do tej części kraju znacznie cieplejsza oraz wilgotniejsza masa powietrza pochodzenia polarno morskiego, która zalegać ma w ciepłym wycinku niżu. Jednak w godzinach późno popołudniowych oraz wieczornych nasunie się strefa chłodnego frontu atmosferycznego, która rozpocznie proces wypierania cieplejszego powietrza. Na skutek dynamicznych wymuszeń dojdzie najprawdopodobniej do inicjacji głębokiej, wilgotnej konwekcji.

Ciepłe powietrze z południa Europy zostanie dlatego odsunięte za naszą wschodnią granicę. W obrębie frontu chłodnego dojdzie do rozwoju opadów, jak i też wiosennych burz. Niektóre z burz mogą cechować się całkiem sporą aktywnością. Możliwa w pojedynczych przypadkach wyraźnie podwyższona aktywność elektryczna. W ciepłym sektorze niżu pojawi się istotnie nasilony poziomy przepływ mas powietrza związany z obecnością umiarkowanie silnego prądu strumieniowego. Wyraźnie podwyższona prędkość wiatru pojawi się zarówno w dolnej, jak i też środkowej części troposfery. Może to spowodować większą intensyfikacje zjawisk konwekcyjnych oraz wydłużyć ich czas trwania. Kolejne burze mogą pojawić się w poniedziałek, gdzieniegdzie w centralnej i wschodniej części kraju.

Prognozowana sytuacja baryczna na 24.04.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Burze wiosenne pojawią się nad Polską nagle. Możliwe superkomórki burzowe, wiatr do 90 km/h i grad oraz ulewy. Gdzie jest burza 24.04.2022?

Struktury konwekcyjne rozwiną się prawdopodobnie w obszarach rozpogodzeń

Już dziś w drugiej części dnia na południu kraju rozpoczną się rozpogodzenia. Zalegające początkowo zachmurzenie i przemieszczające się opady od południowego-zachodu na północny-wschód będzie związane z ciepłym frontem atmosferycznym. Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowej części troposfery, wzrośnie pionowy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą, co w wilgotnym powietrzu pochodzenia polarno morskiego z południa skutkować ma wystąpieniem pewnej niestabilności na poziomie od 200 J/kg do 500 J/kg. Szczególnie w pasie od woj. dolnośląskiego po woj. lubelskie ma dominować przede wszystkim uniesiony tryb konwekcji.

Z uwagi na nasilony poziomy przepływ mas powietrza, wzrosną pionowe uskoki wiatru. Bliskość niżu zapewni dodatkowo wzrost skrętności wiatru, co może przyczynić się do rozwoju superkomórek burzowych. Prawdopodobne są także burze wielokomórkowe, niektóre z nich w środowisku silniejszego przepływu mogą przybrać formę linii szkwału. Z uwagi na bliskość niżu pojawi się silne wznoszenie, natomiast w środkowych i górnych warstwach troposfery obecna będzie dywergencja pola wiatru. Burze dziś najbardziej prawdopodobne są w pasie od woj. opolskiego po woj. świętokrzyskie późnym popołudniem i wieczorem. Niewykluczone są one również lokalnie w południowej części woj. mazowieckiego i łódzkiego.

Należy mieć na uwadze to, że burze są zjawiskiem lokalnym. Charakteryzują się dodatkowo sporą nieprzewidywalnością. Oznacza to nic innego, że pomimo nakreślonego obszaru poniżej na mapie, nie pojawią się w każdej miejscowości lub nawet powiecie. W takiej sytuacji należy bazować na bieżących danych z systemu teledetekcji radarowej POLRAD, zobrazowań satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwonym, informacjach z systemów wykrywania wyładowań LTS oraz TOA i TOGA, które są dostępne m.in tutaj.

Prognoza burzowa według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na okres 24.04.2022, 8:00 CEST do 25.04.2022, 8:00 CEST

wiosenne burze w niedzielę nad polską

Formacje burzowe mogą przybrać formę struktur wielokomórkowych, a nawet superkomórek burzowych

Z uwagi na nasilony poziomy przepływ mas powietrza, prawdopodobne jest utworzenie się struktury wielokomórkowej w formie liniowej. Porywy wiatru związane z oddziaływaniem zstępujących osiągnąć mogą około 70-90 km/h. Nie można wykluczyć, że w woj. opolskim oraz śląskim dojdzie do utworzenie się lokalnej trąby powietrznej. Jest to niskie ryzyko. Podczas burz prawdopodobne są także opady drobnego gradu o średnicy do 1-2,5 cm. Graniczna wartość może zostać osiągnięta, jeśli pojawi się silna burza superkomórkowa. Podczas burz występować mają również umiarkowane, okresowo i miejscami silne opady pochodzenia konwekcyjnego, skutkując krótkotrwałą akumulacją opadów do 5-20 mm. Burze osiągną swoją największą aktywność późnym popołudniem. Stopniowo zaczną słabnąć pod wieczór, natomiast w pierwszej części nocy zjawiska burzowe powinny stopniowo zaniknąć. Pozostaną tylko opady atmosferyczne.