Upał coraz śmielej dawał będzie się we znaki mieszkańcom niektórych regionów Europy. W coraz większej ilości regionów kontynentu robi się ciepło i wiosennie. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ mamy końcówkę kwietnia. We wpisie, prócz wskazania gdzie będzie w najbliższym czasie najgoręcej sprawdzę również, jak prognozy długoterminowe widzą temperatury w maju w naszym kraju. Zapraszam do lektury.
Upał na południowym wschodzie kontynentu
Poniżej przedstawiam Wam mapę anomalii temperatury na poziomie 2 metrów. Widać tu dwie ciekawe rzeczy. Jedną jest ujemna (lokalnie bardzo) anomalia temperatury w pasie od Estonii przez Polskę, Czechy po Francję i Hiszpanię. Upał mieszkańcom wymienionych regionów w najbliższych dniach z pewnością nie grozi 😉
Temperatury w wymienionych regionach są niższe od normy długoletniej nawet o 8-10 stopni Celsjusza. Dlatego przekłada się to oczywiście na wartości temperatury. Jeszcze wczoraj w Hiszpanii temperatury były w zasadzie zbliżone do tych z południa Skandynawii. Przyznacie, że nie jest to do końca standardowa sytuacja. Jednak jeszcze ciekawiej wygląda sytuacja na południowym wschodzie Europy. Tutaj napływają bardzo ciepłe, gorące masy powietrza z regionu Bliskiego Wschodu. Bardzo wysokie temperatury panują w Turcji. W wielu regionach kraju występuje już upał. Mimo, że jeszcze kilkanaście dni temu w regionie pojawiały się przymrozki, a nawet mróz.
Czytaj również: Załamanie pogody na południu Europy
Upał w Turcji na coraz większym obszarze
Tak jak wspomniałem, do Turcji napływają gorące, bardzo ciepłe masy powietrza z Bliskiego Wschodu. Widać to doskonale na poniższej animacji.
Widać tu jak gorące masy powietrza każdego dnia „nurkują” na północ przynosząc upał w Turcji. Jednak gorące powietrze zwrotnikowe nie może jeszcze przedrzeć się dalej na północ. Podczas gdy gorąco jest w Turcji, na południu Rosji, czy ogólnie w regionie basenu Morza Czarnego, na zachodzie Rosji, czy w Republikach Bałtyckich wciąż zdarzają się przymrozki, a nawet mróz. Wróćmy jednak do wysokich temperatur. Upał 32-34 stopni występuje na południowym wschodzie Turcji już od kilku dni. W weekend i w nadchodzącym tygodniu trzydziestki widać też w prognozach dla innych regionów kraju. Gorąco, bo w okolicach 28-29 będzie w zasadzie już w całym kraju.
Ciepło w Polsce. Jakie szanse na gorący maj?
Kilka dni temu Arek przygotował dla Was dość naukową prognozę długoterminową na maj 2022. Opierał się w niej na analizach modelu długoterminowego CFS. Na chwilę obecną wyliczeniu modelu wskazują, że maj pod względem temperatury będzie trzymał się normy. Przy takim scenariuszu upał w Polsce byłby w maju bardzo prawdopodobny. Zwłaszcza, gdyby do kraju napływać zaczęły zwrotnikowe masy z południa kontynentu.
Powyżej mapa anomalii potwierdzająca to co napisałem powyżej. Jednak zarówno Arek w swoim wpisie, jak i ja, odnosimy wrażenie, że wyliczenia te ulegną pewnym korektom. Obserwacja obecnych procesów meteorologicznych nad Europą oraz to co pokazują modele na początek maja nie napawa optymizmem. Wiele wskazuje na to, że pierwsza połowa maja nie będzie wybitnie ciepła. Oczywiście temperatury na poziomie 20 stopni Celsjusza będą pojawiały się w kraju. Jednak modele pogodowe widzą na początek przyszłego miesiąca również choćby takie „kwiatki”.
To prognoza temperatury na 4 maja. We wschodnie Polsce model GFS widzi w dzień temperatury na poziomie 4 stopni Celsjusza. Ehh, gdzie te czasy, gdy w weekend majowy panował prawdziwy upał. Temperatury powietrza sprawiały wrażenie, że jest środek lata. To, że tak nie jest przypominała nam ze znajomymi wyłącznie temperatura wody w jeziorach (co nie przeszkadzało nam zażywać „majówkowych” kąpieli).
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie
1 komentarz do “Upał 32-34 na dużym obszarze kraju. Szansa na gorący maj w Polsce?”
Możliwość komentowania została wyłączona.