Pogoda długoterminowa na Boże Narodzenie 2019 dla Polski. Śnieżna aura mało prawdopodobna, możliwe burze w Europie, Coraz więcej wiadomo o pogodzie na nadchodzące święta.

Wiele modeli wskazuje, że grudzień zapisze się na obszarze Polski z dodatnią anomalią temperatura. Prawdopodobnie będą to kolejne święta, gdy w naszej części Europy zabranie śniegu.

Biały puch prawdopodobnie zalegać ma tylko na południu Polski, szczególnie w górach, Wyjątkowo ciepły okres synoptyczny z temperaturą powyżej normy wieloletniej jest prognozowany również w ostatniej dekadzie grudnia przez model ECMWF.

Dużą aktywnością wykazywać będzie mogła się cyrkulacja strefowa charakteryzująca się napływem mas powietrza znad Atlantyku, natomiast w ciepłych wycinkach niżów z południowego zachodu i południa Europy. Opadów atmosferycznych będzie mniej, niż to statycznie spada w analogicznym okresie. Prawdopodobnie ostatnie dni roku miną pod znakiem dużej dynamiki w pogodzie z przechodzącymi przez nasz kraj frontami atmosferycznymi. W okresie świątecznym mogą zaznaczyć się wyże, przynosząc stabilne warunki pogodowe.

Również najnowsza prognoza modelu CFS na okres od 19 grudnia do 26 grudnia 2019 przewiduje wysoką dodatnią anomalię temperatury

W środkowej troposferze prawdopodobnie rozbuduje się górny klin wyżu, przynosząc stabilne warunki pogodowe w okresie świątecznym. Niewykluczone, że sięgną nas jednak fronty atlantyckich niżów

Prawdopodobnie w okresie świątecznym znajdować będziemy się w dość ciepłych masach powietrza

Prawdopodobnie stała pokrywa śnieżna będzie tylko na południu Polski

Temperatura będzie prawdopodobnie dodatnia w okresie od 24.12.2019 do 26.12.2019

W godzinach nocnych i porannych niewykluczone są przymrozki na obszarze Polski

Również wiązki modelu GFS nie prognozują silnego ataku zimy w okresie świątecznym. Temperatura ma być przeważnie dodatnia

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Silne ochłodzenie jest jednak mało prawdopodobne, na co wskazuje większość modeli numerycznych, zatem na białe święta na nizinach prawdopodobnie nie mamy co liczyć.

Arkadiusz Wójtowicz

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.