Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Potężne śnieżyce i burze na południu Europy. Stan wyjątkowy we Włoszech. Zamknięte szkoły. Czy pojawi się blizzard?

Nad południową Europą doszło w piątek do groźnej sytuacji barycznej. Niż UWE, fronty atmosferyczne, a dodatkowo fala górna. W kierunku Włoch i Bałkanów spływa wychłodzone powietrze z rejonu Wysp Brytyjskich. W regionie Genui we Włoszech rozwinął się niż wtórny, który powoli wędruje na wschód, w stronę Grecji. Co to wszystko oznacza dla mieszkańców Europy Południowej?

Głównym zagrożeniem ze strony pogody w piątek będą intensywne, lokalnie nawalne opady śniegu. Załamanie pogody rozpocznie się w piątek na terenach północnych Włoch. W rejonach podgórskich w przeciągu najbliższej doby spaść może kilkadziesiąt centymetrów śniegu.

Załamanie pogody w regionie to nie tylko opady śniegu na północy Włoch. Zima zaatakuje również środkowe regiony Półwyspu Apenińskiego. Zagrożenie silnymi opadami śniegu występuje nawet we Włoszech środkowych. Wystarczy wspomnieć, że władze Rzymu wydały dekret o zamknięciu szkół w dniu dzisiejszym.

Prócz Włoch, najbliższej doby śnieg spadnie również na Bałkanach, na Słowenii, w Chorwacji, Albanii oraz Bośni. Tam również przyrosty pokrywy śnieżnej wzrosnąć mogą i kilka-kilkanaście kilometrów.

Sytuację pogodową pogorszy bardzo silny wiatr w regionie. Duży gradient baryczny, silny przepływ powietrza w wyższych partiach troposfery. To wszystko przełoży się na wichury, które przetoczą się przez południowo wschodnią Europę. Dziś mocno wiało będzie we Włoszech (na północy nawet do 90 km/h). Jutro silny wiatr przeniesie się na Bałkany i na zachód Grecji. Silny wiatr w połączeniu z opadami śniegu powodować może zawieje i zamiecie śnieżne. Nie wykluczamy również zjawiska blizzard. Jest to wprowadzone przez Kanadyjczyków pojęcie opisujące nawalne opady śniegu przy bardzo silnym wietrze. Często blizzard charakteryzuje się praktycznie poziomo padającym, gęstym śniegiem, który ogranicza widoczność do nawet kilkudziesięciu metrów.

Dodatkowo, w regionie wystąpią burze. Nie będą to silne ośrodki burzowe, ale podczas ich przechodzenia siła wiatru dodatkowo wzrośnie. Burze w dniu dzisiejszym i jutro możliwe są praktycznie w całej, wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk