Pogoda długoterminowa na cały czerwiec 2021. Złe wieści z ECMWF i CFS. Rzadki upał, gwałtowne burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021 dla Polski. Złe prognozy ECMWF i CFS oraz GEFS, GFS, jak i też ICON. Upał nie będzie częsty, ale może się zdarzyć, prawdopodobne są też gwałtowne burze. Najczęściej występować mają opady konwekcyjne. Sprawdźmy, jakie są najnowsze prognozy numeryczne.

Pogoda. Temperatura przeważnie w normie wieloletniej, a miejscami poniżej normy

Zerkamy na najnowszą prognozę modelu CFS na czerwiec 2021. Widzimy, że na przeważającym obszarze Polski temperatura będzie w normie wieloletniej. Miejscami jednak na wschodzie i zachodzie w skali miesięcznej temperatura może być lekko poniżej normy wieloletniej. Na północy temperatura może być w normie, bądź nieznacznie powyżej normy. Są to oczywiście prognozowane wartości uśrednione dla całego przyszłego miesiąca inicjowane warunkami brzegowymi z okresu od 18.05.2021 do 27.05.2021.

Pogoda. Model CFS dla Europy na czerwiec 2021. Prognozowane odchylenie temperatury.

Należy jednak wspomnieć, że prognozy uległy złagodzeniu i prognozowana jest temperatura przeważnie w normie wieloletniej. W dalszej części wpisu spojrzymy na wyliczenia anomalii tygodniowych w oparciu o europejski i amerykański model numeryczny.

Pogoda. Doświadczymy częstych burz, a prognoza opadów CFS może nie sprawdzić się dla Polski na czerwiec 2021

Prognozy opadów to dość słaby element prognoz długoterminowych. Jednak spójrzmy na orientacyjną prognozę opadów. Widzimy, że w skali miesięcznej będzie to miesiąc z ilością opadów poniżej normy wieloletniej, miejscami w normie. Nie jesteśmy do końca przekonani do takiej prognozy, Bardziej prawdopodobne są częste opady i burze w naszej części Europy, co skutkować może w wielu miejscach opadami w normie, a poszczególne tygodnie mogą być znacznie powyżej normy.

Pogoda. Opady w kraju, czerwiec 2021 Polska i Europa.

Początkowo sprawdzimy prognozowane anomalie tygodniowe na przełom maja i czerwca oraz cały przyszły miesiąc. Prosimy mieć jednak na uwadze, że są to wartości uśrednione, a poszczególnie dni mogą przynieść temperaturę znacznie powyżej normy wieloletniej. Z naszych obserwacji wieloletnich wynika, że mają one całkiem niezła sprawdzalność na około 2 tygodnie do przodu. Powyżej tego okresu traktujmy te prognozy z dystansem.

Poniższa grafika obrazuje anomalię tygodniową na okres od 27.05.2021 do 3.06.2021. Widzimy, że na przeważającym obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego temperatura będzie przeważnie poniżej normy wieloletniej. Okresami temperatura będzie niższa o 3-5 stopni od normy wieloletniej. Szanse na nieco wyższe temperatury widzimy dopiero w okolicach 3 czerwca 2021.

Pogoda. Temperatura niższa o nawet 3-5 stopni na przełomie miesięcy w Polsce

Prognozowane odchylenie temperatury od normy wieloletniej w okresie od 28.05.2021 do 3.06.2021 w oparciu o model ICON, mając na uwadze okres referencyjny 1991-2020. Dostrzegamy, że czeka nas chłodny i w wielu miejscach deszczowy, a nawet burzowy przełom miesięcy. Bez rewelacji i wysokich temperatur w pierwszych dniach czerwca.

Spoglądamy dalej w przyszłość, analizując prognozy modelu klimatycznego CFS na przełom pierwszej i drugiej dekady czerwca. W tym okresie temperatura będzie najprawdopodobniej w normie wieloletniej, ale są obszary, gdzie obserwujemy ujemne odchylenie. Dotyczy to zwłaszcza wschodniej, centralnej i zachodniej części Polski. Miejmy jednak na uwadze, że są to wartości uśrednione dla okresu od 3.06.2021 do 10.06.2021, zatem poszczególnie dni mogą przynieść temperaturę powyżej normy wieloletniej. Najczęściej ciepłe powietrze docierać będzie do dzielnic południowych oraz centralnych.

Pogoda. Odchylenie temperatury od normy wieloletniej w okresie od 3.06.2021 do 10.06.2021 według CFS.

Prognozy na okres od 10.06.2021 do 17.06.2021 są obarczone całkiem sporym błędem prognostycznym. Widzimy na poniższej grafice, że w wielu regionach Polski temperatura powinna oscylować w normie wieloletniej. Teoretycznie najcieplej powinno być w południowej części kraju, gdzie okresami prawdopodobne są dni gorące, a nawet krótkotrwały upał. Szczególnie w sytuacji adwekcji mas z południa Europy.

Pogoda. Anomalia temperatury do 17 czerwca 2021 według CFS

Cieplejszy okres synoptyczny sugeruje model CFS na przełomie 2 i 3 dekady czerwca. Według modelu amerykańskiego temperatura w omawianym okresie powinna być lekko powyżej normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Widzimy jednak niewielki obszar z ujemną anomalią temperatury w zachodniej części kraju, gdzie może być chłodniej niż w latach ubiegłych. Nie traktujmy tak odległej prognozy w sposób wiążący.

Pogoda. Anomalia temperatury do 24 czerwca 2021.

Bardzo ciepły zapowiada się przełom czerwca i lipca. Niestety jest to jedyny model sezonowy, który prognozuje tak ciepły okres synoptyczny z możliwymi dniami gorącymi i upałami na koniec miesiąca. Zatem możemy spodziewać się wyraźnej korekty. Na ten sam okres ECMWF prognozuje temperaturę w normie i poniżej normy wieloletniej, sugerując przedłużające się okresy chłodu.

Ciepły przełom czerwca i lipca

Pogoda. ECMWF znacznie chłodniejszy na czerwiec niż CFS. Europejski model może być bliżej prawdy

Większych różnic nie widzimy w prognozach pomiędzy modelami na przełom maja i czerwca. Zarówno amerykański CFS, jak i też europejski ECMWF sygnalizują temperaturę poniżej normy klimatologicznej. To sugeruje nam, że silnego i długotrwałego ocieplenia nie powinniśmy uświadczyć w tym okresie.

Pogoda. Anomalia temperatury do 7 czerwca 2021. +

Prognozy Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody nie napawają optymizmem na przełom 2 i 3 dekady czerwca. Widzimy, że temperatura powinna w tym okresie oscylować w okolicach normy klimatologicznej, a miejscami nawet poniżej normy wieloletniej. Szczególnie we wschodniej połowie kraju.

Pogoda. Anomalia przełom 1 i 2 dekady czerwca.

Źle wygląda najnowsza prognoza modelu klimatycznego ECMWF na przełom 2 i 3 dekady czerwca. W tym samym czasie model amerykański sugeruje na przeważającym obszarze Polski temperaturę powyżej normy wieloletniej. ECMWF w ostatnim czasie ma lepszą sprawdzalność, dlatego dłuższy okres z napływem chłodnych mas powietrza jest prawdopodobny. Widzimy, że w wielu regionach temperatura jest niższa, niż wynosi 20-letnia norma klimatologiczna, a tylko miejscami mają być to wartości w normie wieloletniej. Prosimy mieć jednak na uwadze to, że są to wartości uśrednione, a sama prognoza jest na okres powyżej 10 dni, dlatego trend w kolejnych realizacjach modelu może ulec zmianie.

Pogoda. Anomalia temperatur do 21 czerwca 2021.

Patrzymy na prognozy, które ukazują nam uśrednione wartości anomalii temperatury na trzecią dekadę czerwca. ECMWF sugeruje w Polsce temperaturę poniżej normy wieloletniej. Głównie we wschodniej połowie kraju. Na pozostałym obszarze temperatura powinna być w normie wieloletniej. Jest to jednak bardzo odległa prognoza, zatem nie można wykluczyć zmian. Na przykład w kierunku większego ocieplenia, intensywnej adwekcji masy z południa Europy, która przyniesie dni gorące, silne burze, a nawet upały, które w czerwcu mogą się zdarzyć, ale wiele wskazuje, że będzie ich najprawdopodobniej mniej niż w latach ubiegłych oraz będą krótkotrwałe.

Pogoda. Anomalia temperatury na okres od 21.06.2021 do 28.06.2021.

Pogoda. Ponowne okresy z ujemną anomalią temperatury

Podsumowując, możemy dojść do wniosku, że czerwiec może być kolejnym miesiącem z temperaturą poniżej normy wieloletniej w 2021 roku. Okresy ciepłe, a nawet upalne mogą się zdarzyć, ale nie powinno być ich wiele. Zdecydowanie bardziej optymistycznie wygląda prognoza CFS niż ECMWF pod kątem prognozowanej średniej anomalii temperatury. Nie można wykluczyć, że opadów będzie nieco mniej niż w maju. Dlatego miesięczna anomalia opadów może być poniżej normy wieloletniej, bądź w normie, a gdzieniegdzie powyżej normy. Zarówno CFS, jak i też ECMWF sugerują, że poszczególne tygodnie czerwca mogą być wilgotne z opadami powyżej normy wieloletniej. Jednak nie w całym kraju.

Najczęściej w czerwcu zobaczymy na termometrach od 18°C do 26°C. Dni z wartościami powyżej 30°C powinno być niewiele, ale mogą się zdarzyć. Szczególnie na południu i zachodzie kraju.

Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że burze w czerwcu będą groźniejsze niż w maju. Oczekiwane są zarówno burze termiczne, jak i też frontowe. Mogą przechodzić przez naszą część Europy zorganizowane układy burzowe w formie MCS, jak i też superkomórki burzowe. Okresami przez wiele dni wystąpią sprzyjające warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Zarówno przy napływie z rejonu Morza Czarnego oraz znad Morza Śródziemnego. Cyrkulacja wschodnia, południowo-wschodnia może być okresami bardzo aktywna przy specyficznym ułożeniu poszczególnych ośrodków barycznych, skutkując częstymi burzami, które mogą powodować szkody. Największa aktywność burzowa wystąpi w porze dziennej, ale okresami warunki do powstawania burz wystąpią także wieczorami i w porze nocnej.

Pogoda. Wiązki GFS nie sygnalizują upałów przynajmniej do połowy czerwca

Na sam koniec patrzymy na wiązki modelu GFS na 16 dni, które pomogą nam określić trend w pogodzie do pierwszych dni drugiej dekady czerwca. Widzimy, że temperatura przez znaczną część czasu ma być poniżej normy wieloletniej względem okresu referencyjnego. Następnie w okolicach 5-6 dnia miesiąca temperatura na krótko może wzrosnąć powyżej normy. Krótkie okresy z dodatnią anomalią temperatury są prawdopodobne na przełomie 1 i 2 dekady czerwca. W drugiej dekadzie dni gorących może być nieco więcej niż na początku miesiąca.

Prognoza wiązek modelu GFS

Prognoza wiązek modelu GFS na okres od 29.05.2021 do 13.06.2021 dla Krakowa, wysokość 2 m.n.p.g. Widzimy, że na długie fale upałów nie mamy co liczyć przynajmniej do połowy czerwca, ale kilka dni ciepłych, a nawet gorących może się zdarzyć.

Pogoda. Kraków wiązki GFS.

Podobnie jest z prognozą wiązek dla Warszawy na okres od 29.05.2021 do 13.06.2021, wysokość 850 hPa (1500 m.n.p.g). Przełom miesięcy będzie chłodny, co bardzo dobrze widać na mapie. Szansa na krótką zmianę w trendzie temperaturowym obserwujemy w okolicach 4-5 dnia miesiąca, ale na przełomie 1 i 2 dekady czerwca temperatura może ponownie oscylować w okolicach normy wieloletniej, mając na uwadze okres referencyjny 1981-2010.

Prognoza wiązek dla Warszawy na okres od 29.05.2021 do 13.06.2021 według modelu GFS.

Pogoda. Warszawa w czerwcu

Prognozy ukazane powyżej mają charakter orientacyjny i mogą ulec dużym zmianom. Precyzyjne przewidzenie warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Szczególnie o charakterze burzowym.

Źródło grafik: meteomodel.pl, ECMWF, tropicaltidbits.com/, wetterzentrale.de, noaa