Pogoda długoterminowa. Będzie 28°C. Jednak silny upał nie pojawi się w pierwszej dekadzie czerwca, ale niewykluczone są dni gorące. Możliwe również opady i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa. Sprawdzamy najnowszy trend w prognozach na pierwszą dekadę nowego miesiąca w oparciu o model ECMWF, ICON i GEFS oraz GFS

Dobiega końca wyjątkowo chłodny maj. Był to 3 z kolei chłodny piąty miesiąc roku. Tak wskazują wstępne informacje opublikowane przez IMGW-PIB.

Anomalia temperatury dla Polski za okres od 1.05.2021 do 28.05.2021, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Wizualizacja: meteomodel.pl

Chłodny maj 2021.

Prognoza anomalii miesięcznej za okres od 1.05.2021 do 31.05.2021 według modelu ICON, która również uwzględnia nowy okres referencyjny 1991-2020.

Anomalia miesięczna do 31 maja 2021.

Pogoda. Niekorzystne prognozy na przełom miesięcy

Niestety prognozy na przełom maja i czerwca nie napawają optymizmem. Uwzględniając najnowszy okres referencyjny 1991-2020 temperatura niższa będzie średnio o 2-4 stopnie od normy wieloletniej. Szanse na wyraźną zmianę widzimy dopiero w okolicach 3-4 dnia miesiąca, kiedy do Polski powinno dotrzeć cieplejsze powietrze.

Anomalia temperatury na okres od 29.05.2021 do 4.06.2021 według modelu ICON względem okresu referencyjnego 1991-2020 w Polsce. Już 3 dnia czerwca na przeważającym obszarze Polski temperatura powinna być w normie wieloletniej. Na południu mogą być to jeszcze wartości lekko poniżej normy. Zmianę widzimy na ostatniej mapie z 4 czerwca, gdy w Polsce możliwe jest dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Niestety niskie temperatury spowodują, że do 4 czerwca 2021 wystąpi ujemna średnia anomalia temperatury na obszarze Polski.

Pogoda. Anomalia temperatury do 4 czerwca 2021.

Dzień gorący w naszych szerokościach geograficznych występuje, gdy na termometrach notujemy od 25°C do 29°C. Natomiast o dniu upalnym mówimy, kiedy temperatura na oficjalnych stacjach pomiarowych IMGW osiąga, a nawet przekracza 30°C. Fala upałów musi występować minimum 3 dni w poszczególnych rejonach Polski.

Pogoda. Będziemy przeważnie w polu podwyższonego ciśnienia, dlatego nie zabraknie opadów i burz

Modele numeryczne są zgodne, że po chłodnym przełomie miesięcy. W połowie przyszłego tygodnia temperatura wzrośnie powyżej normy wieloletniej. Wystąpią dni gorące, aczkolwiek miejscami niewykluczone są opady i lokalne burze. W czerwcu na termometrach zobaczymy nieco wyższe wartości niż w maju, ale na długotrwałe okresy gorąca i upałów nie zanosi się na ten moment. Już 1 czerwca rozpocznie się meteorologiczne lato, a astronomiczne nadejdzie 3 tygodnie później.

Wiele wskazuje, że w czerwcu dominować będą układy wysokiego ciśnienia, które mogą okresami przybrać formę wałów wysokiego ciśnienia. Nie możemy jednak liczyć na stabilne warunki pogodowe, gdyż w słabogradientowych polach ciśnienia tworzyć będzie się dzienna konwekcja, która przyniesie przelotne opady i burze. Najbardziej aktywne burze są prognozowane w godzinach popołudniowych, a pod wieczór na skutek słabnącej operacji słonecznej chmury Cumulonimbus będą zanikać.

Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na przełom maja i czerwca dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Widzimy, że na przeważającym obszarze Europy pogodę kształtować ma rozległe układ wyżowy, nawet w formie walu wysokiego ciśnienia. Pomimo dominacji obszaru podwyższonego ciśnienia opady burzowe mogą się zdarzyć w pierwszej dekadzie czerwca.

Pogoda. Prognozowana anomalia ciśnienia na 10 dni.

Najprawdopodobniej w przyszłym miesiącu na skutek silniejszej operacji słonecznej masy powietrza zalegające nad kontynentem nagrzeją się bardziej niż w maju, dlatego chłód nie powinien być tak odczuwalny jak w mijającym miesiącu. Częściej też wpływ na warunki mają mieć rozległe wyże baryczne. Masy powietrza w ich obrębie będą zalegać przez dłuższy czas nad jednym obszarem, co przy silnej insolacji skutkować będzie ogrzewaniem powietrza, co przełoży się na wyższe temperatury w ciągu dnia.

Pogoda. Wyraźne ocieplenie wkroczy do Polski od piątku

Już od 4 czerwca do Polski od zachodu zacznie wkraczać cieplejsze powietrze z zachodu, południowego-zachodu Europy. Temperatury w pierwszych dniach czerwca wyraźnie wzrosną na zachodzie i południu Europy. W piątek strumień cieplejszej masy ma dotrzeć do naszego kraju.

Prognozowana temperatura powietrza na 4 czerwca 2021 według ECMWF dla Polski.

Orientacyjna prognoza na 4 czerwca 2021.

Przyszły weekend może być dużo cieplejszy niż obecny, a to za sprawą rozprzestrzeniającej się fali ciepłego powietrza znad zachodniej, południowo-zachodniej Europy.

Wstępna prognoza temperatury powietrza na 5 czerwca 2021 dla Polski

Prognozowana temperatury na 5 czerwca 2021

Ocieplenie będzie najbardziej odczuwalne na zachodzie, południu i centrum kraju. Termometry pokażą od 24°C do 28°C. Są to oczywiście wstępne prognozy temperatury powietrza w oparciu o modele GFS i ECMWF.

Orientacyjna prognoza temperatury na 6 czerwca 2021 dla Polski

Silne ocieplenie

Prognoza temperatury na 7 czerwca 2021 dla Polski. Od zachodu niewykluczone, że wkroczy ochłodzenie. Jest to jednak dość odległa prognoza, która może ulec wyraźnej zmianie.

Wysoka temperatura

Pogoda. Najpóźniej ciepła masa powietrza dotrze do wschodniej połowy kraju

Wstępna prognoza średniej anomalii temperatury na okres od 1.06.2021 do 5.06.2021 według GEFS

Chłód na początku czerwca

Wyraźnie cieplej zrobi się w okolicach przyszłego weekendu, co będzie mieć przełożenie w prognozowanej anomalii temperatury na okres od 5.06.2021 do 10.06.2021.

GEFS

Pogoda. Chłodny przełom miesięcy, następnie temperatura zacznie rosnąć. Fala upałów w pierwszej dekadzie czerwca nam nie grozi

Na sam koniec sprawdzamy jeszcze prognozę wiązek modelu GFS na 16 dni do przodu dla Warszawy i Krakowa oraz Poznania. Widzimy, że na przełomie miesięcy temperatura będzie poniżej normy z okresu referencyjnego 1981-2010. Szansa na zmianę i wzrost temperatury nieco powyżej normy pojawia się w okolicach 4-5 dnia miesiąca. Następnie do końca pierwszej dekady czerwca temperatura ma oscylować w okolicach normy wieloletniej, co wskazuje, że fala upałów nie zagrozi w Polsce, chociaż dni gorące mogą się zdarzyć w pierwszej dekadzie nadchodzącego miesiąca.

Prognoza wiązek modelu GFS na okres od 29.05.2021 do 14.06.2021 dla Warszawy. Wysokość izobaryczna 850 hPa (1500 m.n.p.g). Pozwala charakteryzować właściwości mas powietrza napływających nad dany obszar.

Pogoda. Postępujące ocieplenie

Prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni dla Krakowa na okres od 29.05.2021 do 14.06.2021. Wysokość izobaryczna 850 hPa (1500 m.n.p.g).

Pogoda. Ocieplenie w Polsce

Wiązki modelu GFS na okres od 29.05.2021 do 14.06.2021 dla Poznania. Wysokość izobaryczna 850 hPa (1500 m.n.p.g).

Pogoda. Prognoza wiązek na 16 dni.

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021 dla Polski w oparciu o modele amerykańskie i europejskie

Źródło grafik: meteomodel.pl, wxcharts.com, tropicaltidbits.com/, wetterzentrale.de, climatereanalyzer.org/