Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na cały grudzień 2019. Śnieg i ujemne temperatury na początku miesiąca, potem powrót „strefówki” i zmienna aura, możliwe burze

Pogoda długoterminowa na cały grudzień 2019. Śnieg na początku miesiąca, potem powrót „strefówki” i zmienna aura. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ostatni miesiąc roku.

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym zachodzą zmiany, które doprowadzą do spływu zimnego powietrza arktycznego do Polski na przełomie listopada i grudnia. Wskazuje na to prognozowany rozkład pola ciśnienia i trajektoria wsteczna mas powietrza na sobotę. Ochłodzenie potrwa przynajmniej do 4-5 grudnia, potem stery nad pogodą przejmie wyraźna cyrkulacja strefowa.

Prognozowana trajektoria wsteczna mas powietrza. Widać jaką drogę pokonało powietrze w ciągu ostatnich 7 dni do Polski na wysokościach izobarycznych 950 hPa, 850 hPa oraz 700 hPa

W poniedziałek, zwłaszcza wieczorem oraz w nocy z poniedziałku na wtorek możliwe są opady śniegu pochodzenia konwekcyjnego. Niewykluczone, że pojawią się nawet burze śnieżne o charakterze lokalnym.

Na początku miesiąca spodziewać się również wartości ujemnych na termometrach. Szczególnie nocami, chociaż miejscami przymrozek utrzymywać będzie się przez całą dobę.

Prawdopodobnie po 5 bądź 6 grudnia odbuduje się cyrkulacja strefowa. Powodując wzrost temperatury, większą ilość opadów oraz silniejszy wiatr. W grudniu nie można wykluczyć przy dużej aktywności Oceanu Atlantyckiego wichury w naszej części Europy, bądź nawet wichur. Nie da się jednak obecnie określić obszarów zagrożonych, siły wiatru i daty, gdyż prognozy ulegają zmianom.

W grudniu prawdopodobne są okresy, gdy ścierać będą się ciepłe i chłodne masy powietrza. Prowadzić to może czasami do większej ilości opadów atmosferycznych. Częściej jednak powinien padać deszcz, niż śnieg.

Ponadto możliwe są niże z południa niosące intensywne opady atmosferyczne. W chłodnych masach powietrza może być to śnieg, natomiast w ciepłych deszcz.

Całkiem prawdopodobne są okresy, gdy w wielu miejscach naszego kraju temperatura przekroczy 8-10 stopni w ciągu dnia. Wskazują na to wiązki modelu CFS.

Okresów ciepłych z dodatnimi temperaturami przez całą dobę nie powinno zabraknąć w grudniu. Na co wskazuje również model ECMWF i CFS.

W grudniu dominować może głównie pogoda niżowa, aczkolwiek okresami zaznaczać będą się układy wysokiego ciśnienia. Niewykluczone są tzw. zgniłe wyże, mgły oraz zamglenia.

Całkiem prawdopodobne, że grudzień będzie 1-3 stopnie powyżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o temperaturę. Niewykluczone, że w tym miesiącu będzie najmniej dni z pogodnym niebem. Punktowo arktyczne i kontynentalne masy spływać mogą do Polski, prowadząc do ujemnych temperatur nawet dwucyfrowym, lecz nie powinno być to częste.

Na koniec tak prezentuje się przebieg temperatury w listopadzie na obszarze Polski oraz anomalia temperatury względem okresu referencyjnego 1981-2010. Za okres 1.11.2019 do 28.11.2019.

www.fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz