Pogoda długoterminowa na cały grudzień 2019. Wir polarny nam nie zagrozi, więcej opadów deszczu niż śniegu oraz wiatr i burze

Pogoda długoterminowa na cały grudzień 2019. Wir polarny nam nie zagrozi, więcej opadów deszczu niż śniegu oraz wiatr i burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie do końca miesiąca.

Odbudowała nam się cyrkulacja strefowa. Temperatury wyraźnie wzrastają, chociaż okresami nocami i o poranku występowały przymrozki. W najbliższych dniach zamiast śniegu częściej będzie padał deszcz. Istotne wzrośnie prędkość wiatru z powodu dużego gradientu ciśnienia w naszej części Europy. Odczujemy już to w najbliższy weekend.

Charakterystyczną cechą cyrkulacji strefowej o składowej zachodniej jest przechodzenie układów niskiego ciśnienia z zachodu na wschód Europy. Niże te przynoszą często silny wiatr, opady deszczu, natomiast w sprzyjających warunkach nawet burze. Szczególnie na aktywnych frontach chłodnych wtórnych układów niskiego ciśnienia, czy też w tylnych częściach niżów, gdy spływa chłodne powietrze pochodzenia arktycznego, morskiego, jak też polarno morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

W piątek Polska znajduje się w ciepłym wycinku niżu „QUENTIN” znad Skandynawii. Stopniowo zbliża się do nas front chłodny, jaki przyniesie zmianę pogody w weekend.

W sobotę przez Polskę przechodzić będzie front chłodny z opadami.

W kolejnych dniach nie zabraknie wilgotnych frontów atmosferycznych nad Polską

Średnio temperatura będzie 3 stopnie powyżej normy wieloletniej w najbliższych 10 dniach w Polsce.

Maksymalna temperatura w najbliższych 10 dniach nie przekroczy w Polsce 10-11 stopni. Najcieplej według modelu GFS może być na zachodzie.

Średnia temperatura powietrza w najbliższych 10 dniach wyniesie od 2 do 5 stopni w Polsce przez całą dobę.

Przeważnie temperatura będzie dodatnia przez całą dobę, ale okresami ujemne temperatury są możliwe, szczególnie nocami.

Pogoda. Modele wycofały się z wichur dla Polski

We wczorajszym wpisie informowaliśmy o możliwym wystąpieniu wichur w nadchodzącym tygodniu. Zastrzegaliśmy jednak, że prognozy mogą ulec zmianie. Model ECMF, którego wspominaliśmy był zdecydowanie bardziej łagodny na nadchodzący tydzień. Obecnie silny wiatr nawet powyżej 65 km/h jest prognozowany na przyszły tydzień szczególnie w nocy z poniedziałku na wtorek.

Silniej powiać może w środę nawet powyżej 70 km/h, ale na niewielkim obszarze. Wietrzna aura panować ma również w piątek. Prognozy na przyszły weekend ulegają jeszcze zmianie, ale niewykluczone, że nad Bałtykiem znajdzie się dość głęboki niż baryczny, przynosząc wiatr powyżej 75 km/h w Polsce.

Ogólnie już w weekend odczujemy silny wiatr na przeważającym obszarze Polski, co prognozują wiodące modele numeryczne.

W prognozach rysuje się trend, że do ostatniej dekady grudnia utrzyma się silny wiatr w Polsce. Okresami wiać będzie bardzo mocno, zwłaszcza w czasie utrzymującego się dużego gradientu ciśnienia. Istnieje pewne prawdopodobieństwo silnej wichury,

Pogoda. Koniec SSW, medialne doniesienia o ataku wiru polarnego nie sprawdzą się

W ciągu ostatnich kilku tygodni pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji w polskim internecie o potencjalnym ataku wiru polarnego. Obecnie model GFS całkowicie wycofał się z nagłego ocieplenia stratosfery, który jest rozumiany jako nagłe odwrócenie cyrkulacji na poziomie 10 hPa.

Prawdopodobnie efektu SSW nie doświadczymy również w styczniu, ale nie oznacza to, że w styczniu nie wystąpią okresy chłodne i ze śniegiem. Nie każde ochłodzenie związane jest z SSW.

W najbliższych 10 dniach, ale nawet dłużej duży wpływ na pogodę będą mieć atlantyckie niże w naszej części Europy, przynosząc na ogół łagodne masy powietrza.

Model ECMWF prognozuje, że miesiąc grudzień będzie na przeważającym obszarze Polski powyżej normy termicznej, jeśli chodzi o temperaturę. Wyjątkowo ciepło może być w ostatnich tygodniach grudnia. Okresami jednak w grudniu padać będzie śnieg i występować będą przymrozki. Prawdopodobnie anomalia w grudniu sięgnie 2 stopnie względem okresu referencyjnego 1981-2010.

Również model CFS prognozuje, że grudzień będzie miesiącem, gdy anomalia temperatury sięgnie od 1°C do 2°C.

Prawdopodobnie występować będzie deficyt opadów w Polsce pomimo okresów wilgotnych. Opadów ma być mniej niż to statycznie przypada na grudzień.

2 komentarze do “Pogoda długoterminowa na cały grudzień 2019. Wir polarny nam nie zagrozi, więcej opadów deszczu niż śniegu oraz wiatr i burze”

Dodaj komentarz