Pogoda długoterminowa na cały listopad 2019 dla Polski. „Wyjątkowo gorące okresy”, opady i burze w Europie

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2019 dla Polski. „Gorące okresy”, opady i burze w Europie. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na kolejne tygodnie.

Coraz więcej modeli sugeruje, że zima do Polski szybko nie nadejdzie. Jeszcze kilka tygodni temu model CFS sugerował, że listopad będzie miesiącem poniżej normy wieloletniej. Pod koniec października wyliczenia uległy zmianie.

Według trajektorii wstecznej mas powietrza dla miasta Warszawa utrzymuje się na głównych poziomach izobarycznych napływ z południowego zachodu, czemu sprzyja charakterystyczny rozkład w polu ciśnienia. Przeważający obszar Europy jest pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5 listopada 2019, 12 UTC

Średnia anomalia temperatury na okres najbliższych 10 dni w naszej części Europy wyniesie nawet 4 stopni względem okresu referencyjnego 1979-2000. Na Ukrainie sięgnie nawet 10 stopni powyżej normy wieloletniej.

Średnia temperatura powietrza na 10 dni wskazuje, że w Polsce temperatura będzie w okolicach 10 stopni

Najcieplej w ciągu najbliższych 10 dni w Polsce będzie na południu naszego kraju. Wyjątkowo wysokie temperatury panować mają na wschodzie Europy

Przeważnie znajdować mamy się pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia znad zachodniej Europy, dlatego odbywać ma się na ogół cyrkulacja południkowa. Okresami wilgotne fronty przyniosą opady atmosferyczne o różnym natężeniu.

Również wiązki GFS wskazują, że przez okres ponad 10 dni średnia wszystkich wiązek utrzymywać ma się powyżej normy wieloletniej. Dlatego nie zabraknie napływów ciepłych mas powietrza.

Do końca miesiąca utrzymać może się trend z temperaturą powyżej normy wieloletniej, chociaż okresów z niskimi temperaturami oraz opadami śniegu na nizinach nie można wykluczyć. Na ten moment prognozy wskazują, że temperatura będzie o kilka stopni wyższa względem analogicznego okresu.

Anomalia temperatury w okresie od 4 listopada do 11 na 2 metrach według modelu CFS
W okresie od 11 listopada do 18.11.2019
W okresie od 18 listopada 2019 do 25 listopada 2019
W okresie od 25 listopada do 2 grudnia 2019