Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na cały luty 2020 dla Polski. Anomalia temperatury, epizody z arktycznym chłodem oraz burze. Głównie deszcz rzadziej śniegPogoda długoterminowa na cały luty 2020 dla Polski. Anomalia temperatury, epizody z arktycznym chłodem oraz burze i śnieg oraz deszcz. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na drugi miesiąc 2020 roku.

Wiele wskazuje, że w styczniu nie nadejdzie zapowiada przez wiele portali „Bestia ze Wschodu”, jak i też zima trzydziestolecia. Opublikowana została najnowsza prognoza modelu ECMWF wskazująca, że do końca stycznia w Polsce utrzymywać będzie się duża dodatnia anomalia temperatury przy dużym deficycie opadów.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza w okresie od 6.01.2020 do 12.01.2020

Wyliczana anomalia w okresie od 13.01.2020 do 19.01.2020

W okresie od 20 do 26 stycznia 2020

Prognoza na okres od 27.01.2020 do 2.02.2020

Pogoda. Wysoka anomalia prognozowana na luty

Model CFS już sięga prognozami na luty, więc można określić prawdopodobny trend w pogodzie.

Sugeruje on, że anomalia temperatury wyniesie od 3 °C do 4 °C powyżej normy wieloletniej. Zatem temperatura może być nawet o 4 stopnie wyższa niż w latach ubiegłych.

Należy mieć jednak na uwadze, że okresami do Polski spłynąć mogą chłodniejsze masy powietrza o cechach arktycznych i kontynentalnych. W lutym możliwe są jeszcze miejscami i czasami dwucyfrowe mrozy i opady śniegu.

Przeważnie jednak temperatura będzie utrzymywać się powyżej normy wieloletniej. Okresami możliwa adwekcja cieplejszych mas powietrza znad Morza Śródziemnego i Afryki Północnej.

Dużą wpływ na pogodę może mieć cyrkulacja strefowa o różnych składowych, przynosząc na ogół łagodną zimę w Polsce, ale także w wielu miejscach Europy.

W naszej części Starego Kontynentu zdecydowanie częściej padać ma deszcz, lecz mogą wystąpić okres z pogodą, gdy spadnie więcej śniegu i wystąpią większe mrozy.

W styczniu i lutym istnieje największe ryzyko dużych mrozów. Jednak w obliczu zmieniającego się klimatu bardziej prawdopodobne są nadzwyczaj wysokie temperatury jak na luty z napływami powietrza z południa i wzrostem temperatury powyżej 10 stopni. Szczególnie na południu i zachodzie Polski.

Okresami wpływ na pogodę będą mieć wyże baryczne, które zagwarantują czasami pogodną aurę, lecz czasami możliwe większe są tzw. zgniłe antycyklony przynoszące nieprzyjemne chmury niskie oraz mgły i zwiększoną ilość zanieczyszczeń w większych aglomeracjach miejskich przy bezwietrznej pogodzie.

W lutym niewykluczone są burze. Szczególnie śnieżne w momencie adwekcji zimnego powietrza arktycznego, morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Wiele wskazuje, że będzie to miesiąc dość suchy.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz