Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Trąby powietrzne w Europie. Liczba tornad w Europie wciąż rośnie. Burze w Europie są coraz silniejszePogoda z roku na rok staje się bardziej dynamiczna. Burze są coraz silniejsze. Zjawiska konwekcyjne powodują coraz większe szkody.

https://youtu.be/M9FXxCsb22g

Stowarzyszenie ESSL (European Severe Storms Laboratury) podsumowało burzowy rok 2019. Wnioski są bardzo ciekawe.

792 trąby powietrzne w Europie w roku 2019

Liczba trąb powietrznych w roku 2019 w Europie sięgnęła blisko 800. W bazie ESWD odnotowano dokładnie 792 zdarzenia dotyczących trąb powietrznych.

230 zgłoszeń w bazie ESWD dotyczy trąb lądowych. 531 zgłoszonych przypadków dotyczy trąb wodnych. W przypadku 31 trąb nie udało się ustalić, czy zjawisko zainicjowane było na lądzie, czy nad wodą. W przypadku trąb powietrznych, które wystąpiły na lądzie sklasyfikowano zjawiska wg. skali F0-F3 (silniejsze tornada w Europie w 2019 nie wystąpiły).

76 trąb powietrznych osiągnęło skalę F0 (najsłabszą). 78 trąb miało siłę F1. Aż 27 trąb powietrznych miało niszczącą siłę F2. 1 trąba osiągnęła siłę F3 w skali Fujity. Trąby o takiej sile zawsze związane są z mezocyklonem superkomórki burzowej. Tornada takie powodują największe szkody.

Trąby powietrzne również w Polsce

W Polsce najwięcej trąb powietrznych zanotowano w pasie województw centralnych. Kilka przypadków trąb odnotowano również na południu. Mieszkańcy Lubelszczyzny z pewnością pamiętają trąbę, która w przeciągu kilku sekund spowodowała olbrzymie szkody w okolicach Wojciechowa (film na początku wpisu).

W Europie rok rocznie jest cieplej. Upalne lata, napływ powietrza zwrotnikowego do wielu regionów Europy. Strefowa cyrkulacja powietrza. Wszystko to powoduje, że silnych burz, które generują tornada jest coraz więcej. Z roku na rok zjawiska te będą się nasilały.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk