Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na cały maj 2020. Więcej opadów, gwałtowne burze. Upał nie wystąpi, temperatura w okolicach normy


Rozpoczął się maj. Sprawdźmy zatem, co prognozują modele numeryczne na piąty miesiąc 2020 roku.

Według modelu CFS w maju panować ma dominacja pogody niżowej, co sugeruje możliwość występowania większej ilości opadów. Mało prawdopodobne jest jednak załagodzenie suszy na obszarze Polski.

Model CFS prognozuje, że w maju nie mamy co liczyć na upały ani nadzwyczaj wysokie temperatury. Temperatura przeważnie ma być w okolicach normy wieloletniej, ale niewykluczone są również okresy z temperaturą poniżej normy. Wiele wskazuje, że wystąpią lokalne przymrozki, nie tylko przygruntowe, ale również na 2 metrach m.in na przełomie 1 i 2 dekady maja nocami i w godzinach porannych, zwłaszcza w sytuacji spływu arktycznego powietrza.

Model sezonowy CFS prognozuje, że w maju padać ma więcej niż w kwietniu. Miejscami jednak w skali miesięcznej ilość opadów będzie poniżej normy.

W maju pojawi się również więcej burz niż w kwietniu. Mogą być one gwałtowne i miejscami spowodują szkody na obszarze Polski. Będą to zarówno burze powstające w obrębie zatok niżowych oraz na frontach chłodnych. Formować będą się także wewnątrzmasy.

Pierwsze burze możliwe są 1 maja 2020 miejscami na południu, centrum i wschodzie. Zagrzmieć może też na zachodzie i północy, gdzie wystąpi konwekcja za frontem atmosferycznym. Będą to na ogół izolowane ośrodki konwekcyjne. W kolejnych dniach nad Polską przechodzić będą przelotne opady deszczu i burze w chłodnej masie, o czym więcej piszemy tutaj.

W piątym miesiącu roku wystąpią okresy, gdy temperatura przekroczy 25 stopni. Tych dni nie będzie jednak wiele, ale z pewnością wystąpią. Jeszcze w pierwszej dekadzie maja możliwe jest miejscami przekroczenie 22 stopni.

Również europejski model ECMWF nie prognozuje, aby miesiąc maj był nadzwyczaj ciepły, co ukazują prognozowane anomalie temperatury na Starym Kontynencie w kolejnych tygodniach. Zazwyczaj temperatura będzie niewiele powyżej normy, ale wystąpią też okresy chłodne, gdy spłynie chłód z północy kontynentu. Przymrozki w maju mogą być groźne dla rolników i sadowników.

Aktualna temperatura w Polsce tutaj

Położenie opadów i burz tutaj