Pogoda długoterminowa na cały marzec 2020 dla Polski. Duża anomalia temperatury, prawdopodobne okresy suche oraz cyrkulacja strefowa i burze

Pogoda długoterminowa na cały marzec 2020 dla Polski. Duża anomalia temperatury, prawdopodobne okresy suche, ale także cyrkulacja strefowa i burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na trzeci miesiąc 2020 roku.

Wiele wskazuje, że pierwsza dekada marca minie pod znakiem dominacji cyrkulacji o składowej zachodniej. W dalszym ciągu przemieszczać będą się układy niskiego ciśnienia znad Atlantyku wraz z frontami.

Występować będzie dodatnia faza NAO, co sprzyjać będzie ciepłej, okresami pochmurnej i wietrznej pogodzie oraz dalszej dominacji Oceanu Atlantyckiego.

Prawdopodobnie anomalia miesięczna sięgnie nawet 3 stopni powyżej normy. Niewykluczone, że będzie ona nawet większa, niż prognozuje to amerykański model sezonowy CFS.

Ilość opadów ma być prawdopodobnie poniżej normy miesięcznej. Należy mieć jednak na uwadze, że prognozy opadów, to jeden z najsłabszych elementów prognoz modeli długoterminowych. Dlatego ilość opadów z powodu utrzymującej się dużej aktywności cyrkulacji strefowej może być w okolicach normy wieloletniej, bądź też nieco powyżej.

Przełom lutego i marca to w dalszym ciągu wysoka aktywność cyrkulacji zachodniej. Nie przewiduje się nadejścia zimy, ale do końca miesiąca prawdopodobne są opady deszczu ze śniegiem i śniegu poza obszarami górskimi. Nic nie wskazuje, aby utworzyła się większa i kilkudniowa pokrywa śnieżna na nizinach.

Przynajmniej do 1 dekady lutego decydujący wpływ na warunki pogodowe będą mieć niże atlantyckie wchodzące w skład cyrkulacji strefowej. Okresami w naszej części Europy zaznaczą się przejściowe wyże, przynoszące krótkotrwałą poprawę pogody.

W kolejnych tygodniach marca model CFS sugeruje, że Atlantyk będzie coraz mniej aktywny, natomiast do głosu zaczną dochodzić wyże. Czy tak będzie, okaże się w najbliższych tygodniach. Przy powstaniu układu omega możliwe są wiosenne temperatury w Polsce.

Ilość opadów na przełomie lutego i marca oraz pierwszej dekadzie trzeciego miesiąca będzie powyżej normy, mając na uwadze występowanie aktywnej cyrkulacji strefowej.

W kolejnych dniach marca ilość opadów będzie najprawdopodobniej przeważnie w normie, okresami poniżej normy dla trzeciego miesiąca roku. Prognozy te mogą ulec zmianie.

Również model ECMWF nie przewiduje bardzo niskich temperatur. Prognozuje on również wilgotny okres synoptyczny na przełomie lutego i marca i w pierwszej dekadzie nowego miesiąca.

W marcu prawdopodobne są jeszcze okresy chłodne z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu na nizinach. Wystąpią nawet przymrozki, głównie nocami, lecz nie przewiduje się, aby nadeszły dwucyfrowe mrozy. Niewykluczone są spływy powietrza arktycznego, morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Burze powstawać będą mogły nie tylko w arktycznej masie powietrza, ale także w znacznie cieplejszych i bardziej wilgotnych masach powietrza pochodzenia polarno morskiego, które napływać mają znad Atlantyku Północnego.

Zjawiska konwekcyjne prawdopodobne są też na aktywnych frontach chłodnych atlantyckich niżów. Głównie typu wtórnego, które mogą przynieść wichury. Aktywność cyrkulacji strefowej będzie prawdopodobnie niższa, niż w lutym, ale okresami dokuczać mają nam rozległe i głębokie niże z rodowodem atlantyckim wraz z frontami.

Przy dużej aktywności cyrkulacji strefowej niewykluczone są wzrosty temperatury powyżej 15-17 stopni na nizinach. Tych dni w marcu może być kilka, a nawet kilkanaście. Przy wyjątkowo silnej adwekcji masy powietrza znad basenu Morza Śródziemnego i Afryki Północnej temperatura może osiągnąć nawet 20 stopni. Zwłaszcza w południowych regionach naszego kraju, szczególnie przy silnym wietrze fenowym.

Napływ bardzo ciepłego powietrza jest możliwy zwłaszcza, gdy na zachodzie Europy ulokują się głębokie niże z rodowodem atlantyckim. Na przełomie zimy i wiosny prąd strumieniowy może być silny z powodu dużych kontrastów termicznych pomiędzy północą a południe.

Termicznie marzec może być kilka stopni powyżej normy, natomiast ilość opadów będzie prawdopodobnie poniżej normy. Oczywiście prognozy modeli na tak odległy okres mogą ulec zmianie, dlatego wkrótce pojawią się nowe informacje pogodowe. W przypadku niewielkiej ilości opadów wegetacja może być opóźniona.

Aktualna temperatura tutaj

Położenie opadów i burz tutaj