Pogoda długoterminowa na cały październik 2021. Będzie duże zaskoczenie. Temperatura powyżej normy, opady poniżej normy, czasem zgniłe wyże i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na cały październik 2021. Będzie duże znaczenie. Modele prognozują temperaturę powyżej normy wieloletniej. Opady poniżej normy w skali miesięcznej. Czasami wystąpią zgniłe wyże, jak i też burze w Polsce, gdy wystąpi większa dynamika związana np. z cyrkulacją strefową.

Pogoda długoterminowa. Październik raczej z temperaturą powyżej normy miesięcznej

Według amerykańskiego modelu numerycznego (CFS) październik w skali miesięcznej przyniesie w całym kraju, temperaturę powyżej normy wieloletniej, uwzględniając okres referencyjny 1984-2009. Najcieplej według modelu sezonowego będzie na zachodzie, południu i częściowo centrum, gdzie prognozowane jest największe dodatnie odchylenie temperatury.

Pogoda długoterminowa na cały październik 2021. Będzie duże zaskoczenie. Temperatura powyżej normy, opady poniżej normy, czasem zgniłe wyże i burze w Polsce

Dominacja układów wysokiego ciśnienia może być wyraźna w październiku

Najczęściej w październiku pogodę w naszych szerokościach geograficznych kształtować będą wyże. Nasza część Europy będzie pomiędzy wyżem ze wschodu a niżami znad zachodniej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego i Atlantyku. To zwiastuje możliwe częste napływy ciepłych mas powietrza z kierunków południowych. Okresami tylko pojawią się chłodniejsze masy polarno morskie. Poniższa mapa ilustruje nam uśrednione wartości ciśnienia. Dlatego też poszczególne tygodnie mogą charakteryzować się innym położeniem ośrodków barycznych, które kształtować będą pogodę w naszych szerokościach geograficznych. Nie w każdej też sytuacji wyże przyniosą pogodną aurę. Zgniłe antycyklony okresami dadzą się we znaki na obszarze Polski.

pogoda. temperatura powyżej normy

Pogoda długoterminowa. Ilość opadów poniżej normy w skali miesięcznej

Z uwagi na dominacje pogody wyżowej w naszych szerokościach geograficznych, miesięczna ilość opadów powinna być poniżej normy. Nie można jednak wykluczyć, że okresami dojdą do głosu niże. Szczególnie wędrujące znad Oceanu Atlantyckiego i przynoszące opady, silny wiatr, a nawet nieliczne burze. Najmniej opadów model amerykański prognozuje na wschodzie, południu i centrum, gdzie najczęściej wyże będą kształtować aurę.

pogoda. ilość opadów poniżej normy

Pogoda długoterminowa. ECMWF powyżej normy szczególnie w pierwszym tygodniu października

Sprawdzimy następnie, jaki trend na poszczególne tygodnie prognozuje europejski model ECMWF. Miejmy na uwadze to, że prognozy powyżej 2 tygodni mogą ulec dużym zmianom. Sugerują one nam tylko trendy, które na dłuższy okres czasu nie muszą się sprawdzić.

Według modelu ECMWF. Szczególnie ciepły okres synoptyczny przypadnie na okres od 4.10.2021 do 10.10.2021. Najmniejsze odchylenie powinno być na wschodzie, natomiast na pozostałym obszarze przeważnie powyżej normy wieloletniej.

pogoda. ciepły okres synoptyczny

Trend na drugą i trzecią dekadę października uległ zmianie

Prognozy na drugą dekadę października uległy zmianie. ECMWF wskazuje, że na przeważającym obszarze Polski temperatura powinna kształtować się w normie wieloletniej. Jedynie na krańcach południowo-wschodnich, model europejski sygnalizuje anomalie poniżej normy. Nie można jednak wykluczyć, że chłodniejsze masy powietrza dotrą w tym okresie do Polski i temperatura w przedziale tygodniowym będzie poniżej normy. Istnieje ryzyko, że w październiku doświadczymy kolejnych przymrozków. Mapa ilustruje rozkład anomalii temperatury w okresie od 11.10.2021 do 17.10.2021 dla wysokości 2 m.n.p.g

anomalia powyżej normy

Prognoza anomalii temperatury na przełom 2 i 3 dekady października, jest obarczona znacznym błędem prognostycznym. Dlatego w kolejnych aktualizacjach modelu, trend może ulec zmianie. Dostrzegamy, że ECMWF na ten okres prognozuje temperaturę w normie wieloletniej. Jedynie na zachodzie i północy lekko powyżej normy. Sprawdzalność jednak tak odległych prognoz nie jest wysoka.

temperatura w normie

Ostatnia mapa ilustruje rozkład średniej anomalii temperatury na okres od 25.10.2021 do 31.10.2021. Widzimy, że według ECMWF, temperatura w tym okresie może kształtować się w normie klimatologicznej. W przyszłym tygodniu jednak opublikujemy kolejne prognozy, w oparciu o zaktualizowane modele, gdyż trend na 2 i 3 dekadę października może ulec zmianie.

pogoda długoterminowa. powyżej normy

Reasumując, październik 2021 przynieść powinien w skali miesięcznej temperaturę powyżej normy wieloletniej. Zdarzyć mogą się jesienne ochłodzenia, a nawet przymrozki. Ryzyko zimowych opadów na nizinach nie jest duże. Śnieg jednak z dużym prawdopodobieństwem okresami będzie padać w górach. Szczególnie w szczytowych partiach polskich Tatr. Przeważnie ilość opadów będzie poniżej normy, co sugeruje dominacje układów wysokiego ciśnienia, które jednak nie w każdej sytuacji przyniosą pogodną aurę. Okresy ze zgniłymi wyżami, niskim zachmurzeniem pod warstwą inwersji i mgłami są możliwe. Istnieje jednak spora szansa, że wystąpi również złota polska jesień. Z uwagi jednak na chaotyczny charakter atmosfery i dużą zmienność, trend na poszczególne tygodnie może ulec zmianie.

Więcej o prognozach długoterminowych, można dowiedzieć się z wideo IMGW-PIB.