Pogoda długoterminowa na grudzień 2019 dla Polski. Śnieg w prognozach, mrozy oraz burze

Pogoda długoterminowa na grudzień 2019 dla Polski. Śnieg w prognozach, mrozy oraz burze w Europie. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ostatni miesiąc roku.

Wiele wskazuje, że w grudniu temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Odchylenie temperatury względem średniej 30 letniej wyniesie nawet 2 stopnie.

Dysponując najnowszymi prognozami modeli można już określić, jaki trend prawdopodobnie czeka nas w pogodzie na obszarze Polski w grudniu.

Dużo wskazuje, że na przełomie listopada i grudnia do Polski napłyną zdecydowanie chłodniejsze masy powietrza. Prawdopodobnie miejscami wystąpi całodobowy mróz.

Ujemne temperatury nocami obejmować będą w pierwszej dekadzie grudnia obszar całego kraju. Zimne mogą być również poranki.

Niewykluczone, że pierwszy raz w tym sezonie na tak dużym obszarze Polski wystąpią opady śniegu. Punktowo, prowadząc do powstania pokrywy śnieżnej.

Poszczególne wiązki modeli wskazują na ryzyko pojawienia się niżów z południa Europy niosących dużo wilgoci oraz opadów. Niewykluczony są nawet silne epizody zimowe na nizinach.

W ostatnim miesiącu roku dużą aktywnością wykazywać może się Ocean Atlantycki. Zmienność pogody może być duża, natomiast spory gradient baryczny sprzyjać może wietrzej aurze. Niewykluczone jest pojawienie się wichury w przypadku aktywnej strefowej cyrkulacji strefowej oraz burz. Te mogą wystąpić zarówno w chłodnych masach powietrza, szczególnie arktycznego morskiego, ale także na frontach chłodnych aktywnych, wtórnych niżów.

Grudzień może przynieść okresy ciepły. Lokalnie temperatura przekroczy 10 stopni, zwłaszcza przy adwekcji z południa Europy.

Prognozy opadów na grudzień wskazują, że czeka nas sporo deszczu, ilość opadów może być nawet powyżej normy wieloletniej.

W naszej części Europy ścierać będą się ciepłe i chłodne masy powietrza, co prowadzić może do występowania aktywnych frontów atmosferycznych wraz z opadami atmosferycznymi.

Prawdopodobnie w grudniu wystąpi najmniej dni z bezchmurnym niebem. Okresami rozbudowywać mogą się układy wysokiego ciśnienia, przynoszące nieprzyjemne chmury niskie, zamglenia oraz mgły i mżawkę. Natomiast pod warstwą inwersyjną dodatkowo gromadzić mogą się zanieczyszczenia, zwłaszcza przy bezwietrznej wyżowej pogodzie.

Prawdopodobnie będzie to dość wilgotny miesiąc

Istotne ochłodzenie na przełomie listopada i grudnia jest już pewne, co wskazują wiązki modelu GFS. Podobny trend wskazują inne modele. Skala ochłodzenie jest jednak ciężka do określenia na ten moment. Podobnie z obszarem i wysokością pokrywy śnieżnej w pierwszych dniach grudnia.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie