Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Dynamiczna aura, ciepłe okresy, czasem śnieg i mróz, a nawet silny wiatr i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Aura będzie dynamiczna, ciepłe okresy, czasem śnieg i mróz, a nawet silny wiatr i burze w Polsce. Sprawdzimy najnowsze wyliczenia modeli amerykańskich i europejskich.

Pogoda długoterminowa na grudzień. IMGW-PIB prognozuje miesiąc z temperaturą w normie wieloletniej

Według specjalistów z IMGW-PIB. Na obszarze całego kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej mieścić się będzie w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020* lub nieznacznie poniżej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna kształtować się w zakresie normy. Na północnych zachodzie możliwa suma poniżej normy.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Dynamiczna aura, ciepłe okresy, czasem śnieg i mróz, a nawet silny wiatr i burze w Polsce

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla grudnia z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na grudzień 2021 r.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Dynamiczna aura

Pogoda długoterminowa na grudzień. CFS wskazuje na ciepły ostatni miesiąc roku

Model CFS wylicza, że w skali miesięcznej grudzień 2021 będzie cechował się temperaturą powyżej normy wieloletniej. Pokrywa śnieżna zalegać ma głównie w górach, rzadziej na nizinach.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Dynamiczna aura w Polsce

W grudniu czeka nas najprawdopodobniej dominacja pogody niżowej. Przechodzenie niżów może być częstsze w latach ubiegłych. W naszej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego panować może aktywna cyrkulacja strefowa o różnych składowych przez dłuższy okres czasu, skutkując stabilnymi warunkami pogodowymi w naszej części Europy. Czasem pojawią się wyże, co spowoduje utrzymywanie się warstwą inwersji chmur niskich, mgieł oraz smogu, tworząc nieprzyjemną szarugę.

zmienna pogoda w grudniu 2021

Pogoda długoterminowa. Zróżnicowana prognoza pod kątem opadów

Najprawdopodobniej w grudniu 2021 ilość opadów kształtować będzie się w normie, miejscami na zachodzie i północnym-wschodzie lekko powyżej normy wieloletniej. Czasami okresami dostaniemy się w zasięg układów niżowych znad Atlantyku, a w sprzyjających warunkach również znad Morza Śródziemnego. Prognozy opadów nie są mocno stroną, modeli sezonowych, dlatego trend może jeszcze ulec zmianie w kolejnych aktualizacjach modelu numerycznego.

Na wstępnej mapie pochodzącej z modelu CFS widzimy, że największe opady są prognozowane na południu i wschodzie, najmniejsze na północy. To jednak mocno orientacyjna i odległa prognoza amerykańskiego modelu. Przemieszczanie się niżów z południa Europy jest możliwe. Szczególnie w sytuacji spływu chłodniejszej masy powietrza nad cieplejsze wody Morza Śródziemnego, co zazwyczaj prowadzi do silnej cyklogenezy. W cieplejszych masach powietrza będzie deszcz, natomiast w chłodniejszych deszcz ze śniegiem i śnieg, który szczególnie częsty ma być w górach.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. opady w ostatnim miesiącu roku

Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. Temperatura powyżej normy wieloletniej przez większą część czasu

Wiele wskazuje, że grudzień w skali miesięcznej na obszarze Polski okaże się ciepły. Najwyższa temperatura panować będzie okresami na południu oraz miejscami na zachodzie i wschodzie, jak i też centrum. Są to jednak wstępne wyliczenia ukazujący możliwy trend miesięczny. Niewykluczone, że poszczególne tygodnie będą chłodniejsze niż norma wieloletnia 1984-2009. Wysoka temperatura może się utrzymać 40-70% czasu.

Jeszcze inna prognoza z modelu CFS wskazuje, że na przeważającym obszarze Polski temperatura będzie wyższa o około 2 stopnie od normy wieloletniej. Prognoza pochodzi z modelu klimatycznego CFS inicjowanego warunkami brzegowymi z okresu od 24.10.2021 do 2.11.2021. Tak wysoka temperatura może utrzymać się przez około 40-70% czasu.

temperatura powyżej normy

Należy wspomnieć, że cieplejszych masa powietrza, częściej w grudniu zamiast śniegu będzie padał deszcz. Utworzenie się na wiele tygodni pokrywy śnieżnej jest mało prawdopodobne. Jednakże epizody z wtargnięciem chłodnego powietrza są możliwe, co może skutkować na frontach opadami śniegu. Możliwe są też śnieżyce konwekcyjne. Należy mieć jednak na uwadze, że rozrzut w prognozach utrudnia precyzyjne prognozowanie trendu w pogodzie na grudzień i podanie dokładnych wartości, jakie wystąpią w ostatnim miesiącu roku.

Przykład konwekcji w chłodnej masie powietrza, która może mieć miejsce w grudniu na obszarze Polski. W warunkach stromego gradientu temperatury bywa ona bardzo fotogeniczna.

Pogoda. Konwekcja w chłodnej masie

Czasami grudniu 2021 niewykluczone są słabe burze. Zwłaszcza adwekcyjne, jak i też w obrębie aktywnych frontów chłodnych. Głównie atlantyckich niżów. Istnieje ryzyko, że w sprzyjających warunkach. Wystąpią głębsze niże związane z cyrkulacją zachodnią, które przyniosą silny wiatr i większe opady. Zależne będzie to jednak od położenia prądu strumieniowego, który prowadzi w wielu sytuacjach do rozwoju układów niżowych. Może pojawić się także silniejszy wiatr. Szczególnie groźny w górach oraz nad morzem. Jednak również w innych regionach prawdopodobne są szkody wiatrowe.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Pokazuje tylko ogólne trendy na ostatni miesiąc 2021 roku.