Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Atak zimy, dwucyfrowy mróz i burze śnieżne w Polsce

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Ataki zimy wystąpią, będzie dwucyfrowy mróz, burze śnieżne w Polsce. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy modeli numerycznych z różnych ośrodków meteorologicznych.

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Jaki będzie ostatni miesiąc roku?

Już 1 grudnia 2022 rozpocznie się meteorologiczna zima. Kalendarzowa zima nadejdzie trzy tygodnie później. Nieuniknione jest to, że z każdym tygodniem będzie coraz chłodniej. Wkroczyliśmy już w drugiej połowie listopada, w termiczne przedzimie, miejscami w najbliższych dniach wartości na termometrach będą charakterystyczne dla zimy termicznej. Zwłaszcza na wschodzie, północnym wschodzie, gdzie szczególnie często możliwy będzie mróz całodobowy. Takich zimowych ochłodzeń w kolejnych tygodniach może nie zabraknąć.

Z modeli liczonych w CMM IMGW wynika, że zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 w grudniu 2022.

Pogoda długoterminowa. Prognoza pochodząca z modeli IMGW-PIB dla Polski na grudzień 2022

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Atak zimy, dwucyfrowy mróz i burze śnieżne w Polsce
Temperatura i opady w normie według IMGW

Pogoda długoterminowa. Prognoza z CMM IMGW, dotycząca średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla grudnia z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na grudzień 2022 r.

Całkiem odmienne prognozy pokazuje nam model CFS, który wylicza nam skali miesięcznej grudzień 2022 temperaturę powyżej średniej klimatologicznej, ale co należy podkreślić, że zredukowana została duża dodatnia anomalia temperatury do wartości bliżej normy wieloletniej względem ubiegłych tygodni i z każdym kolejnym tygodniem. Prognozowane są coraz mniejsze dodatnie odchylenia temperatury od normy wieloletniej . Najczęściej pokrywa śnieżna zalegać ma górach i na obszarach podgórskich. Jednak na nizinach śnieg również może leżeć śnieg i może być go czasem całkiem sporo. Pogoda długoterminowa będzie jednak przez nas weryfikowana w kolejnych dniach/tygodniach w oparciu o najnowsze dane z modeli.

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej miesięcznej anomalii temperatury na grudzień 2022 według amerykańskiego modelu klimatycznego CFSv2 dla Europy i rejonów przyległych

Mało prawdopodobny bardzo ciepły miesiąc

CFS pokazuje nam miesiąc ciepły, ale takie prognozy mogą się wcale nie sprawdzić i anomalia miesięczna w całym kraju będzie niższa

Musimy podkreślić jedno. CFS daje nam sygnał, który sugeruje miesiąc ciepły. Mimo to nie można wykluczyć, że poszczególne tygodnie mogą charakteryzować się ujemnymi odchyleniami od średniej klimatologicznej. Prawdopodobne są epizody z atakami zimy na nizinach, a nawet większy mróz. Szczególnie w sytuacji nadejścia niżów z rodowodem śródziemnomorskim, które niosą dużo wilgoci znad basenu Morza Śródziemnego. Dość spora pokrywa śnieżna może utworzyć się miejscami w wielu regionach naszego kraju. Możliwe są utrudnienia na drogach lokalnie.

Względem poprzednich prognozy znacznie prawdopodobieństwo, że w chłodniejszych masach powietrza okresami pojawią się opady śniegu i mieszane, a nawet burze śnieżne np. w masach arktycznych morskich. Nie można wykluczyć, że zdarzą się także ataki zimy związane z wkroczeniem aktywnych ośrodków niżowych znad Morza Śródziemnego. Możliwe są również opady marznące powodujące gołoledź, które okażą się znacznie częstsze niż w listopadzie. Z uwagi na odległy termin, należy śledzić prognozy kolejne rozwiązania modeli numerycznych.

Tylko krótkie epizody z nadzwyczaj wysokimi temperaturami. Często średnia dobowa charakterystyczna dla przedzimia, a nawet zimy termicznej

Z ostatniej prognozy modelu CFS wynika, że może przez dłuższy okres czasu wystąpić dominacja pola obniżonego ciśnienia rozciągająca się znad Morza Śródziemnego, sięgając Bałkanów, ale także obszaru Polski i Ukrainy. W północnej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego rozciągać może się się obszar wyżowy, który w sprzyjających warunkach może sprowadzać chłodne masy powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Czasem jednak w ciepłych sektorach atlantyckich i śródziemnomorskich niżów może zaznaczyć się napływ cieplejszego powietrza z kierunków południowych. Będą to prawdopodobnie tylko epizody z przekroczeniem 10°C/15°C i to głównie południowej i zachodniej części kraju.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia ciśnienia na grudzień 2022 według modelu CFS dla Europy i obszarów przyległych

niżowa pogoda
Dominacja pola niżowego

Także europejski model inicjowanymi warunkami brzegowymi z końca października i początku listopada pokazuje nam, że grudzień 2022 powinien zapisać się jako miesiąc ciepły z anomalią w okolicach 0,5°C do 1,5°C powyżej normy wieloletniej. Nie można jednak wykluczyć, że dodatnia anomalia zostanie zredukowana. Nawet do wartości w okolice normy klimatologicznej w kolejnej odsłonie modelu europejskiego co jest bardzo prawdopodobne.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury na grudzień 2022 według modelu ECMWF

Pogoda długoterminowa. Przykładowa prognoza ECMWF EPS 46 na kolejne tygodnie, aktualizacja z 14 listopada 2022, 1:00 dla Polski, względem okresu bazowego 2004-2020 jest już znacznie chłodniejsza

pogoda długoterminowa. ecmwf scenariusz dla polski
Zimna najnowsza aktualizacja ECMWF

Pogoda długoterminowa. W grudniu nie powinno zabraknąć opadów zimowych w Polsce

Reasumując, grudzień 2022 powinien zapisać się jako w normie, bądź nieco powyżej normy wieloletniej. Ilość opadów na przeważającym obszarze Polski będzie w normie, bądź nieco powyżej normy klimatologicznej. Nie wynika obecnie z prognoz, aby był to kolejny miesiąc z ilością opadów poniżej normy wieloletniej. Pojawiać będą się nad Polską fronty przynoszące w cieplejszych masach opady deszczu, czasem w chłodniejszych mieszane i śniegu. Tych akcentów zimowych, a nawet ataków zimy może być całkiem sporo. Najczęściej w Polsce oscylować ma pobliżu normy wieloletniej. Niewykluczone, że tak jak ubiegłym roku miejscami święta Bożego Narodzenia okażą się białe i mroźne. Pod warunkiem, że nie ruszy w tym okresie cyrkulacja zachodnia atmosfery. Jednak precyzyjne prognozowanie pogody z podziałem na poszczególne tygodnie grudnia 2022 nie jest możliwe. Prognozy modeli z różnych ośrodków monitorujemy i o wszelkich zmianach będziemy informować na łamach naszego portalu.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych w formie wichur, silnych śnieżyc, lokalnych burz z silnym wiatrem itd.

Fanipogody.pl

1 komentarz do “Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Atak zimy, dwucyfrowy mróz i burze śnieżne w Polsce”

Możliwość komentowania została wyłączona.