Pogoda długoterminowa na kwiecień 2020 dla Polski. Nawet 25°C, deficyt opadów, wystąpią burze

Rozpoczął się kwiecień, czyli czwarty miesiąc 2020 roku. Sprawdźmy zatem prognozy modeli numerycznych na bieżący miesiąc. Artykuł oparty będzie na wyliczeniach modeli GFS, CFS i ECMWF.

Model CFS prognozuje, że w kwietniu temperatura będzie o około 1,5°C powyżej normy wieloletniej względem okresu okresu referencyjnego 1984-2009.

Pod względem opadów miesiąc ten będzie prawdopodobnie poniżej normy. Czeka nas duży deficyt opadów, co może utrudniać wegetacje i pogłębiać w dalszym ciągu suszę.

Tak wyglądała ziemia w wielu miejscach na obszarze Lublina w ostatni dzień marca. Podobnie jest w wielu regionach Polski. W kwietniu susza będzie się pogłębiać.

W kwietniu czeka nas wyraźna dominacja wyżów barycznych, dlatego z tego powodu ilość opadów będzie poniżej normy. Nie zabraknie pogodnych dni. Okresami przechodzić będą fronty atmosferyczne atlantyckich niżów. Istnieje pewne prawdopodobieństwo pojawienia się niżów śródziemnomorskich.

To może być wyjątkowo suchy miesiąc na co wskazuje wiele prognoz.

Prognozowane anomalie temperatury w najbliższych tygodniach kwietnia według modelu CFS. Na ogół temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Na ten moment nic nie wskazuje, aby jakaś dekada kwietnia przyniosła temperatury poniżej normy.

W kwietniu niewykluczone są jeszcze epizody z spływem zimnych mas pochodzenia arktycznego, dlatego nocami nie można wykluczyć przymrozków. Przejściowych, silnych ochłodzeń będzie jednak mniej niż w marcu. Na nizinach możliwe są jeszcze opady śniegu, lecz utworzenie się kilkudniowej pokrywy śnieżnej poza obszarami górskimi jest mało prawdopodobne.

Model numerycznych GFS prognozuje, że w pierwszych 10 dniach kwietnia temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Najwyższa anomalia ma być na zachodzie Polski.

Średnia dobowa temperatura powietrza wynosić będzie od 7°C do 9°C. Najwyższa temperatura jest prognozowana w zachodniej połowie Polski.

W pierwszej dekadzie kwietnia temperatura może osiągnąć a nawet przekroczyć 20 stopni. Zwłaszcza na początku przyszłego tygodnia.

Decydujący wpływ na warunki pogodowe będzie mieć wyż, chociaż okresami przejdą przez nasz kraj mało aktywne fronty atmosferyczne, lecz ilość opadów ma być poniżej normy wieloletniej.

Już na początku przyszłego tygodnia temperatura wzrośnie w wielu miejscach powyżej 15 stopni. Na zachodzie będzie w poniedziałek nawet 15-17°C.

Jeszcze cieplej zrobi się we wtorek na przeważającym obszarze Polski. Na południowym-zachodzie temperatura przekroczy nawet 20 stopni.

Wysokie temperatury będą również 8 kwietnia 2020 w Polsce.

Podobnie będzie w przyszły czwartek.

W kwietniu niewykluczone są pierwsze silniejsze burze. Zwłaszcza w obrębie frontów i zatok niskiego ciśnienia. Zjawisk burzowych może być jednak w czwartym miesiącu roku mniej , niż w latach ubiegłych, ponieważ decydujący wpływ na pogodę mają mieć wyże.

Burze, które powstawać będą nad Polską przeważnie uformują się na lokalnych strefach zbieżności wiatru wewnątrzmasy. Mniej ma być burz frontowych. Większa aktywność burzowa jest prognozowana w maju. Możliwe jest przekroczenie pierwszy raz w tym roku granicy 25 stopni w najcieplejszym momencie dnia.

Czekają nas wyjątkowo ciepłe okresy w pogodzie. Nie przewiduje się nadejścia silnego ochłodzenia w kolejnych tygodniach.

Przeważnie przez okres najbliższych 16 dni temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Okres poniżej normy wieloletniej wystąpi w pierwszych 7 dniach kwietnia dla wysokości 850 hPa.