Pogoda długoterminowa na kwiecień 2020. Możliwe okresy wilgotne, temperatura powyżej normy i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2020. Możliwe okresy wilgotne, temperatura powyżej normy i burze w Polsce. Sprawdźmy prawdopodobny trend w pogodzie na czwarty miesiąc roku.

Pojawiają się prognozy modeli na kwiecień. Dysponujemy już wstępnymi wyliczenia na kwiecień według amerykańskiego modelu CFS i europejskiego ECMWF. Sprawdźmy zatem, czego możemy się spodziewać.

Według prognoz modelu klimatycznego (CFS) w kwietniu możemy oczekiwać pogody niżowej. Swój wpływ zaznaczą układy niżowe wraz z frontami wędrujące znad Atlantyku.

Wstępna prognoza modelu CFS wskazuje, że w 4 miesiącu roku ilość opadów skali miesięcznej będzie w normie, a miejscami również powyżej normy. Należy mieć jednak na uwadze, że prognozy opadów są jednym z najsłabszych elementów prognoz modeli długoterminowych.

Niewykluczona jest wędrówka niżów z południa Europy. Niże znad Morza Śródziemnego przynosić będą mogły w kwietniu większe ilości opadów, co może być niezbędne do rozpoczęcia wegetacji.

W kwietniu prawdopodobne są spływy powietrza z północy Starego Kontynentu. Głównie o charakterze arktycznym, morskim. Możliwe są opady deszczu ze śniegiem, jak i też śniegu i krupy. W chwiejnym, wilgotnym powietrzu mogą powstawać chmury Cumulonimbus, które przyniosą burze. Ich rozwój związany będzie z występowaniem dużych pionowych gradientów temperatur, jak i też zaleganiu wilgotnych mas o cechach polarno morskich i arktycznych, morskich.

Zjawiska burzowe mogą wystąpić również w warunkach napływu cieplejszych mas powietrza z zachodu i południa, południowego-wschodu Europy. Zarówno wewnątrzmasy, bez współudziału frontów, ale także w obrębie zatok niżowych i frontów atmosferycznych.

Mogą być to pojedyncze komórki burzowe, jak i też struktury wielokomórkowe i superkomórki burzowe. Aktywność burzowa w kwietniu może być wyższa niż w marcu, mając na uwadze docieranie przeważnie cieplejszych i bardziej chwiejnych mas powietrza. Mimo że sezon burzowy trwa przez cały rok, to właśnie od kwietnia do września występuje największa aktywność burzowa na obszarze Polski.

W kwietniu prawdopodobne są okresy chłodne, gdy do naszej części Europy spłyną masy powietrza z wyższych szerokości geograficznych. Dlatego nocami i w godzinach porannych występować będą czasami przymrozki. W ciągu dnia temperatura ma być na ogół dodatnia, ale śnieżne epizody bez wystąpienia pokrywy śnieżnej na nizinach są możliwe.

W skali miesięcznej temperatura osiągnie prawdopodobnie odchylenie od 1°C do 2°C powyżej normy dla kwietnia. Anomalia ta będzie prawdopodobnie niższa, niż w marcu czy lutym. Na zachodzie Europy może znaleźć się przez dłuższy okres czasu wyż, który sprowadzić może chłodniejsze masy powietrza do Europy. Skala i długość możliwych chłodnych okresów nie jest jeszcze pewna, natomiast prognozy modeli na tak odległy okres należy traktować z przymrużeniem oka.

Również dobrze na zachodzie Starego Kontynentu i nad wschodnią częścią Atlantyku znajdą się niże, prowadzące po swojej wschodniej stronie wyjątkowo ciepłe masy powietrza wprost z południa Europy. Temperatura może przekroczyć w kwietniu nawet 18-21 stopni. Te prognozy będzie trzeba zweryfikować pod koniec marca.

Dysponujemy prognozami temperatury na poszczególne dni kwietnia, ale wyliczenia te nie są w żaden sposób wiążące przy tak odległych terminach. Według prognoz modelu CFS może nie zabraknąć okresów chłodnych i przymrozków nocami, ale także wzrostów temperatury powyżej 20 stopni.

W prognozach modeli rysuje się wyraźna cyrkulacja strefowa z okresową dominacją wyżów barycznych. Suche okresy wskazują na występowanie antycyklonów. Stabilną sytuacje pogodową może przerwać wędrówka niżów z południa.