Pogoda długoterminowa na listopad 2019 dla Polski. Szansa na 20°C, sporo opadów, potem mróz i śnieg oraz burze

Pogoda długoterminowa na listopad 2019 dla Polski. Szansa na 20°C, sporo opadów, potem mróz i śnieg. Czeka nas duża niespodzianka na początku listopada w pogodzie.

Najnowsza prognoza modelu CFS wskazuje, że listopad pod względem temperatury będzie prawdopodobnie powyżej normy wieloletniej. Model ECMWF, jak i też GFS prognozuje, że w pierwszej dekadzie listopada nie zabraknie ciepłych dni zwłaszcza na południu, centrum i wschodzie.

Okresami da się nam we znaki w listopadzie arktyczny chłód z temperaturami ujemnymi, natomiast na nizinach prawdopodobne są pierwsze opady śniegu, nawet w formie ataków zimy. Uciążliwy ma być smog, jak i też mgły, możliwe są też wichury.

Ustąpienie suszy pomimo zwiększonej aktywności Atlantyku wydaje się mało prawdopodobne.

Na tak piękny okres ze słoneczną aurą przez długi czas jak w październiku nie mamy co liczyć. Atlantyckie niże wraz z frontami atmosferycznymi przynosić będą w pierwszych dniach listopada opady atmosferyczne. Miejscami pojawi się tylko więcej pogodnego nieba, przeważnie panować ma duże i całkowite zachmurzenie wraz z opadami atmosferycznymi.

Odległe i wciąż zmieniające się prognozy sugerują powstanie silnego wyżu nad Skandynawią. Jeśli doszłoby do jego rozwoju, to zablokowana zostałaby cyrkulacja strefowa i do naszego kraju spłynęłoby bardzo zimne powietrze arktyczne.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że prognozy powyżej 5 dni są obarczone dużym błędem i taki układ baryczny wcale nie musi powstać. Rozbieżność między wiązkami utrudnia jednoznaczne stwierdzenie, czy w okolicach 10 listopada do naszego kraju napłynie zimne powietrze z północy. Zdecydowanie więcej wiadomo będzie około 5-6 dnia miesiąca.

Z południa i południowego zachodu w najbliższych dniach napłynie bardzo ciepłe powietrze

Już 1 listopada zacznie robić się coraz cieplej

Natomiast 2 listopada na zachodzie, południowym zachodzie może być powyżej 13 stopni

3 listopada 2019 na przeważającym obszarze Polski będzie powyżej 15 stopni, ale nie zabraknie opadów atmosferycznych

4 listopada może zrobić się nieco chłodniej, ale temperatura i tak będzie wysoka jak na listopad

Również 5 listopada może przynieść wysokie temperatury w Polsce

Odległe i zmieniające się prognozy wskazują na 18-20 stopni w okolicach 6 listopada. Przez Polskę rozciągać może się wtedy strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Najcieplej może być wtedy na południowym wschodzie i południu Polski. Kontrast termiczny sięgnąć ma nawet 10 stopni.

Po 9 listopada może nadejść ochłodzenie, choć prognozy ulegają dalszym zmianom. Widać także, że w wiązkach modelu GFS są spore rozbieżności i ciężko wskazać w jakich masach powietrza znajdzie się Polska po tym okresie.