Pogoda długoterminowa na luty 2020 dla Polski. Ogromna anomalia temperatury, epizody z chłodem i cyrkulacja strefowa oraz burze

Pogoda długoterminowa na luty 2020 dla Polski. Wysoka anomalia temperatury, epizody z chłodem i cyrkulacja strefowa oraz burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na drugi miesiąc 2020 roku.

Na nic zdały się zapowiedzi wielu portali z Polski, które hucznie zapowiadały nadejście zimy trzydziestolecia. Grudzień okazał się najcieplejszym grudniem w historii pomiarów na obszarze naszego kraju.

Wiele wskazuje, że powyżej termicznej normy będzie również styczeń. Model CFS sugeruje, że również luty ma być bardzo ciepły, okresami jednak adwekcja chłodnych mas powietrza, przyniesie w Polsce niskie temperatury oraz śnieg.

W lutym prawdopodobnie czeka nas duże odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Według obecnych danych modelu CFS sięgnąć może ona 4 stopni powyżej normy.

Prawdopodobnie będzie to miesiąc dość suchy. Okresami duży wpływ na przebieg warunków pogodowych ma mieć cyrkulacja strefowa. Napływać mają przeważnie masy znad Atlantyku Północnego. W ciepłych wycinkach niżów możliwa adwekcja z południa, wprost znad Morza Śródziemnego i Afryki Północnej.

Okresami nad Europejskim Obszarem Synoptycznym rozbudować może się blokada antycyklonalna, co prowadzić może do napływu zimnego powietrza z północy oraz Rosji. Tych dni nie powinno być wiele, ale okresowy całodobowy mróz pomimo prognozowanej wysokiej anomalii temperatury na pewno wystąpi.

Zdecydowanie częściej w lutym padać będzie deszcz, rzadziej śnieg. Niewykluczone są również burze, głównie o charakterze adwekcyjnym za frontami chłodnymi.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie