Pogoda długoterminowa na luty 2020 dla Polski. Wysokie anomalie temperatury, okresami chłód i śnieg oraz burze

Pogoda długoterminowa na luty 2020 dla Polski. Wysokie anomalie temperatury, okresami chłód i śnieg oraz burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie według modelu CFS.

Dysponujemy już wstępną prognozą sezonową modelu CFS na luty 2020. Wskazuje ona prawdopodobny trend w pogodzie na 2 miesiąc 2020 roku dla Europy, jak i też dla Polski.

Prognozowana jest w lutym wysoka dodatnia anomalia temperatury, która może sięgnąć nawet 3-4 stopni powyżej normy wieloletniej.

Nie oznacza to jednak, że przez cały miesiąc temperatura będzie powyżej normy dla tego okresu. Wystąpią okresy chłodne, z ujemnymi temperaturami, ale także opadami śniegu i deszcze ze śniegiem.

W lutym chłodne masy powietrza z północy oraz wschodu mogą być uciążliwe, przynosząc nawet dwucyfrowe ujemne wartości na termometrach. Nie da się jednak określić na ten moment ile ich będzie.

Przy spływie powietrza arktycznego, morskiego niewykluczone są burze adwekcyjne. Zwłaszcza w tylnych częściach układów niskiego ciśnienia.

W drugim miesiącu 2020 roku mogą do Polski napłynąć ciepłe masy powietrza z południa Starego Kontynentu. Szczególnie taka sytuacja może mieć miejsce, gdy nad Europą Zachodnią ulokują się układy niżowe, prowadzące po swojej wschodniej stronie ciepłe masy powietrza.

Okresami możliwe są wzrosty temperatury powyżej 10 stopni. Na południu Polski nawet więcej, mając na uwadze wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia wiatru fenowego podnoszącego temperaturę powietrza i osuszającego powietrze.

Zdecydowanie częściej w lutym może padać deszcz niż śnieg. Jednak według wyliczeń modelu CFS tylko okresami możliwe są większe opady. Cały miesiąc będzie jednak dość suchy, co pogłębiać będzie problem suszy. Nieco więcej opadów może być na północy.

W lutym istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia aktywnej cyrkulacji strefowej. Układy niżowe wraz z frontami przynosić będą mogły zmienną aurę w drugim miesiącu roku. Wiatr, opady oraz sporo chmur nie powinny nikogo dziwić.

Okresami stery nad pogodą przejmą wyże. Jednak nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Zgniłe wyże prowadzić mogą nawet do występowania smogu w większych aglomeracjach miejskich przy bezwietrznej aurze, jak i też zalegania chmur niskich typu Stratus oraz Stratocumulus, ale także mgieł.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie