Pogoda długoterminowa na luty 2023 r. Duży zwrot w pogodzie. Będzie potężny wyż z ciśnieniem ponad 1040 hPa i większy mróz oraz śnieg

Pogoda długoterminowa na luty 2023. Duży zwrot nastąpi w pogodzie. Zablokowana zostanie cyrkulacja strefowa. Utworzy się potężny wyż z ciśnieniem ponad 1040 hPa, będzie pierwszy raz od dłuższego czasu ujemne odchylenie temperatury od średniej wieloletniej. Śnieg utrzyma się nie tylko w górach, ale również na nizinach i wyżynach.

Pogoda długoterminowa. Temperatura spadnie w całym kraju

Pierwsze dni lutego są jeszcze z temperaturą powyżej normy, ale idą zmiany. Od 4 lutego 2023 r. po przejściu frontu temperatury spadną w całym kraju do wartości w normie i lekko poniżej średniej wieloletniej. Kolejne dni zapowiadają się przynajmniej do początku przyszłego tygodnia z wartościami poniżej normy.

Anomalia temperatury wstępnie w okresie od 2.02.2023 r. do 2.08.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

Pogoda długoterminowa na luty 2023 r. Duży zwrot w pogodzie. Będzie potężny wyż z ciśnieniem ponad 1040 hPa i większy mróz oraz śnieg
pogoda długoterminowa. Sygnalizowane jest przejście do ujemnych anomalii temperatury

Z prognoz numerycznych jasno wynika, że mijający miesiąc nie będzie tak ciepły jak ubiegły. Na przeważającym obszarze Polski zamiast ekstremalnej anomalii temperatury widzimy wartości w normie i lekko poniżej normy wieloletniej. Jedynie gdzieniegdzie na krańcach północnych i północno wschodnich lekko powyżej normy.

Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.02.2023 r. do 8.02.2023 r. dla Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

zimno w Polsce i wielu regionach
Ujemne odchylenie od normy klimatycznej

Blokada wyżowa utworzy się nad Europą i obszarami przyległymi

Warto również zwrócić uwagę na średnią temperaturę powietrza na wysokości 2 metrów. Widzimy, że w kraju zapanuje w najbliższych 10 dniach zima termiczna. W obszarach przejaśnień i rozpogodzeń mróz może być dwucyfrowy, jeśli rozległa blokada antycyklonalna nie okaże się „zgniła” z podinwersyjnym zachmurzeniem. Skala możliwych spadków temperatury będzie przez nas weryfikowana w kolejnych dniach.

Zobacz też: Mróz do -50°C na wschodzie. Silne spadki temperatury w Polsce w lutym. Grozi nam bestia ze wschodu ?

Prognozowana średnia temperatura powietrza na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

pogoda długoterminowa. zimno zrobi się w wielu regionach
Pogoda długoterminowa. Silna adwekcja chłodu spowoduje nadejście zimy termicznej do Polski

Pogoda długoterminowa. Luty 2023 r. będzie znacznie chłodniejszy od stycznia 2023 r.

Zwróćmy również uwagę na średnie wartości ciśnienia na poziomie morza na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych. Dostrzegamy, że w kolejnych dniach, dojdzie do zablokowania strefowej cyrkulacji atmosfery. Stery nad pogodę przejmą wyże, które w kulminacyjnym momencie przyjmą formę zgniłego wału wyżowego. Śniegu w kolejnych tygodniach nie zabraknie, a najwięcej leżeć będzie go w górach i na obszarach podgórskich.

Wyliczane średnie wartości ciśnienia na poziomie morza na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

będzie silna blokada antycyklonalna
Pogoda długoterminowa. Blokada wyżowa zatrzyma pochód atlantyckich niżów

Pogoda długoterminowa. Pierwsza połowa lutego może wyjść poniżej normy w wielu regionach Polski

Zmieniły się dane wejściowe do modeli i dlatego większość wiodących modeli zaczyna pokazywać utrzymanie się dość niskich temperatur. Na uwadze trzeba mieć postępujące SSW, które wpłynie na przebieg temperatury i opadów na koniec zimy i początku wiosny. Możliwe są silne „zimowe ochłodzenia” i obfite opady zimowe. Cyrkulacja strefowa w kolejnych tygodniach nie będzie prawdopodobnie tak jak aktywna jak w ubiegłym roku.

Wyliczana średnia anomalia temperatury na 2 metrach według GFS/CFSR, uwzględniając okres bazowy 1979-2000 r. dla Europy i obszarów przyległych

spadek temperatury w całym kraju
Ujemne odchylenie od normy klimatycznej

Z prognoz wynika, że do Polski powróci zima termiczna, która w najbliższych dniach zacznie obejmować całą Polskę. Modele pokazują, że oprócz gór, najchłodniej może być na wschodzie, północnym wschodzie, natomiast najcieplej nad morzem i w górach.

Wyliczana średnia temperatura dobowa na 2 metrach dla Europy i terenów przyległych. Wartości mogą być niższe o nawet kilka stopni, niż wylicza to obecnie GFS

mróz pojawi się w kraju i będzie silny
Pogoda długoterminowa. Będzie mróz w wielu regionach, w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń dwucyfrowy

CFS widzi bardzo ciepły luty, ale ta prognoza może się nie sprawdzić

Według modelu klimatycznego CFS luty będzie kolejnym bardzo ciepłym po styczniu miesiącem. Wydaje się jednak, że anomalia może być przeszacowana. Istnieje ryzyko, że układ wyżowy, którego się spodziewamy nie okaże się trwały i mrozy, które wystąpią nie będą długotrwałe. Na stabilizacje prognoz będziemy musieli poczekać.

Luty może być kolejnym miesiącem, gdy to opadów nie zabraknie. Jednak ze względu na prognozowaną anomalię powinien dominować deszcz, ale okresowe większe ataki zimy są możliwe. Więcej ma go spaść na północy i okresami południu kraju.

Prognozy wskazują, że luty może być kolejnym miesiącem z temperaturą powyżej normy. Jest na to spora szansa, ale anomalia powinna być bliżej normy, a nawet w normie miesięcznych względem ubiegłego miesiąca, który zapisał się jako bardzo ciepły.

Pogoda długoterminowa. Anomalia miesięczna temperatury na 2 metrach na luty 2023, zainicjowana ciepłymi warunkami brzegowymi z końca stycznia. Kolejne prognozy powinny wnieść istotne zmiany w kierunku nieco chłodniejszego wzorca

Temperatura może być dużo niższa niż w lutym

Miesięczna anomalia opadów w kraju powinna być w normie wieloletniej. Częściej CFS widzi opady na północy kraju, ale niewykluczone, że i na południu popada więcej, kiedy to powstaną nad Morzem Śródziemnym niże bogate w wilgoć i skierują się w stronę Polski.

Przeczytaj również: Wir niżowy przyniesie załamanie pogody w Polsce. Spodziewane wichury z wiatrem ponad 100 km/h, burze i wiatrołomy. Będą przerwy w dostawach prądu

Miesięczna anomalia opadów na luty 2023 r. biorąc pod uwagę warunki brzegowe z okresu od 22.01.2023 do 31.01.2023 r.

pogoda długoterminowa opady w normie i powyżej normy w lutym 2023
Pogoda długoterminowa na luty wskazuje opady w normie i lekko powyżej normy według CFS

CanSIPS może być bliżej prawdy, gdyż widzi temperaturę nieznacznie powyżej normy, ale i tak plasując luty 2023 jako miesiąc ciepły. Pewne jest, że 2 miesiąc roku nie będzie tak ciepły jak ubiegły.

CanSIPS pokazuje duże ochłodzenie
Pogoda długoterminowa z Cansips wskazuje na chłodniejszy trend niż CFS i może być bliżej prawdy

Pogoda długoterminowa. Anomalia opadów na luty 2023 dla Europy i obszarów przyległych według modelu CanSIPS wskazuje na wilgotny miesiąc w całej Polsce. Odmiennie niż prognozy z ECMWF i CFS

opady w normie i powyżej normy
Pogoda długoterminowa. Anomalia opadów powyżej normy w Polsce

Wkrótce podamy kolejne informacje.

FaniPogody.pl