Pogoda długoterminowa na maj 2020 dla Polski. Temperatura powyżej normy. Ilość opadów prawdopodobnie poniżej. Wystąpią gwałtowne burze

Pogoda długoterminowa na maj 2020 dla Polski. Temperatura powyżej normy. Ilość opadów prawdopodobnie poniżej. Wystąpią gwałtowne burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na 5 miesiąc roku.

Dysponujemy od dłuższego czasu wstępnymi prognozami na maj 2020 dla Polski. Model CFS prognozuje odchylenie temperatury od normy w przedziale od 1°C do 2°C. Prognozy te mogą ulec zmianie.

Maj będzie prawdopodobnie miesiącem ciepłym, chociaż nie można wykluczyć spływu mas pochodzenia arktycznego na krótki okres czasu. W okresie tzw. Zimnych Ogrodników, bądź wcześniej do Polski.

Model CFS sugeruje dominacje pogody wyżowej, dlatego ilość opadów będzie prawdopodobnie poniżej normy wieloletniej. Swój wpływ zaznaczać może przez dłuższy okres czasu wyż z południa.

Do naszego kraju docierać będą przeważnie ciepłe i czasami chwiejne masy powietrza. Pierwsze upały prawdopodobne są już w maju. Zwłaszcza w sytuacji adwekcji bardzo ciepłych, okresami wilgotnych i niestabilnych mas powietrza. Głównie pochodzenia zwrotnikowego. Aktywność burzowa w maju ma być wyższa niż w kwietniu, mając na uwadze docieranie mas powietrza o większej chwiejności termodynamicznej.

Okresami przez nasz kraj przechodzić będą fronty atmosferyczne. Zwłaszcza na frontach chłodnych prognozowane są gwałtowne burze, przynoszące ulewy, grad i podtopienia, a nawet tornada.

Zjawiska burzowe tworzyć mają się zarówno w obrębie zatok niżowych, ale także wewnątrzmasy. Głównie w tzw polu słabogradientowym. Zjawiska burzowe występować będą zarówno w ciągu dnia, jak i też lokalnie nocami.

Wstępne i wciąż zmieniające się prognozy na maj pod kątem temperatury na obszarze Polski.

Maj będzie miesiącem ciepłym, ale okresami napłynąć mogą do Polski zimne masy pochodzenia arktycznego, morskiego. Opady śniegu na nizinach są mało prawdopodobne, lecz nie można ich wykluczyć. Podobnie jak przygruntowych przymrozków nocami i w godzinach porannych. Przeważnie jednak temperatura będzie powyżej normy i okresy chłodu nie powinny być długie.

Swój wpływ w maju mogą zaznaczyć również niże z południa, zwane również tzw. niżami genueńskimi. Mimo że model CFS prognozuje ilość opadów poniżej normy, to należy mieć na uwadze, że prognozy opadów. to jeden z najsłabszych elementów prognoz długoterminowych.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulegać zmianom