Pogoda długoterminowa na marzec 2020 dla Polski. Duża anomalia, susza i cyrkulacja strefowa oraz burze

Pogoda długoterminowa na marzec 2020 dla Polski. Duża anomalia, susza i cyrkulacja strefowa oraz burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na 3 miesiąc 2020 roku.

Model sezonowy CFS prognozuje, że anomalia miesięczna na obszarze Polski sięgnie 3 stopni powyżej normy wieloletniej.

Prawdopodobnie we wschodniej i centralnej Polsce ilość opadów będzie poniżej normy miesięcznej. Ilość opadów w normie jest prognozowana na pozostałym obszarze naszego kraju. Prognozy te jednak mogą ulec zmianie. Modele sezonowe słabo radzą sobie z prognozami opadów na dłuższy okres.

Niewykluczone, że w marcu będą okresy z długą dominacją wyżowej pogody.

Będą również okresy, gdy dynamika w pogodzie będzie nadzwyczaj wysoka. Na przełomie pór roku Ocean Atlantycki potrafi wykazywać się dużą aktywnością. Okresami pojawią się opady, więcej chmur i silny wiatr. Aktywność cyrkulacji strefowej może być jednak niższa względem lutego.

Okresami prawdopodobny jest spływ chłodniejszych mas pochodzenia arktycznego. Niewykluczone są opady śniegu na nizinach, ale utworzenie się większej pokrywy śnieżnej na nizinach jest mało prawdopodobne. Zimowe warunki z okresowymi opadami śniegu będą występować głównie w polskich górach.

W marcu niewykluczone są burze. Nie tylko w sytuacji adwekcji powietrza arktycznego, morskiego i chwiejnego polarno morskiego, ale także w cieplejszych masach powietrza.

W marcu prognozowane są okresy z ujemną temperaturą głównie nocami. Możliwe są nawet dwucyfrowe mrozy, lecz w małej ilości. Rzadziej niż w lutym występować będzie całodobowy mróz. Zdecydowanie częściej docierać mają do nas ciepłe masy powietrza z południa i zachodu kontynentu. Dlatego na termometrach zwłaszcza w południowej i zachodniej Polsce może być nawet 15 stopni. Okresami nawet powyżej tej wartości. Wysoka temperatura może zostać zanotowana w innych rejonach Polski. Wynika tak najnowszych prognoz modeli na marzec.

Duże odchylenie temperatury prognozuje nie tylko sezonowy model CFS, ale także inne modele klimatyczne. Marzec zatem będzie prawdopodobnie kolejnym miesiącem z temperaturą powyżej normy termicznej, ale z ilością opadów w wielu rejonach Polski poniżej normy.