Pogoda długoterminowa na marzec 2020 dla Polski. Duża anomalia temperatury, wysoka aktywność cyrkulacji strefowej. Niewykluczone burze

Pogoda długoterminowa na marzec 2020 dla Polski. Duża anomalia temperatury, wysoka aktywność cyrkulacji strefowej. Niewykluczone burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny.

Dysponujemy już najnowszymi prognozami modeli ECMWF I CFS na marzec 2020. Amerykański model sezonowy prognozuje odchylenie temperatury od normy w skali miesięcznej o nawet 3 stopnie.

Ostatni dni lutego oraz początek marca obejmuje również europejski model ECMWF, który wskazuje anomalie temperatury dla poszczególnych tygodni na poziomie 1-3 stopni powyżej nomy.

Zbliżona jest prognoza amerykańskiego modelu CFS na analogiczny okres.

Ilość opadów pod koniec lutego i na początku marca ma być przeważnie w normie wieloletniej, ale pierwsza dekada 3 miesiąca roku może być dość sucha.

W marcu swój wpływ zaznaczyć może wyraźna cyrkulacja strefowa. Niejednokrotnie na przełomie zimy i wiosny występują duże kontrasty termiczne między północą a południem, co prowadzi do występowania silnego prądu strumieniowego i rozwoju aktywnych niżów barycznych wędrujących do Europy. Prawdopodobne są okresy, gdy temperatura przekroczy nawet 15 stopni na nizinach. Zwłaszcza w ciepłych wycinkach niżów, które wędrować będą znad Atlantyku na wschód i zaciągać mają masy powietrza z rejonu Morza Śródziemnego a nawet północnej Afryki.

Okresami do naszej części Europy spłynąć mogą zimne masy powietrza z północy. Prawdopodobne opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a nawet burze śnieżne z wyładowaniami atmosferycznymi. Zjawiska burzowe prawdopodobne są nie tylko w sytuacji adwekcji powietrza arktycznego, morskiego, ale także na frontach chłodnych w momencie wypierania cieplejszego powietrza.

Burze możliwe są również w czasie przechodzenia aktywnych niżów z rodowodem atlantyckim. Przeważnie na wymienionych wcześniej frontach chłodnych.

W marcu swój wpływ czasami zaznaczą wyże, przynosząc przez wiele dni stabilne warunki pogodowe. Okresami jednak spokój w pogodzie zakłócą niże wędrujące znad Atlantyku. Niewykluczone, że pojawi się także niż znad Morza Śródziemnego, mając na uwadze możliwość spływu powietrza arktycznego do południowej części Europy.

Pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny, która rozpocznie się już 1 marca przynieść może napływ okresami zimnych mas powietrza. Dwucyfrowe ujemne temperatury w porze nocnej są jak najbardziej prawdopodobne. Wielotygodniowe mrozy utrzymujące się przez wiele tygodni nie powinny wystąpić. Temperatura będzie typowa dla przedwiośnia a nawet wiosny.

Prognozowana anomalia temperatury na marzec ulegać może jeszcze zmianom. Podobnie jak sumy opadów. Wkrótce więcej informacji.