Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na marzec 2020 dla Polski. Duże odchylenie temperatury od normy, suche okresy oraz możliwe burzePogoda długoterminowa na marzec 2020 dla Polski. Duże odchylenie temperatury od normy, suche okresy oraz możliwe burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie.

Pojawiły się pierwsze prognozy modelu CFS na marzec 2020 dla Europy. Wstępne wyliczenia wskazują, że w 3 miesiącu roku prawdopodobnie wystąpi duże dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej.

Średnia miesięczna anomalia temperatury może osiągnąć od 3 °C do 4 °C powyżej normy wieloletniej względem analogicznego okresu.

Prognozowana anomalia temperatury na marzec 2020 dla Europy

Prawdopodobnie będzie miesiąc suchy. Okresami jednak możliwe są większe opady atmosferyczne, szczególnie w ramach cyrkulacji strefowej. Prawdopodobne są epizody z silnym wiatrem w niektórych rejonach Polski.

Duży wpływ na pogodę na przełomie zimy i wiosny może mieć cyrkulacja strefowa, przynosząc zmienną aurę. Prawdopodobnie w marcu zdecydowanie częściej będzie padać deszcz, ale okresami możliwe są epizody śnieżne.

Okresami nasz kraj dostanie się pod wpływ układów wysokiego ciśnienia. Możliwe są wzrosty temperatury powyżej 10 stopni na nizinach. Szczególnie w sytuacji adwekcji powietrza wprost z południa Europy.

W marcu niewykluczone są okresy z dwucyfrowymi mrozami. Nie powinno być ich jednak dużo i częściej utrzymywać będzie się dodatnia temperatura przez całą dobę.

Niewykluczone są również burze, szczególnie typu adwekcyjnego. Burze występują w Polsce przez cały rok w sprzyjających warunkach, dlatego punktowo należy spodziewać się ich w marcu.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz