Pogoda długoterminowa na styczeń 2020 dla Polski. Ciepłe okresy, więcej deszczu niż śniegu oraz burze

Pogoda długoterminowa na styczeń 2020 dla Polski. Ciepłe okresy, więcej deszczu niż śniegu oraz burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie.

Amerykański model CFS prognozuje dodatnie odchylenie temperatury o ponad 2 stopnie względem normy wieloletniej. Dlatego w styczniu może nie zabraknąć wysokich temperatur. Okresami powyżej 10 stopni.

W styczniu możliwe są jednak spływy chłodu i dwucyfrowe mrozy. Mróz przez całą dobę również może wystąpić na obszarze Polski.

Prawdopodobnie wystąpi zdecydowana przewaga dni ciepłych. Przeważnie napływać mają ciepłe masy powietrza z południowej Europy, ale także znad Oceanu Atlantyckiego.

Dużą aktywnością wykazywać może się w styczniu Atlantyk, dlatego wędrówka niżów z zachodu na wschód jest możliwa. Fronty układów niżowych znad Atlantyku przynosić mogą sporo chmur, natomiast okresami więcej deszczu. Możliwa jest nawet wichura w naszej części Europy. W sprzyjających warunkach możliwe są burze, które w sprzyjających warunkach występować mogą przez cały rok.

W styczniu prawdopodobne jest wystąpienie cyrkulacji południkowej z napływem ciepłego powietrza wprost znad Morza Śródziemnego. Ten rodzaj cyrkulacji może przybrać również mniej przyjemną formę, gdy z północy do naszego kraju spłynie zimne powietrze.

Możliwe jest wystąpienie napływu chłodnych mas powietrza polarno kontynentalnego wprost znad Rosji, przynosząc całodobowy mróz.

Okresami w styczniu uciążliwy będzie smog, zwłaszcza przy wyżowej pogodzie gromadzić mogą się zanieczyszczenia pod warstwą inwersyjną, szczególnie w większych aglomeracjach miejskich.

W styczniu czeka nas prawdopodobnie przewaga dni ciepłych z temperaturą dodatnią przez całą dobę. Okresami jednak arktyczne i zimne masy znad Rosji dadzą się we znaki, przynosząc nawet dwucyfrowe mrozy. Nie powinno być ich jednak wiele. Ataki zimy są możliwe, nawet w formie incydentów zimowych. Szczególnie sporo śniegu może spaść w niektórych rejonach Polski, gdy pojawią się niże znad Morza Śródziemnego.

Pokrywa śnieżna będzie prawdopodobnie niższa w styczniu 2020 roku względem ostatnich lat, mając na uwadze napływ przeważnie ciepłych mas powietrza oraz opady deszczu.

Prognozowane odchylenie temperatury powietrza na wysokości 2 metrów według modelu CFS na styczeń 2020 dla Europy względem okresu referencyjnego 1984-2009

W styczniu prawdopodobnie nie zabraknie opadów deszczu za sprawą dużej aktywności Oceanu Atlantyckiego