Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na styczeń 2023. Siarczysty mróz, śnieżyce, okresami duży wpływ Atlantyku, możliwe burze i wichury

cansips

dynamiczna pogoda

Pogoda długoterminowa na styczeń 2023. Siarczysty mróz zdarzy się okresami, przechodzić będą czasem silne śnieżyce przez nasz region. Zaznaczyć może się jednak wpływ cyrkulacji strefowej, która może przenieść częściej niż w grudniu 2022 napływ cieplejszych mas powietrza z zachodu, południowego zachodu i południa Starego Kontynentu. W warunkach zachodniego wzorca ciśnienia warunki pogodowe będą zmienne.

Pogoda długoterminowa. IMGW sugeruje miesiąc w normie termicznej, najwięcej padać może na północy

Według modeli liczonych w IMGW. Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. W północnej części Polski możliwa miesięczna suma opadów powyżej normy, a w południowej poniżej normy w styczniu 2022.

Prognoza średniej temperatury, sumy opadu na styczeń według CMM IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa na styczeń 2023. Siarczysty mróz, śnieżyce, okresami duży wpływ Atlantyku, możliwe burze i wichury
Pogoda długoterminowa na styczeń 2023 według CMM IMGW

Niepewne prognozy na styczeń 2023 dla Polski

Niejednokrotnie podkreślamy, że prognozy długoterminowe mają umiarkowaną sprawdzalność. Czym prognozy na dalszy okres, tym są obarczone coraz większym błędem prognostycznym. Przyjrzymy się zaktualizowanym w drugiej połowie grudnia modelom pogodowym i spróbujemy określić wstępny trend warunków pogodowych w pierwszym miesiącu nowego roku.

Według modelu CFS w styczniu 2023 dominować będzie niżowa pogoda głównie w północnej połowie kraju, południe częściej może znaleźć się w polu wyżowym. Zwiastuje to dlatego zmienne warunki pogodowe. Nie zabraknie dużej ilości chmur, opadów, a czasem nawet burz. W poszczególnych tygodniach pojawić mogą się przejściowe układy wysokiego ciśnienia, przynosząc stabilizacje w pogodzie. Istnieje spore prawdopodobieństwo pojawienia się zgniłych wyżów barycznych. Czasem mogą być sprzyjające warunki do większych, dwucyfrowych spadków temperatury w warunkach pogodnego nieba i adwekcji mroźnego powietrza. Mogą pojawić się okresami cyklony z południa Europy, które przyniosą obfite opady o charakterze stałym i ciekłym.

Pogoda długoterminowa na styczeń 2023 według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Pogoda długoterminowa na styczeń 2023. Siarczysty mróz i duży wpływ Atlantyku okresami
Cieplejszy CFS

Pogoda długoterminowa na styczeń 2023. Pierwsze tygodnie nowego roku mogą być cieplejsze niż norma wieloletnia

Zmieniły się warunki wejściowe do modeli numerycznych, dlatego też zmianie uległ trend w ostatnich aktualizacjach poszczególnych modeli. Z prognoz modelu CFS i ECMWF wynika, że możemy spodziewać się dominacji stosunkowo ciepłych mas powietrza przez dłuższy okres czasu. Ochłodzenia zimowe, które się pojawią nie powinny być długotrwałe i silne, ale są możliwe. Zaleganie na ogół cieplejszych mas powietrza związane będzie najprawdopodobniej z większą niż w grudniu 2022 aktywnością cyrkulacji strefowej o różnych składowych, która przenosić może cieplejsze masy do Polski. Pomimo tego, że amerykański model CFS i ECMWF sugerują anomalie powyżej normy, to poszczególne dni i tygodnie mogą charakteryzować się wartościami poniżej normy wieloletniej w styczniu.

Prognozowana anomalia średniej temperatury powietrza według modelu ECMWF EPS 46 na koniec grudnia i pierwsze tygodnia stycznia wstępnie

ECMWF wskazuje na okresy cieplejsze
Cieplej niż zwykle w pierwszych tygodniach nowego roku według ECMWF

ECMWF w ostatniej aktualizacji również sugeruje, że styczeń 2023 r. może zapisać się z temperaturą powyżej normy klimatologicznej. Będzie także wilgotny, co sugeruje dużą aktywność cyrkulacji atlantyckiej. Czasem jednak mogą pojawić się niże nurkujące z północy Starego Kontynentu, przynosząc opady zimowe. Od południa mogą podejść niże śródziemnomorskie. Częściej jednak na nizinach padać mieszane, czasem śnieg, ale ataki zimy o lokalnym charakterze mogą mieć miejsce i powodować poważne utrudnienia komunikacyjne. Na północy kraju uaktywnić może się okresami „efekt morza”, przynosząc duże opady zimowe w północnej części Polski.

Pogoda długoterminowa. Prognoza miesięcznej anomalii temperatury na styczeń 2023 według modelu ECMWF dla Europy

pogoda długoterminowa na styczeń 2023 dla Polski
Pogoda długoterminowa na styczeń 2023

Model ECMWF pokazuje nam na styczeń 2023 ilość opadów w normie wieloletniej na obszarze Polski

pogoda długoterminowa. opady w normie klimatycznej
Norma wieloletnia

Pogoda długoterminowa. Znacznie chłodniejszy CanSIPS

Model CanSIPS prezentuje nam bardziej stonowane prognozy na styczeń 2022. Najcieplej według tego modelu amerykańskiego może być na południu i zachodzie, natomiast na pozostałym temperatura oscylować może w okolicach normy wieloletniej. Na północnym wschodzie model ten widzi anomalie poniżej normy wieloletniej. Niewykluczone, że ten obszar chłodu powiększy się kolejnych aktualizacjach i jego skala będzie większa.

Pogoda długoterminowa na styczeń 2023. Anomalia miesięczna temperatury względem okresu bazowego 1981-2010

chłodniejszy CanSIPS
Pogoda długoterminowa, dynamiczna aura w kraju możliwa, chłodniejszy CanSIPS niż CFS i ECMWF

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. W najbliższych dniach przedstawimy kolejne rozwiązania modeli numerycznych na pierwszy miesiąc 2023 r., biorąc pod uwagę zasilenie modeli świeżymi danymi brzegowymi.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz