Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021 dla Polski. Nagła zmiana. Będą dni gorące, ale silny upał raczej nam nie zagrozi. Burze w mniejszej ilości

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021 dla Polski. Zdarzą się dni gorące, ale silny upał mało prawdopodobny pod koniec ostatniego miesiąca meteorologicznego lata. Zjawiska burzowe będą w mniejszej ilości, niż w ubiegłych tygodniach. Zbliżamy się stopniowo do końca tegorocznego, ale intensywnego sezonu burzowego. Dokonamy przeglądu prognoz modeli europejskich oraz amerykańskich.

Pogoda. Analiza modeli europejskich i amerykańskich

Poniższe mapy będą obrazować przeważnie średnie anomalie tygodniowe, uwzględniając na ogół 20-letnią normę klimatologiczną. Według ECMWF, przełom 2 i 3 dekady sierpnia będzie przynosić przeważnie temperaturę poniżej normy wieloletniej. W dalszej części wpisu dokonamy jednak przeglądu innych modeli, a nawet zerkniemy na animacje przedstawiającą prognozowane maksymalne wartości temperatury do końca sierpnia w oparciu o model ECMWF i GFS, GEFS oraz ICON.

Pogoda. Ocieplenie wraz z początkiem trzeciej dekady sierpnia, ale fala upałów nam nie grozi

Niemiecki model ICON, ukaże nam poniżej rozkład anomalii temperatury w okresie 18.08.2021 do 24.08.2021. Jest to tyle dobre, że podzielone jest to na poszczególne dni. Głównie w środę i czwartek temperatura na obszarze Polski jest poniżej normy wieloletniej. Szansa na zmianę w pogodzie widzimy dopiero na początku 3 dekady sierpnia. Wtedy to według niemieckiego modelu numerycznego na południu i wschodzie kraju temperatura jest poniżej norm z lat 1991-2020. Weekend przyniesie w naszych szerokościach geograficznych wyraźne ocieplenie. Szczególnie liczne dni gorące są prognozowane na zachodzie i południu oraz wschodzie kraju. Najchłodniej ma być nad polskim morzem. Średnia anomalia za okres od 18.08.2021 do 24.08.2021 wyjdzie poniżej normy wieloletniej na północy, częściowo centrum i wschodzie. W normie klimatologicznej ma być na zachodzie, południu, południowym-wschodzie. Jednak również na tym obszarze fali upałów w prognozach nie widać. Zdarzy się za to kilka dni gorących, a na południu, południowym-wschodzie maksymalnie 1-2 dni z upałem.

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021 dla Polski.. Chłód potem ocieplenie

ECMWF niezbyt ciepły do końca sierpnia. Nie wyklucza to jednak dni gorących, a nawet krótkiego upału w Polsce

Według modelu ECMWF, w okresie od 16.08.2021 do 23.08.2021, średnia anomalia tygodniowa na wysokości 2 m.n.p.g. Dostrzegamy, że przed nami chłodny przełom 2 i 3 dekady sierpnia 2021.

Będą dni gorące, ale silny upał raczej nam nie zagrozi.

Wtorkowa aktualizacja modelu ECMWF wskazuje, że w okresie od 23.08.2021 do 30.08.2021 spodziewane jest ujemne odchylenie od 20-letniej normy klimatologicznej. Dni gorących oraz upalnych nie powinno być wiele, ale mogą się zdarzyć. Przeważnie może być jednak chłodniej, niż jest zwykle pod koniec sierpnia w naszych szerokościach geograficznych.

Będą dni gorące, ale silny upał raczej nam nie zagrozi.

Prognozy na przełom sierpnia i września traktujmy orientacyjnie, gdyż mogą ulec znacznej korekcie. Według ECMWF, temperatura ma być w normie klimatologicznej. Na zachodzie nawet lekko powyżej normy wieloletniej. Jedną z wad map przedstawiających rozkład anomalii tygodniowych, jest to, że nie widzą one krótkich, ale intensywnych napływów ciepłych mas powietrza.

Będą dni gorące, ale silny upał raczej nam nie zagrozi.

Przejrzymy również rozkład anomalii tygodniowych w oparciu o model ECMWF. Dostrzegamy, że przełom 2 i 3 dekady sierpnia ma być wilgotny najbardziej na północy oraz wschodzie, południu i wschodzie kraju. Najwięcej opadów wystąpiło na początku tygodnia. Były to opady głównie o charakterze konwekcyjnym.

Będą dni gorące, ale silny upał raczej nam nie zagrozi.. mozliwe burze

ECMWF prognozuje, że w okresie od 23.08.2021 do 30.08.2021 opady będą w normie wieloletniej. Na północy kraju nawet lekko poniżej normy wieloletniej. Również przełom sierpnia i września, przynosić mają opady przeważnie w normie klimatologicznej. Głównie o charakterze konwekcyjnym, czyli związanym z burzami.

Będą dni gorące, ale silny upał raczej nam nie zagrozi.. opady w normie klimatycznej.

Ocieplenie na początku trzeciej dekady sierpnia nadejdzie. Nie powinno być jednak długie

Kolejnym modelem będzie GEFS, który wskaże nam trend w pogodzie do końca sierpnia. Charakteryzuje się on całkiem sporą sprawdzalnością, jeśli chodzi o wytyczanie trendu w pogodzie na okres powyżej 7 dni. Według GEFS temperatura na przeważającym obszarze Polski będzie poniżej normy wieloletniej. Na południu w normie klimatologicznej. Na kolejnej mapie dostrzeżemy jednak skale ocieplenia, które jest spodziewane w pierwszych dniach ostatniej dekady sierpnia.

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021 dla Polski. Chłód w Polsce

Prognoza GEFS jest zbliżona do tego, co pokazał nam niemiecki ICON. Zaznaczy się w okresie od 20.08.2021 do 25.08.2021 wyraźny podział w pogodzie. Na chłodniejszą północ oraz cieplejsze południe i częściowo zachód kraju. Na tym drugim obszarze dni gorące, a nawet krótki upał mogą się zdarzyć, ale wygląda na to, że najcieplejsza część lata już za nami.

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021 dla Polski. Ocieplenie

Amerykański model GEFS ukazuje nam, że końcówka sierpnia przyniesie prawdopodobne znaczne ochłodzenie. Wtedy też temperatura poniżej 20°C w ciągu dnia, w wielu regionach Polski nie powinna być niczym nadzwyczajnym. Według wiązek modelu GFS i innych modeli, nie widać na ten okresu wielu dni z upałem. Niewykluczone są jednak sporadyczne dni gorące od 25°C do 29°C. Częściej jednak może być chłodniej. Z wartościami nawet poniżej normy wieloletniej.

Prognozy na przełom sierpnia i września traktujmy orientacyjnie. Pojawia się szansa na wzrost anomalii powyżej normy wieloletniej. Szczególnie na południu i zachodzie. Z uwagi jednak na odległy termin, prognozy mogą ulec jeszcze sporej korekcie.

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021 dla Polski. Ocieplenie

Pogoda. Najpierw chłód na CFS, potem szansa pod koniec miesiąca na dni gorące, a może nawet na krótki i niezbyt intensywny upał

Praktycznie na sam koniec, dokonamy przeglądu prognoz modelu klimatycznego CFS. Ukaże nam on podobnie jak ECMWF, rozkład średniej anomalii tygodniowej w oparciu o okres referencyjny 1984-2009.

Pierwsza mapa przedstawia nam średnią anomalie tygodniową na wysokości 2 metrów n.p.g Dostrzegamy, że uśrednione wartości dla całego kraju są praktycznie poniżej normy. Skala ochłodzenia pod koniec 2 dekady sierpnia zaburza nam w pewnym stopniu rozkład anomalii na początku 3 dekady sierpnia, gdy na południu, zachodzie, wschodzie, południowym-wschodzie zdarzą się nieliczne dni gorące, a nawet krótki upał.

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021 dla Polski. Chłód w Polsce

Zdecydowaną zmianę w prognozach widzimy na okres od 24.08.2021 do 31.08.2021 dla Polski. Amerykański model numeryczny CFS, sugeruje nam cieplejszy okres synoptyczny. Według niego dni gorące, a może nawet i krótki upał są możliwe zwłaszcza na południu i wschodzie oraz częściowo centrum kraju. Najchłodniej ma być na północy kraju. Najgroźniejszych burz spodziewamy się w tym okresie na południu, częściowo centrum i wschodzie, południowym-wschodzie kraju. Natężenie oraz ilość ma być jednak mniejsza niż w ubiegłych tygodniach.

ocieplenie w Polsce

GFS jest zdecydowanie cieplejszy na koniec sierpnia od ECMWF. Widzi on nawet sporadyczny upał na południowym-wschodzie w trzeciej dekadzie sierpnia. Ze względu na odległy termin, prognozy mogą ulec wyraźnej korekcie. Dostrzegamy jednak, że dni gorące mają być częste szczególnie na południu, zachodzie oraz wschodzie kraju. Czasem również w centrum. Najchłodniej pod koniec wakacji na północy oraz północnym-wschodzie.

Wiązki modelu GFS sygnalizują ocieplenie wraz z początkiem 3 dekady sierpnia

Na sam koniec patrzymy jeszcze na prognozy wiązek modelu GFS na przełomie sierpnia i września. Pozwoli nam to lepiej określić trend w pogodzie. Dostrzegamy, że końcówka 2 drugiej dekady sierpnia, to temperatura poniżej normy wieloletniej z lat 1981-2010. Szansa na krótki gorąc w Polsce są w okresie od 22 do 25 dnia miesiąca. Potem niewykluczone, że temperatury znów obniżą się poniżej normy wieloletniej. Z wiązek modelu GFS dla różnych lokalizacji w Polsce nie wynika, aby fala upałów nadeszła do Polski w ostatnich tygodniach meteorologicznego lata.

Poniższa prognoza obrazuje prognozę wiązek na 16 dni dla Poznania. Dotyczy wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g), co pozwala nam lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza napływających nad dany obszar. Ocieplenie w Polsce około 21-22 dnia miesiąca jest przesądzone. Wtedy na kilka dni temperatura wzrośnie w wielu regionach powyżej normy. Najchłodniej jednak w dalszym ciągu na północy Polski. Następnie około 25-26 sierpnia jest szansa na spadek temperatury. Następnie na przełomie sierpnia i września jest szansa na wzrost temperatury powyżej normy wieloletniej, sugerując możliwe dni gorące, a nawet krótki upał.

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021 dla Polski. Wiązki dla Poznania

Znaczne ocieplenie widoczne jest również dla południowej oraz południowo-wschodniej, wschodniej, jak i też centralnej Polski. Według modelu GFS, temperatura na początku 3 dekady sierpnia wzrośnie powyżej normy wieloletniej. Prawdopodobnie jednak około 25 dnia miesiąca, czeka nas znaczny spadek temperatury, ale dni gorące, a nawet krótki upał może powrócić na przełomie sierpnia i września. Jest to więc zbliżona prognoza do tej pochodzącej z modelu GEFS oraz CFS.

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021 dla Polski. 850 hPa dla Polski

Długoterminowa prognoza pogody ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Pomimo coraz większej ilości danych i wydajnych superkomputerów, nie jest możliwy precyzyjny opis pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Szczególnie o charakterze burzowym i wiatrowym, co może powodować lokalnie duże szkody.