Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa. Spadnie nagle śnieg i krupa, wystąpią burze. Potem uderzy ciepło do 30°C w Polsce

Pogoda. Wysoka temperatura

Pogoda długoterminowa. Spadnie nagle śnieg i krupa, wystąpią również burze. Następnie uderzy ciepło znad Morza Śródziemnego, a nawet Afryki.

Wiele wskazuje, że piąty miesiąc roku nie będzie wyjątkowo ciepły. Temperatura na przeważającym obszarze Polski w skali miesięcznej będzie najprawdopodobniej w normie wieloletniej. Głównie w południowej części kraju powyżej normy. Miejscami nie można wykluczyć miesiąca poniżej normy, co widać na poniższej mapie.

Pogoda. Maj wedlug CFS

Pogoda. Zimny początek maja w Polsce

Początek maja nie rozpieszcza nas wysokimi temperaturami. Przeważnie temperatura jest znacznie poniżej normy wieloletniej, a najniższe wartości obserwujemy w zachodniej części kraju, gdzie uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Temperatura jest niższa o około 5 stopni za okres od 1.05.2021 do 6.05.2021. Najmniejsze odchylenie temperatury notuje na wschodzie. Niewykluczone, że miejscami podczas nadchodzącej nocy z piątku na sobotę spadnie śnieg i deszcz ze śniegiem na zachodzie i w centrum kraju. Miejscami możliwy przymrozek. Szczególnie w obszarach rozpogodzeń.

Anomalia temperatury za okres od 1.05.2021 do 6.05.2021, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Dane: meteomodel.pl

Pogoda. Anomalia temperatury do 6 maja 2021.

Pogoda. Cieplej od niedzieli na zachodzie, w przyszłym tygodniu zrobi się gorąco

Początek weekendu będzie jeszcze chłodny, ale w niedzielę temperatura wzrośnie nawet do 24 stopni na zachodzie. Wyraźną zmianą w pogodzie obserwujemy na początku przyszłego tygodnia, gdy z południa coraz szerszym strumieniem napływać będzie masa zwrotnikowa. Obrazuje to bardzo dobrze mapa wyliczanej anomalii temperatury na okres od 7.05.2021 do 13.05.2021. Dość szybko przejdziemy z dużej ujemnej anomalii temperatury na dodatnią. Odczujemy znaczny szok temperaturowy. Gdy z bardzo chłodnego początku maja, przeskoczymy w okres bardzo ciepły, a nawet gorący. Pierwszy raz w tym roku wystąpią dni gorące, a niewykluczone, że miejscami wystąpi także krótki upał.

Pogoda. Silne ocieplenie

Zbliżymy się termicznie do lata w przyszłym tygodniu

Przyjrzymy się teraz średniej dobowej temperaturze powietrza okresie od 7.05.2021 do 12.05.2021. Widzimy wyraźnie, że temperatura dobowa oscylować ma w przedziale od 8°C na Suwalszczyźnie, przez 11°C w centrum. Na południu i zachodzie będzie najcieplej, gdzie wyniesie 12°C/13°C.

Pogoda. Średnia dobowa temperatura powietrza.

Patrzymy dalej w przyszłość i widzimy, że druga dekada maja przyniesie najprawdopodobniej wyższą średnią dobową temperaturę powietrza oscylującą w naszej części Europy od 10°C na wschodzie, północnym-wschodzie przez 12°C/14°C na pozostałym obszarze. Są to wartości uśrednione dla okresu od 7.05.2021 do 17.05.2021 według modelu GFS, zatem miejscami mogą okazać się wyższe od prognozowanych.

Pogoda. Średnia dobowa temperatura powietrza

Pogoda. Polska znajdzie się pomiędzy rozległym obszarem niżowym na zachodzie Europy a wyżem ze wschodu

Sprawcą dużego ocieplenia będzie przebudowa pola barycznego nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami. Nad wschodnią częścią Starego Kontynentu znajdzie się rozległy wyż, natomiast w tym samym czasie na zachodzie Europy ulokowana będzie rozległa górna zatoka niżowa, w obrębie której wirować mają układy niżowe. Pomiędzy rozległym niżem atlantyckim a wyżem powstanie „autostrada ciepła” z napływem powietrza z południa. Silne ocieplenie w całym kraju odczujemy już na początku przyszłego tygodnia.

Pogoda. Wystąpią pierwsze dni gorące, a nawet upał w tym roku

Wstępnie model GFS prognozuje, że temperatura osiągnie przynajmniej 26°C na zachodzie i południu kraju, ale poszczególne prognozy operacyjne amerykańskiego modelu pogodowego prognozują osiągnięcie 27-29°C. Zwłaszcza na wcześniej wymienionych obszarach. Najchłodniej w omawianym czasie będzie na północy oraz północnym-wschodzie. Lokalnie możliwy upał.

Pogoda. Silne ocieplenie w Polsce i Europie

Przygotowaliśmy animację w oparciu o model ECMWF, która obrazuje ciśnienie, zachmurzenie i opady w Polsce. Możemy na niej dostrzec, że w piątek na przeważającym obszarze kraju wystąpią opady deszczu, a lokalnie również burze. W czasie burz opady gradu do 1-2 cm, wiatr do 90 km/h. Najgroźniejszych burz spodziewamy się we wschodniej połowie kraju. Jednak nie można wykluczyć również w innych rejonach naszego kraju. Sobota dalej chłodna i deszczowa, miejscami niewykluczone burze adwekcyjne.

Wyraźną zmianę widzimy w niedzielę, gdy Polska znajdzie się przejściowo pod wpływem wyżu, jaki zaznaczy się już w sobotę. Na początku przyszłego tygodnia coraz większy wpływ na aurę będzie mieć rozległy niż atlantycki. Prawdopodobnie w okolicach środy wkroczy nad zachodnią część kraju pofalowany front atmosferyczny wzdłuż którego przemieszczać będą się zaburzenia falowe urastające do postaci układów niżowych. Wystąpią miejscami dogodne warunki do rozwoju burz, które lokalnie okażą się gwałtowne. Jednak z uwagi na jeszcze dość odległy termin trudno wskazać precyzyjniej zagrożone obszary. Deszczowy i burzowy zapowiada się czwartek i piątek. Ochłodzenie może nadejść w okolicach weekendu, chociaż przy dynamicznej sytuacji możemy spodziewać się jeszcze wyraźnych zmian w prognozach na okres powyżej 5-7 dni.

Ocieplenie jest przesądzone

Model ECMWF, jak i też inne modele klimatyczne wyraźnie sugerują, że przed nami bardzo ciepły drugi tydzień maja. Temperatura na przeważającym obszarze Europy wzrośnie powyżej normy klimatologicznej. Podobnie będzie również w Polsce, gdzie tygodniowe odchylenie temperatury sięgnie nawet 3-5 stopni.

Pogoda. Anomalia do 17 maja 2021.

Szanse na nieco niższe temperatury widzimy w okresie od 17.05.2021 do 24.05.2021. Wtedy temperatura w wielu miejscach Polski powinna utrzymać się powyżej normy wieloletniej, a na zachodzie najprawdopodobniej w normie wieloletniej. Widzimy więc wyraźną zmianę trendu w kierunku wyższych temperatur, niż jeszcze to miało miejsce w poprzedniej aktualizacji modelu z poniedziałku.

ECMWF i ocieplenie

Prognozy na okres od 24.05.2021 do 31.05.2021 rozczarowują, gdyż najprawdopodobniej temperatura w tym okresie będzie w normie wieloletniej. To są jednak bardzo odległe prognozy numeryczne, a dni gorące i burzowe zdarzą się najprawdopodobniej w wielu miejscach Polski. Zatem spodziewamy się zmiany trendu w prognozach.

ECMWF chłód