Pogoda długoterminowa. Uderzy krótki gorąc do 26°C. Wystąpią silne burze, lecz upał Polsce nie grozi do końca maja

Pogoda długoterminowa. Czeka nas krótkie uderzenie ciepłego powietrza, wystąpią również silne burze. Podtrzymujemy jednak, że do końca maja nie powinien wystąpić ani jeden dzień upalny w naszej części Europy. Poniższa prognoza oparta zostanie wyliczeniami ICON, GFS, GEFS oraz ECMWF.

Dysponujemy już najnowszymi prognoza na przełom maja i czerwca. Przyjrzymy się trendom w prognozach numerycznych. Wiele wskazuje, że występować będą okresami silne burze. Na początku przyszłego tygodnia wyraźnie wzrośnie temperatury, by następnie w połowie ostatniego tygodnia maja ponownie się ochłodzić. Do końca maja modele nie prognozują upałów, aczkolwiek dni gorące są prawdopodobne.

Poniższa grafika obrazuje anomalie temperatury w okresie od 22.05.2021 do 28.05.2021 według modelu ICON. Widzimy wyraźnie, że w najbliższych dniach temperatura będzie przeważnie poniżej normy wieloletniej. Początek nadchodzącego tygodnia przyniesie jednak pewną zmianę. Na krótko temperatura wzrośnie w okolice normy wieloletniej. Ocieplenie będzie krótkotrwałe na wschodzie, południowym-wschodzie. Od wtorku widzimy tendencje do ponownego napływu chłodniejszej masy znad Atlantyku Północnego i obniżenia się temperatury poniżej normy z okresu referencyjnego 1991-2020. Przynajmniej do piątku pozostaniemy w chłodnej masie powietrza. Sobota może przynieść zmianę warunków pogodowych i napływ cieplejszych mas powietrza, gdyż znajdziemy się najprawdopodobniej w ciepłym wycinku niżu.

Wstępne prognozy wskazują, że końcówka maja może przynieść temperaturę znacznie powyżej normy wieloletniej. W wielu regionach temperatura może przekroczyć 25°C.

Pogoda. Anomalia temperatury do 28 maja 2021.

Pogoda. 3 z rzędu chłodny i mokry maj w Polsce

Patrząc jednak na temperatury w maju, wygląda na to, że ponownie ostatni miesiąc wiosny zapisze się pod względem anomalii temperatury poniżej normy wieloletniej. Co prawda nie jest to tak chłodny maj jak zeszłoroczny, który był najchłodniejszy od 29 lat, ale dni ciepłych, a nawet gorących było niewiele. Nie zmieni tego nawet prognozowane silne ocieplenie pod koniec miesiąca.

Prognozowana wstępna anomalia temperatury do 28 maja 2021 według modelu ICON

Pogoda. Temperatura do 28 maja 2021.

Spoglądamy na prognozy modelu CFS na okres od 21.05.2021 do 28.05.2021. Są to prognozowane średnie anomalie temperatury dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Widzimy wyraźnie, że na przeważającym obszarze Polski temperatura oscylować będzie poniżej normy wieloletniej. Okresami odchylenie sięgnie nawet 3-4 stopni od normy klimatologicznej. Krótkie ocieplenie na wschodzie, póludniowym-wschodzie nie wpłynie w nadchodzącym tygodniu na zmianę trendu w prognozach anomalii tygodniowej.

Pogoda. Anomalia temperatury do 28 maja 2021.

Prognozy na przełom maja i czerwca traktujmy orientacyjnie, gdyż w tym okresie może zdarzyć się kilka dni gorących, co spowoduje finalnie wzrost anomalii tygodniowej. Jednak odchylenie temperatury będzie najprawdopodobniej kilka stopni poniżej normy.

Anomalia przełom maja i czerwca

Pogoda. Prognozy ECMWF zbliżone do CFS

Zbliżone prognozy na omawiany okres przedstawia nam ECMWF. Model europejski prognozuje ujemne odchylenie temperatury od normy wieloletniej w okresie od 24.05.2021 do 31.05.2021. Nie wyklucza to jednak krótkich okresów gorąca, o których wspominaliśmy.

Chłodny i z niewielką ilością dni ciepłych oraz gorących zapowiada się początek czerwca. Widzimy na mapie temperaturę poniżej normy wieloletniej. Są to jednak uśrednione wartości na okres od 31.05.2021 do 7.06.2021 według europejskiego modelu ECMWF.

Pogoda maj/czerwiec 2021

Pojedyncze dni gorące na przełomie maja i czerwca 2021

W tej części wpisu zerkniemy na średnią dobową temperaturę powietrza na przełom maja i czerwca. Widzimy wyraźnie, że najchłodniejsza część miesiąca już za nami i przymrozki oraz opady śniegu nam nie grożą. Najcieplej będzie w centrum, południu i wschodzie, gdzie okresami średnia dobowa osiągnie, a nawet przekroczy 15°C. Są to zasadniczo wartości typowe dla termicznego lata, ale takich dni z wysokimi temperaturami na przełomie miesięcy ma być niewiele.

Prognozowana średnia dobowa temperatura na 10 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

Zerkniemy teraz na prognozowane maksymalne temperatury na przełom maja i czerwca. Na południu, centrum i wschodzie temperatura pod koniec maja przekroczyć może 25°C. Zatem możliwe są dni gorące, ale upał jest mało prawdopodobny. Nieco chłodniej może być na zachodzie i północy. Optymistycznie pod kątem temperatury wyglądają ostatnie dni maja, ale na bardziej precyzyjne prognozy poczekamy jeszcze kilka dni.

Pogoda. Dużo opadów, okresami silne burze

Wygląda na to, że na przełomie miesięcy przeważnie będziemy w polu obniżonego ciśnienia, co zwiastuje częste opady, a okresami również silne burze. Szczególnie groźne zjawiska konwekcyjne są prawdopodobne na przełomie maja i czerwca, ale wytypowanie obszarów zagrożonych ze względu na odległy termin nie jest jeszcze możliwe. Okresami mogą również zaznaczyć się przejściowe kliny wyżowe, przynosząc krótkotrwałą stabilizacje pogody. Szczególnie w południowej i wschodniej oraz częściowo centralnej części kraju.

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

1 komentarz do “Pogoda długoterminowa. Uderzy krótki gorąc do 26°C. Wystąpią silne burze, lecz upał Polsce nie grozi do końca maja”

Możliwość komentowania została wyłączona.