Pogoda. Gwałtowne ochłodzenie uderzy w Polskę. Upał i dni gorące szybko nie wrócą. Na termometrach będzie poniżej 4°C

Pogoda. Gwałtowne ochłodzenie pojawi się w Polsce na początku września. Upał i dni gorące szybko nie wrócą. Przed nami dłuższy okres bez większych opadów atmosferycznych za sprawą dominacji pola podwyższonego ciśnienia.

Pogoda. Prognozowana anomalia temperatury na okres od 29.08.2022 do 4.09.2022 według modelu ICON wraz ze średnią za okres 7 dni, uwzględniając okres bazowy 1991-2020

Pogoda. Gwałtowne ochłodzenie uderzy w Polskę. Upał i dni gorące szybko nie wrócą. Na termometrach będzie poniżej 4°C

Pogoda uległa zmianie. Znajdujemy się w napływie chłodniejszej masy polarnomorskiej

Przez długi okres czasu w trzeciej dekadzie sierpnia obserwowaliśmy temperatury powyżej średniej wieloletniej. Jednak już w weekend rozpoczęła się wymiana masy powietrza na chłodniejszą polarnomorską. Na przedpolu frontu chłodnego, w strefie zbieżności wiatru oraz na linii strefy frontu atmosferycznego zaobserwowaliśmy rozwój zjawisk burzowych. W warunkach niewielkiego przepływu mas powietrza przynosiły one silne opady pochodzenia konwekcyjnego, które miejscami prowadziły do podtopień, a nawet lokalnych powodzi błyskawicznych. Pisaliśmy o tym szerzej we wczorajszym wieczornym wpisie.

Korzystając z okazji warto wspomnieć o ilości dni upalnych w tegorocznym sezonie letnim do 28.08.2022. Dane pochodzą z sieci pomiarowej IMGW. Widzimy, że po 25 dni upalnych w tym roku miały stacje Lesznie, Toruniu i Wrocławiu. Natomiast ani jednego dnia upalnego nie miała stacja położona na Helu. Wraz ze zmianami klimatycznymi w kolejnych latach fale upałów i coraz wyższe temperatury będą coraz częstsze nie tylko w Polsce.

Pogoda. Liczba dni upalnych w Polsce na stacjach IMGW-PIB w roku 2022

Dni upalne w 2022
Pogoda. Dni upalne w 2022 na stacjach IMGW

Pogoda. Ochłodzenie objęło całą Polskę na początku ostatniego tygodnia sierpnia 2022

W poniedziałek cała Polska oddycha już znacznie chłodniejszym powietrzem o cechach polarnomorskich z północnej części Europy. Wygląda jednak na to, że jeszcze chłodniejszy strumień powietrza z wysokich szerokości geograficznych dotrze do Polski na przełomie sierpnia i września. Nie zabraknie pod koniec sierpnia zmiennego zachmurzenia, lokalnych opadów przelotnych, a punktowo z uwagi na obniżenie się izotermy zero również opadów drobnego gradu. Niektóre z chmur kłębiastych wypiętrzą się na tyle wysoko, że dojdzie do elektryzacji i wystąpienia na ogół nielicznych wyładowań atmosferycznych. Pod koniec mijającego miesiąca najwięcej rozproszonych burz może wystąpić na północy Polski. Ze szczególnym uwzględnieniem Morza Bałtyckiego i gmin nadmorskich, gdzie formacje będą docierać znad tego akwenu wprost nad ląd.

Rozwojowi konwekcji nad wodami Morza Bałtyckiego sprzyjać ma wysoka temperatura wody w akwenie, napływ chłodniejszej masy nad Bałtyk. Dojdzie do zaostrzenia się pionowego gradientu temperatury, co spowoduje dogodne warunki do występowania chmur konwekcyjnych z opadami przelotnymi, a nawet lokalnymi burzami adwekcyjnymi.

Utworzyła się pochylnia do spływu chłodnego powietrza pomiędzy wyżem a niżem

Adwekcji znacznie chłodniejszej masy powietrza do Polski sprzyjać ma specyficzny rozkład pola ciśnienia nad Europą i obszarami przyległymi. Nad wodami Morza Norweskiego umacnia się antycyklon „QUINTIN”. Natomiast nad Rosją znajdują się niże baryczne. Taka konfiguracja pola barycznego warunkuje napływ znacznie chłodniejszych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Prognozy numeryczne sygnalizują, że taki stan rzeczy utrzyma się również w pierwszych dniach września, dlatego rychłego ocieplenia nie będzie. Na termometrach w najbliższych dniach zobaczymy przeważnie od 16°C do 24°C. Najcieplejszym dniem okaże się w ostatni wtorek sierpnia, kiedy to lokalnie temperatura może być zbliżona do dnia gorącego.

Prognoza geopotencjału na 9.01.2022 dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

Pogoda. Adwekcja chłodu do Polski pomiędzy wyżem a niżem
Korytarz do adwekcji chłodnej masy powietrza

Najwyższe wartości na termometrach w najbliższych dniach są prognozowane na południowym-wschodzie i częściowo wschodzie oraz w centrum, gdzie temperatura w najcieplejszym momencie dnia sięgać ma nawet 22°C/24°C. Najniższe wartości w tym czasie wystąpią wzdłuż województw północnych. Ze szczególnym uwzględnieniem strefy przybrzeżnej, gdzie może być poniżej 20°C. Odczucie chłodu potęgować ma silniejszy wiatr z kierunków północnych.

Pogoda. Prognozowana temperatura na 30.08.2022, 14 UTC według modelu ICON-EU dla Polski

zauważalne ochłodzenie w Polsce
Duże ochłodzenie. Upału nie będzie

Wyliczana temperatura na 31.08.2022, 12 UTC według modelu ICON dla Polski

duży spadek temperatury
Chłodny ostatni dzień sierpnia w Polsce

Kulminacyjna faza ochłodzenia przypadnie na pierwsze dni września. Wtedy to Polska będzie pomiędzy wyżem Quintin a niżem barycznym znad Rosji. Panować ma typowa cyrkulacja południkowa, która sprzyjać ma adwekcji chłodnej masy powietrza z dalekiej północy.

Pogoda. Prognozowana temperatura na 2 m na dzień 1.09.2022, 12 UTC według modelu ICON

chłodny początek września
Niskie temperatury na początku września 2022

Duże spadki temperatury w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń na początku września 2022

Za dnia temperatury na początku września spadną i zaczną przypominać coraz częściej jesienne w wielu regionach. W tym czasie, w polu ciśnienia Polska będzie pod wpływem wyżu barycznego z centrum w rejonie Morza Norweskiego. W obszarach rozpogodzeń i przejaśnień oraz słabym wietrze po zachodzie słońca będą panować dogodne warunki do występowania radiacyjnego wypromieniowania ciepła z planetarnej warstwy granicznej. Nałożą się na to dwa czynniki: radiacyjny i adwekcyjny. Zimne noce i poranki będą częste w pierwszych dniach pierwszej dekady września. Ze szczególnym uwzględnieniem wschodniej, północno-wschodniej oraz rejonów podgórskich i górskich. W obniżeniach terenu, jak i też tzw. mrozowiskach możliwe są spadki temperatury poniżej zera szczególnie przy gruncie. Na ogół jednak termometry na nizinach pokażą po zachodzie słońca i na krótko po wschodzie od 3°C do 10°C. Szczególnie niskie wartości na termometrach będą obserwowane na północy, północnym-wschodzie, wschodzie oraz południu i południowym-wschodzie. Kulminacyjna faza ochłodzenia powinna przypaść na drugą połowę tygodnia.

Pogoda. Wyliczana temperatura minimalna wstępnie na 2.09.2022, 06 UTC według GFS

Pogoda. Zimno w Polsce, 1/2 września 2022
Drastyczne ochłodzenie. Noce wyjątkowo zimne

Najchłodniejszy okres synoptyczny w pierwszych dniach września

Kulminacyjna faza ochłodzenia powinna przypaść na okres od 1.09.2022 do 3.09.2022. Spadki temperatury będą uzależnione od skali rozpogodzeń, prędkości wiatru, jak i też lokalnych uwarunkowań terenowych. Przewiduje się, że najniższe temperatury wystąpią na wschodzie, północnym-wschodzie i południowym-wschodzie.

Pogoda. Prognozowana temperatura minimalna na 2.09.2022, 06 UTC według modelu GFS

chłód w Polsce
2 września 2022 aura w Polsce

Pogoda. Wyliczana temperatura minimalna na 2.09.2022, 03 UTC według modelu CMC GDPS, czyli GEM dla Polski, wysokość 2 m.n.p.g

gwałtowne ochłodzenie w Polsce
Niska temperatura w Polsce

Reasumując, przełom sierpnia i września przyniesie drastyczny spadek temperatury w wielu regionach. Obserwować będziemy również ilość opadów poniżej normy. Nie wygląda jednak na to, aby było to trwałe ochłodzenie i w okolicach 4-6 września 2022 temperatura zacznie najprawdopodobniej rosnąć w całym kraju. Nie widać na ten moment fal upałów w prognozach i do połowy września są one mało prawdopodobne. Już 1 września 2022 rozpoczynamy meteorologiczną jesień. Sporadyczne dni gorące jednak mogą się zdarzyć nawet po 15 września.

2 komentarze do “Pogoda. Gwałtowne ochłodzenie uderzy w Polskę. Upał i dni gorące szybko nie wrócą. Na termometrach będzie poniżej 4°C”

Możliwość komentowania została wyłączona.