Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

To już jesień? Kiedy pierwszy dzień jesieni 2022? Czy upał jeszcze powróci? Mamy najnowsze prognozy

Druga połowa sierpnia przyzwyczaiła nas do istnie afrykańskiej pogody. Tymczasem kalendarzowa jesień zbliża się wielkimi krokami. Pierwsze tchnienie nadchodzącej pory roku odczujemy podczas najbliższych nocy. Zrobi się chłodniej, lokalnie wręcz zimno. Na podstawie najnowszych aktualizacji modeli sprawdzę również jak wygląda sprawa opadów w najbliższym czasie.

Kiedy w tym roku pierwszy dzień jesieni?

Jesień kalendarzowa rozpoczyna się zawsze 23 września. W przypadku rozpoczęcia jesieni astronomicznej sprawa nie jest już tak prosta. Otóż pierwszy dzień jesieni astronomicznej przypada zawsze w równonoc jesienną. Jest to doba podczas której słońce przechodzi przez punkt Wagi. Promienie słoneczna padają pod kątem prostym na równik, jednocześnie są stycznę do obu biegunów Ziemi. Najczęściej równonoc jesienna przypada pomiędzy 22, a 23 września. w tym roku jest to 23 września, więc mamy do czynienia z sytuacją, gdy jesień kalendarzowa rozpoczyna się tego samego dnia co astronomiczna.

Przed nami pierwsze tak zimne noce w Polsce

Do Polski zaczęło spływać chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Masy powietrza z północy przynoszą nam niższe temperatury za dnia. Jednak w dzień spływu chłodu nie będziemy odczuwali tak bardzo jak podczas najbliższych nocy. Poniżej prognoza temperatury na noc z czwartku na piątek.

Jesień coraz bliżej. Chłodne noce przed nami
Jesień coraz bliżej. Duże spadki temperatury w nocy

Najbliższe noce to temperatury na poziomie 10-14 stopni Celsjusza. Jednak jesień zacznie mrugać do nas okiem pod koniec obecnego tygodnia. Na powyższej mapie temperatury widać, że w nocy z czwartku na piątek na przeważającym obszarze kraju słupki rtęci spadną poniżej 10 stopni Celsjusza. Lokalnie, na wschodzie i północy kraju termometry mogą pokazywać zaledwie 4-5 stopni powyżej zera. To już temperatury, które zwiastują pierwsze poranne przymrozki. Jednak na ten moment aż tak dużych spadków temperatury jeszcze nie widać. W weekend zachodnie regiony kraju dostaną się pod wpływ nieco cieplejszych mas powietrza z południa. Nie będzie to mocno odczuwalne w dzień, jednak nocami podział na zimny wschód i nieco cieplejsze noce na zachodzie stanie się mocno odczuwalny.

Na wschodzie nocami już prawie jesień. Chłodne noce nad Polską
Ochłodzenie w Polsce na dłużej

Więcej o ochłodzeniu jakie przed nami pisał Arek w poprzednim wpisie na stronie. W obecnym wpisie skupiam się bardziej na tym, by sprawdzić, czy to już jesień. Poniżej przeanalizuję prognozy na odleglejszy termin szukając jeszcze powrotu wysokich temperatur do Polski. Czy upał jeszcze powróci, czy jesień rozgościła się już na stałe w regionie?

Upał jeszcze powróci, czy termiczna jesień rozgościła się na stałe?

No dobrze, wiemy już, że najbliższe dni, a zwłaszcza noce to dość niskie temperatury w kraju. Zwłaszcza w regionach wschodnich poranki mogą przyprawić nas o gęsią skórkę, a poranne wychodzenie z psem w krótkich spodenkach i klapkach skończyć może się katarem. Sprawdźmy jednak co modele numeryczne widzą w dłuższym okresie prognoz temperatury. Może to ochłodzenie jest tylko kilkudniowe i lato jeszcze uderzy we wrześniu pełną parą?

Powyżej animacja prognoz temperatury. Poprzednie mapy z prognozami temperatury pochodziły z wyliczeń modelu ECMWF. Tym razem do animacji wziąłem wyliczenia amerykańskiego modelu GFS, gdyż ma on po prostu dłuższy zasięg prognozy. Sprawdziłem prognozy temperatur prawie do połowy września. Co widać na powyższej animacji? Ochłodzenie w Polsce pozostanie z nami do weekendu. Z początkiem przyszłego tygodnia blisko zachodnich granic kraju widać cieplejsze masy powietrza. Skoro w prognozach widać upał nad południowymi Niemcami, nie jest wykluczone, że do trzydziestek zbliżą się termometry również na południu Polski. To oczywiście odległy termin w prognozach, jednak warto już teraz mieć świadomość, że dla sympatyków gorących dni jeszcze nie wszystko stracone. Jesień coraz śmielej daje o sobie znać w regionie, ale lato nie powiedziało ostatniego słowa.

Jesień jeszcze nie na stałe w Polsce. Lato jeszcze powróci?
Jesień jeszcze nie na stałe w Polsce?

Powyżej prognoza temperatury GFS na 7 września. Widać tu, że upał wystąpić może również na wschodzie kraju. Za wcześnie, by prognozować powrót czarnomorskich mas powietrza na dłużej, jednak widać, że model nie jest jednoznaczny w kontekście długotrwałego ochłodzenia. Okolice 30 stopni widać na mapach z prognozą temperatury również w kolejnych dniach września. Mimo tego, że jesień coraz bliżej z każdym dniem, to lata prawdopodobnie nie powiedziało ostatniego słowa. Wrzesień przyniesie nam dni gorące w Polsce.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk