Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 30 sierpnia 2022. Klin wyżowy. Chłodny poranek, ale dużo słońca w dzień. Burze tylko lokalnie

Pogoda na 30 sierpnia 2022. Ochłodzenie i słabe burze w Polsce

Dostajemy się pod wpływ klina wyżowego QUINTIN z centrum na zachód od Norwegii. Wyż ten zaczyna mocno oddziaływać na pogodę w kraju. To za sprawą tego ośrodka w region spływa chłodniejsze powietrze. To również ten wyż zapewnia nam coraz więcej słońca. Pogoda na 30 sierpnia potwierdzi to co napisałem powyżej.

Pogoda na 30 sierpnia. Mapa synoptyczna Europy
Pogoda na 30 sierpnia. Klin wyżowy w regionie

Na wstępie spójrzmy na mapę synoptyczną Europy. Oprócz wspomnianego wyżu blisko Norwegii na mapie w oczy rzuca się duży chaos jeśli chodzi o położenie ośrodków barycznych na wschodzie kontynentu. Wyż zostaje wypychany na wschód. Napierają na niego ośrodki niżowe MELISSA i ORNELLA przynosząc złą pogodę na zachodzie i północnym zachodzie Rosji. Na zachodzie i północnym zachodzie kontynentu doszło do rozbudowy wyżów, które na kilka dni skutecznie zablokują strefową cyrkulację w naszym regionie.

Pogoda na 30 sierpnia, czyli jak dostałem szoku na spacerze z psem

Wciąż żyję latem i upałem. W związku z tym nie zastanawiając się zbyt wiele o 5.30 wskoczyłem w krótkie spodenki, krótki rękawek. Na wpół przytomny w klapkach wyszedłem z psem na spacer. Uwierzcie, spać przestało mi się chcieć bardzo szybko. Uderzył mnie chłód, nieprzyjemne, pełne jesiennej wilgoci powietrze osadziło krople na samochodach, o rosie nie wspominając. Jesień coraz bliżej. Dziś odczułem to na własnej skórze. Temperatury dziś z rana na Lubelszczyźnie to około 10-11 stopni. Mieszkam blisko wąwozu, dlatego u mnie mogło być jeszcze chłodniej. Niestety przed nami kilka naprawdę chłodnych nocy i poranków na wschodzie i północy kraju. Jednak o tym w innych wpisach. Tutaj sprawdzamy co przynosi nam pogoda na 30 sierpnia.

Temperatury w Polsce 30 sierpnia 2022
Pogoda na 30 sierpnia 2022. Temperatury w Polsce

W dzień zrobi się znacznie cieplej. Na południu i południowym wschodzie będziemy mogli mówić nawet o komforcie termicznym, ponieważ termometry wskażą tam do 24 stopni Celsjusza. Od 20 do 22 stopni w pasie centralnym kraju. Najchłodniej dziś nad samym Bałtykiem, gdzie termometry wskazywały będą tylko w okolicach 20 stopni. Do tego na północy Polski temperaturę odczuwalną obniżał będzie wiatr, który wiać może z prędkością do 40-50 km/h. Do tego będzie to chłodny wiatr z północy. Pogoda nad morzem nie będzie sprzyjała dziś kąpielom. Zarówno tym słonecznym, jak i morskim.

Dobra pogoda w Polsce. Burze tylko lokalnie na północy

Tak jak wspomniałem powyżej, dostajemy się pod wpływ obszaru podwyższonego ciśnienia. W związku z tym pogoda w regionie stabilizuje się. Nad większością regionów kraju spodziewamy się dziś dużo słońca, choć poranek jest pochmurny w centrum i na północy kraju. Poniżej obraz satelitarny sat24.com z dzisiejszego poranka.

Pogoda na 30 sierpnia. Pochmurny poranek w części kraju
Pogoda na 30 sierpnia. Pochmurny poranek w części kraju

W kolejnych godzinach zachmurzenie piętra niskiego oraz mgły powinny zanikać. Nad krajem spodziewamy się dużo słońca i pogodnego nieba. Jednak to nie jest tak, że szans na deszcz nie ma w całym kraju. Z północy spływa do Polski rześkie, ale i chwiejne powietrze polarnomorskie. Na północy kraju panował będzie zwiększony gradient pionowy temperatury. Właśnie w tych masach powietrza może dochodzić dziś do słabej konwekcji. Pogoda na 30 sierpnia nie przyniesie silnych burz w kraju. Jednak przelotne, krótkotrwałe ulewy są jak najbardziej prawdopodobne w pasie nadmorskim, czy Warmii i Mazurach.

Ostrzeżenia IMGW przed słabymi burzami 30 sierpnia.
Ostrzeżenia IMGW przed słabymi burzami

Powyżej mapa ostrzeżeń przed słabymi burzami i opadami konwekcyjnymi w Polsce Północnej. Synoptycy IMGW również prognozują, że nie powinny to być dziś zjawiska groźne. Ciśnienie atmosferyczne w górę. Po południu barometry wskazywały będą nawet w okolicach 1020 hPa. W kolejnych godzinach zapraszam na stronę główną po kolejne aktualności pogodowe z kraju i ze Świata.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk