Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Temperatura miejscami poniżej 10°C na południu, lokalnie mgły. Najwyższa temperatura nad samym morzem w Polsce, gdzie po ciepłym lecie ten akwen oddaje ciepło.
W poniedziałek Polska znalazła się pod wpływem płytkiego niżu z centrum nad Morzem Bałtyckim. Front chłodny z nim związany odsuwał cieplejszą masę poza naszą wschodnią granice państwową. Powietrze w zasięgu strefy frontowej cechuje się pewną niestabilnością. Nad północną częścią naszego kraju znalazł się dziś zokludowany front atmosferyczny. Jednak od zachodu, północnego-zachodu umacniał się klin wysokiego ciśnienia, za który odpowiedzialny jest wyż znad Morza Norweskiego. Ciśnienie atmosferyczne ma dlatego rosnąć w kraju na barometrach. Płynie do nas już chłodniejsza masa polarnomorska względem ostatni dni. Jeszcze wczoraj zalegała u nas powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Było odsuwane przez przemieszczający się powoli z zachodu na wschód front chłodny.
Pogoda. Chłodniejsze powietrze względem ostatnich dni nad Polską
Jednak w nocy z poniedziałku na wtorek warunki pogodowe na północy kraju kształtować ma płytki cyklon ulokowany nad wodami Morza Bałtyckiego. Na pozostałym obszarze warunki pogodowe będzie kształtować klin wyżu związany z antycyklonem znad Morza Norweskiego. Docierać ma do nas w dalszym ciągu masa polarnomorska z rejonu Skandynawii, Morza Norweskiego i Islandii.
Trajektoria wsteczna mas powietrza na 30.08.2022, 00 UTC dla Warszawy, wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa
Układ wysokiego ciśnienia będzie zaciągać z północy i północnego-zachodu znacznie chłodniejsze oraz wilgotniejsze powietrze polarnomorskie w najbliższych dniach. Szczyt ochłodzenia przypadnie jednak na początek września, kiedy to sprowadzony zostanie jeszcze chłodniejszy strumień z wysokich szerokości geograficznych.
Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Jednak w północnej połowie kraju miejscami przelotne opady deszczu, na Suwalszczyźnie i Podlasiu burze już nie wystąpią. Szczególnie w rejonach podgórskich lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy od 10°C do 15°C. Najcieplej na wybrzeżu od 16°C do 18°C, na obszarach podgórskich do 7°C do 9°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny zachodni, północno-zachodni.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 30.08.2022 według modelu ICON – RUC dla Polski
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC