Pogoda w nocy z soboty na niedzielę zacznie być coraz bardziej dynamiczna. Prędkość wiatru w Sudetach sięgnie nawet 130 km/h. Bardzo wietrzna w całym kraju będzie niedziela. Spodziewany jest mróz na południu, śnieg tylko wysoko w górach.
Pogoda kształtowana przez aktywną cyrkulacje strefową
Pod koniec bieżącego tygodnia nasza część Starego Kontynentu pozostaje w zasięgu strefowej cyrkulacji atmosfery, która charakteryzuje się częstym przechodzeniem ośrodków niżowych w pobliżu naszego kraju z zachodu na wschód, zatok niżowych i stref frontów atmosferycznych. W sobotę przeważający obszar Polski jest w zasięgu zatoki niżowej atlantyckiego niżu. Tylko na wschodzie, południowym wschodzie zaznacza się wpływ antycyklonu z centrum nad Węgrami. Jednak już dziś wieczorem nad zachodnią połowę kraju wkroczy pierwszy front atmosferyczny, za którego odpowiedzialny ma być niż o imieniu Fryderyk z centrum nad Skandynawią. Z biegiem godzin nocnych przesunie się tacy strefa frontowa w głąb naszego kraju.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 14 stycznia 2023, 18 UTC dla Polski
Prędkość wiatru sięgnie w górach nawet 100-140 km/h, a w szczytowych partiach nawet 150 km/h
Mijający weekend, a zwłaszcza niedziela charakteryzować będzie się dynamicznym warunkami pogodowymi. Nie zabraknie zachmurzenia dużego i całkowitego, jeśli zdarzą się rozpogodzenia, to będą one krótkotrwałe. Pojawią się opady mżawki, deszczu lub deszczu ze śniegiem w górach oraz wietrznej pogody. Wyraźnie temperaturę odczuwalną obniżać ma silny wiatr z kierunków południowych. W Sudetach i Tatrach możliwy wiatr halny o prędkości 90-140 km/h. Silnie powieje również w Bieszczadach.
Zobacz także: Załamanie pogody coraz bliżej Polski. Wichura ponad 100 km/h, dużo deszczu i gwałtowny spadek ciśnienia
Temperatura maksymalna, 14 stycznia 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce według danych z sieci PSHM. Źródło obrazu: CMM IMGW-PIB
Mróz tylko w Karpatach. Dynamiczna pogoda w kolejnych kilkudziesięciu godzinach. Nadchodzi cyklon atlantycki Fryderyk
Noc z soboty na niedzielę przyniesie na zachodzie zachmurzenie całkowite. Natomiast na pozostałym obszarze małe i umiarkowane stopniowo wzrastające do dużego z biegiem nocy. Głównie w północno-zachodniej połowie kraju opady deszczu. Jedynie w Sudetach oraz Bieszczadach deszczu ze śniegiem i śniegu. Możliwa akumulacja opadów ciekłych na zachodzie od 5 mm do 15 mm. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od 0°C miejscami na wschodzie i południu, około 4°C w centrum, do 7°C na zachodzie. Chłodniej w rejonach podgórskich Karpat około -2°C. Z uwagi na wzrastającą różnice ciśnienia. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, nad morzem także silny do 40 km/h, w całym kraju w porywach 60 km/h, południowo-zachodni i południowy. Jedynie nad morzem i na południowym zachodzie porywy wiatru do 75 km/h. Głównie w rejonach podgórskich do 85 km/h, w Karpatach do 90 km/h, w Sudetach do 130 km/h. Lokalnie w górach zawieje i zamiecie śnieżne.
Przeczytaj również: Mróz dwucyfrowy pojawić może się w Polsce. Spadki temperatury poniżej -10°C i śnieg
Prognozowana minimalna temperatura powietrza, 15 stycznia 2023, 06Z według modelu ICON dla Polski
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC