Mróz dwucyfrowy może pojawić się w Polsce. Nocami prawdopodobne są spadki temperatury poniżej -10°C i śnieg na nizinach i wyżynach. Dynamiczne prognozy na przełom 2 i 3 dekady stycznia 2023 r.
Mróz dwucyfrowy może pojawić się okresami w trzeciej dekadzie stycznia
Wygląda na to, że najcieplejsza część stycznia dobiega końca. W drugiej połowie miesiąca częściej doświadczać będziemy zimowych ochłodzeń, które mogą spowodować okresowe obniżenie temperatury dobowej do wartości w normie wieloletniej, a czasem nawet lekko poniżej średniej wieloletniej. Nie zmienia to faktu, że mijający miesiąc zapisze się ciepły. Temperatura w skali miesięcznej może być wyższa o ponad 3-4°C względem lat 1991-2020 r. Pod koniec miesiąca ponownie mogą zacząć docierać do nas cieplejsze masy powietrza.
Prognoza anomalii dobowej temperatury na okres od 14.01.2023 r. do 20.01.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.
Warto również rzucić okiem na anomalie miesięczną na okres od 1.01.2023 r. do 20.01.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Do początku 3 dekady stycznia temperatura ma być wyższa na przeważającym obszarze Polski o ponad 5°C. Jeśli styczeń kończyłby się 20 stycznia 2023 r., to zapisałby się z pewnością jako najcieplejszy w historii pomiarów meteorologicznych na obszarze naszego kraju.
Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.01.2023 r. do 20.01.2023 r., mając na uwadze okres referencyjny 1991-2020 r.
Termiczne przedzimie często w Polsce, okresami termiczna zima w kraju. Mróz całodobowy może się zdarzyć, lecz nie będzie on tak długotrwały jak w grudniu 2022 r.
Interesująco przedstawia się średnia temperatura dobowa na okres od 14.01.2023 r. do 24.01.2023 r. Widzimy, że temperatury zauważalnie spadną i będą często charakterystyczne dla przedzimia. Prawdziwa zima w tym okresie z krótkimi okresami odwilży panować ma głównie w górach i na obszarach podgórskich. To dobra wiadomość dla uczniów z kilku województw, którzy rozpoczynają ferie i wybierają się na wypoczynek w góry. Na nizinach zdarzyć może się okresami mróz całodobowy, ale jego skala nie powinna być duża. Częściej za dnia temperatura ma być na niewielkim plusie, natomiast nocami częste okażą się przymrozki, a nawet większy mróz. Szczególnie w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń.
Przeczytaj także: Silny mróz poniżej -15°C i śnieżyce nagle pojawią się w Polsce. Zima przypomni się w epizodach
Prognozowana średnia temperatura dobowa na 10 dni według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych
Mróz może zdarzyć się na przeważającym obszarze Polski. Szczególnie częsty może być na przełomie 2 i 3 dekady stycznia 2023 r.
Przymrozki i mróz mogą nie być rzadkie już od 17 stycznia 2023 r. na obszarze Polski. Zimne noce w wielu regionach naszego kraju są prognozowane także w pierwszych dniach 3 dekady mijającego miesiąca, kiedy to spadki temperatury do wartości ujemnych nie będą zjawiskiem rzadkim. Poniższa mapa obrazuje nam możliwy zasięg mrozu na Starym Kontynencie i obszarach przyległych, ale co należy podkreślić, że mróz powinien być dużo większy, niż prognozuje to model GFS. Zwłaszcza, gdy w późniejszym czasie pojawią się kliny wyżowe i osłabnie prędkość wiatru oraz pojawią się miejscami przejaśnienia i rozpogodzenia w czasie długich styczniowych nocy oraz spływu chłodnych mas powietrza z północy.
Zobacz także: Silna śnieżyca uderzy w Polskę. Do 40 cm śniegu na południu. Niże genueńskie wtargną z impetem
Wyliczana temperatura minimalna na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS
Wstępnie prognozowany mróz na 19 stycznia 2023 r. 06 UTC według modelu GFS dla Polski
Mróz dwucyfrowy możliwy, 20 stycznia 2023, 06 UTC i możliwe spadki temperatury poniżej zera według modelu GFS
Dwucyfrowe spadki temperatury do wartości ujemnych pokazuje nam głównie model kanadyjski GEM, ale prognozy na tak odległy okres należy traktować jako ciekawostkę
Nie tylko model GFS, ale także ECMWF i GEM widzą powrót mrozu do Polski, który występować będzie szczególnie nocami i w godzinach porannych. Na początku trzeciej dekady stycznia w rejonach potencjalnych większych przejaśnień i rozpogodzeń możliwe są spadki temperatury poniżej -10°C. Poniższy obszar zagrożony większym mrozem jest wstępny i ulegnie z pewnością zmianie. Obrazuje on bardziej trend w kierunku niższych temperatur względem minionych tygodni, kiedy to ustanawialiśmy nowe rekordy temperatury. Śledź na bieżąco prognozy długoterminowe na łamach naszego portalu.
Orientacyjna prognoza zasięgu mrozu na 20 stycznia 2023 r. 00 UTC. Obrazuje tylko trend w kierunku ochłodzenia i możliwych spadków temperatury poniżej zera
Orientacyjny zasięg i skala mrozu na 21 stycznia 2023 r. 06 UTC według modelu kanadyjskiego GEM
Większy mróz wstępnie prognozowany na 23 stycznia 2023 r. 00 UTC według modelu GEM
Opady zimowe zaczną pojawiać się częściej na nizinach i wyżynach w przyszłym tygodniu. Najwięcej śniegu przybędzie w górach i obszarach podgórskich
Praktycznie na sam koniec zobaczmy jeszcze orientacyjne prognozy zasięgu i grubości pokrywy śnieżnej do pierwszych dni 3 dekady stycznia 2023 r. Musimy mieć na uwadze, że ulegną one jeszcze wielokrotnym zmianom. Pokazanie ich ma za zadanie ukazanie trendu na najbliższe tygodnie, czyli możliwy powrót miejscami zimowych krajobrazów na obszar nizin i wyżyn. Na bardziej precyzyjne prognozy będziemy musieli poczekać, gdyż skala i długość zimowego ochłodzenia stoi pod znakiem zapytania. Pomimo prognozowanych okresów z dominacją chłodnych mas powietrza w pierwszym miesiącu nowego roku, to styczeń zapisze się jako ciepły i wilgotny w całym kraju.
Prognoza grubości pokrywy śnieżnej na okres od 14.01.2023 r. 00Z do 22.01.2023 r. 12 UTC według modelu ECMWF
Wstępny zasięg i wysokość pokrywy śnieżnej do 22 stycznia 2023, 12 UTC według modelu GFS
Także model GEM pokazuje nam możliwy powrót pokrywy śnieżnej na okres od 14.01.2023 r. 00Z do 23.01.2023 r. Jednak pokazany poniżej zasięg i grubość pokrywy śnieżnej jest orientacyjny i ulegnie zmianie w kolejnych odsłonach modeli numerycznych.
Prognoza wstępna zasięgu i grubości pokrywy śnieżnej na okres od 14.01.2023 r. do 23.01.2023 r. według modelu GEM
Na sam koniec zobaczymy jeszcze prognozowane średnie wartości ciśnienia na 10 dni. Widzimy, że z północy na południe przebiegać ma rozległa zatoka. Obecna nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej i górnej troposferze. W przyszłym tygodniu częściej zaznaczać mają się niże śródziemnomorskie, które przyniosą obfite opady stałe, mieszane i ciekłe. Z uwagi na ich niepewną trajektorie, więcej szczegółów podamy w kolejnych dniach. Okresami w trzeciej dekadzie miesiąca zaznaczą się przejściowe kliny wyżowe, które ustabilizują na krótki okres czasu pogodę.
Mróz i śnieg w kraju. Prognoza średniej wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC