Pogoda będzie dynamiczna. Burze śnieżne, mróz i silny wiatr o skali wichury w Polsce. Porywy do 130 km/h

Pogoda jest dynamiczna na przełomie stycznia i lutego za sprawą odbudowy strefowej cyrkulacji atmosfery, W ostatni dzień stycznia na pogodę wpływał w Polsce rozległy ośrodek niżowy znad Skandynawii. Z północnego-zachodu dociera nieco chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego o marginalnej chwiejności termodynamicznej.

Niżowa pogoda na koniec stycznia, cyrkulacja strefowa o różnych składowych wpływać ma na pogodę w pierwszych dniach lutego

We wtorek w wielu regionach było zachmurzenie duże, głównie w centrum i na wschodzie zaobserwowano większe przejaśnienia. Gdzieniegdzie notowano przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, na południu opady śniegu. Lokalnie na zachodzie wystąpiła akumulacja opadów do 5 mm. W rejonach podgórskich i górach nastąpił przyrost pokrywy śnieżnej o około 3 cm do 5 cm. Na termometrach w najcieplejszym momencie maksymalna od 2°C na południowym wschodzie, około 3°C w centrum do 5°C na zachodzie, chłodniej tylko w dolinach karpackich od -3°C do -1°C. Wiatr z uwagi na sporą różnice ciśnienia był umiarkowany i dość silny, na zachodzie i północy w porywach do 65 km/h, pod koniec dnia nad morzem porywy sięgają do 70 km/h, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 120 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Przeczytaj też: Koszmarny atak zimy na wschodzie. Mróz do -30°C, śnieżyce przyniosą 100 cm śniegu. Cyklony zagrożą Polsce

Pogoda. Temperatura maksymalna, 31 stycznia 2023 w Polsce na stacjach IMGW-PIB

mróz tylko w górach
Bez ujemnych temperatur na nizinach i wyżynach w ostatni dzień stycznia 2023 r.

Mróz w Polsce, silny wiatr w kraju

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz lokalnymi rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie opady deszczu i deszczu ze śniegiem, na wschodzie oraz południu opady śniegu. Na północy kraju, a zwłaszcza na wybrzeżu możliwe są rozproszone burze. Lokalnie drogi i chodniki śliskie. Niewykluczone, że w rejonach podgórskich i w górach nastąpi przyrost pokrywy śnieżnej o 2 cm do 7 cm. Natomiast na na północnym wschodzie o 3 cm do 5 cm. Jednak w najchłodniejszej części nocy od -4°C w dolinach karpackich i -3°C na północnym wschodzie do 1°C w centrum i 3°C na Wybrzeżu.

Dlatego, że różnica ciśnienia będzie spora. Wiatr okaże się umiarkowany i dość silny, na północnym zachodzie w porywach do, osiągając próg wichury do około 75 km/h, w pozostałej części kraju do 65 km/h, jedynie nad samym morzem okresami silny i bardzo silny od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 90 km/h, zachodni. Gdzieniegdzie zawieje śnieżne. Tylko wysoko w Sudetach porywy wiatru do 130 km/h, w Tatrach do 90 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Zobacz też: Groźne wichury zagrożą Polsce. Będą częste burze śnieżne i śnieżyce w kraju, a nawet dwucyfrowy mróz

Pogoda. Prognozowana temperatura w drugiej części nocy z wtorku na środę w Polsce

Pogoda będzie dynamiczna. Burze śnieżne, mróz i silny wiatr o skali wichury w Polsce. Porywy do 130 km/h
Pogoda niżowa w kraju na przełomie stycznia i lutego 2023 r.

FaniPogody.pl