12 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Groźne burze na zachodzie. Silny wiatr na północy. Dynamiczna pogoda w części Europy

Pogodę w większości regionów Europy stabilizuje układ wyżów DIRK i CHRISTIAN. Ośrodki na dobre rozgościły się w Europie południowo wschodniej skutecznie blokując cyrkulację strefową w Europie Wschodniej i Centralnej. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja baryczna w Europie Zachodniej. Tutaj Atlantyk pokazuje swą potęgę. Głębokie niże raz po raz sunął z zachodu w kierunku naszego kontynentu niosąc dynamiczną pogodę.

Nie inaczej będzie i w czwartek. W Europie Zachodniej i Północnej znają się dziś cztery ośrodki niskiego ciśnienia (FENJA I,II,II oraz HEIKE). Przyniosą one bardzo złą pogodę w pasie od Skandynawii przez Wyspy Brytyjskie po Półwysep Iberyjski.

W Skandynawii w czwartek wystąpią obfite opady. Na północy regionu będą to opady śniegu, bardziej na południe padał będzie deszcz. Opadom towarzyszył będzie dość silny wiatr powodujący na północy zawieje i zamiecie śnieżne.

Jednak naprawdę silny wiatr wiał będzie w dniu dzisiejszym na Wyspach Brytyjskich. Silny gradient baryczny przyniesie wichurę w Irlandii, Szkocji i na zachodzie Anglii. Miejscami wiało będzie ponad 100 km/h. Do silnego wiatru dołączą ulewne opady deszczu. Niektóre z chmur będą generowały wyładowania atmosferyczne przynosząc burze. Podczas przechodzenia komórek burzowych porywy wiatru będą jeszcze silniejsze.

Z silnymi burzami zmierzą się dziś prawdopodobnie mieszkańcy zachodnich i północnych regionów Hiszpanii i Francji. Na Atlantyku, na zachód od tych regionów znajduje się bardzo aktywny front atmosferyczny. Już teraz powstają tam dobrze zorganizowane komórki burzowe. Po zbitych rdzeniach i dużej aktywności elektrycznej nie można wykluczyć tam burz zawierających w sobie mezocyklon (superkomórki burzowe).

To będzie ciepły dzień w Europie. Mróz spodziewany jedynie na północy Skandynawii (do -2 stopni). W pozostałych regionach kontynentu temperatury dodatnie. Od 4 do 10 stopni w pasie Europy Centralnej. Na południu kontynentu do nawet 14-16 stopni powyżej zera. Najcieplej na zachodzie kontynentu. Od 11 stopni na Wyspach Brytyjskich, do nawet 18 kresek w Portugalii i na południu Hiszpanii.