Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na cały luty 2020 dla Polski. Bardzo duża anomalia, susza i możliwe burze w krajuPogoda długoterminowa na cały luty 2020 dla Polski. Bardzo duża anomalia, susza i możliwe burze w kraju. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na drugi miesiąc 2020 roku.

Pojawiły się już najnowsze prognozy modelu CFS i ECMWF na luty. Wypada więc sprawdzić co nas czeka nas drugim miesiącu 2020 roku.

W lutym nie oczekuje się nadejścia śnieżnej i mroźnej zimy do Polski. Przeważnie temperatura powietrza będzie powyżej normy wieloletniej.

Średnia anomalia temperatury powietrza sięgnąć może nawet 3 stopni powyżej normy.

Ilość opadów będzie prawdopodobnie poniżej normy wieloletniej w skali miesięcznej.

Model ECMWF również prognozuje, że temperatura powietrza będzie powyżej normy wieloletniej w lutym.

W lutym przeważnie temperatura będzie dodatnia w ciągu dnia. Prawdopodobne są jednak okresy, gdy temperatura może być ujemna nawet przez całą dobę na przeważającym obszarze Polski.

Przejściowo napłynąć mogą do Polski zimniejsze masy powietrza, przynoszące ujemne temperatury i śnieg nie tylko w górach. Dużą aktywnością jednak wykazywać może się Ocean Atlantycki, przynosząc łagodną zimę w Polsce.

Niewykluczone są okresy, gdy temperatura w Polsce przekroczy 10 stopni na nizinach w ciągu dnia. Szczególnie przy adwekcji z południa. Możliwe są również burze. Głównie typu adwekcyjnego.

Niewielka ilość opadów przyczynić może się do opóźnienia wegetacji na wiosnę. Owoce i warzywa mogą być w tym roku rekordowo drogie z powodu utrzymującej się suszy i bezśnieżnej zimy.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz