Pogoda. Gwałtowne burze przejdą przez Polskę. Grad nawet 4 cm

Dzisiaj Polska znajdzie się pomiędzy wyżem znad zachodniej Rosji a wieloośrodkowym układem niskiego ciśnienia z ośrodkami w rejonie Wysp Owczych i północnego Atlantyku. W zachodniej i centralnej połowie kraju zaznaczy się wyraźna zatoka niżowa z linią zbieżności, jaka stopniowo będzie przemieszczać się na wschód i północny wschód. Tylko wschodnia połowa Polski pozostanie pod wpływem wyżu. Zalegać ma masa powietrza zwrotnikowego, w której z powodzeniem zarówno w ciągu dnia, jak i też w nocy będą tworzyć się burze.

Najpierw burze możliwe są na północy kraju już w pierwszej części dnia, ale szczytowa aktywność burzowa jest spodziewana wieczorem oraz w nocy. Zagrzmi już też około południa na południu Polski.

Szczytowa aktywność burzowa jest przewidywana na późne popołudnie. Podstawowym zagrożeniem będą ulewy do 40 mm, grad do 4 cm, ale także wiatr do 100 km/h.

W nocy główna aktywność burzowa zaznaczy się na obszarze Niziny Szczecińskiej, w północnej części woj Lubuskiego i Wielkopolski, na Pomorzu i wybrzeżu, Kujawach, Warmii i Mazurach, oraz północy Mazowsza. Największa intensywność zjawisk prognozowana jest na wschodnim Pomorzu i wybrzeżu, Kujawach, Warmii i Mazurach. Burze te mogą się utrzymywać przez całą noc. Grzmieć, ale słabiej będzie również we wschodniej połowie kraju, zwłaszcza w pierwszej części nocy. informuje IMGW

Prognozowany obszar burz w ciągu dnia (IMGW – PIB)

Przewidywany zasięg burz w nocy (IMGW – PIB)

Bieżące położenie opadów i burz poniżej