Pogoda. Gwałtowne ulewy i śnieżyce na południu. Niewykluczona powódź. Ponad metr świeżego śniegu. Wystąpią gwałtowne burze

Od listopada Europa południowa zmaga się z niedosytem opadów. Bardzo aktywny Atlantyk przynosi uderzenia kolejnych wichur i frontów atmosferycznych w północną część kontynentu. Na południu występują co prawda burze, ale brak jest tam długotrwałych, wielkoskalowych opadów.

Sytuacja ta poprawi się wraz z początkiem marca. W północnej części Morza Śródziemnego rozwinie się niż genueński. Od poniedziałku przyniesie on silne opady we Włoszech i w Słowenii. Lokalnie spaść może nawet 300mm deszczu na metr kwadratowy. Deszcz padał będzie na większym obszarze. Z pewnością spowoduje to poprawę sytuacji hydrologicznej na północy Włoch i w Słowenii.

Powyższe grafiki obrazują sumy opadów z kolejnych dni, aż do czwartku 5 marca. Widać tu, że dużo deszczu spadnie w całym regionie Morza Adriatyckiego. Solidna porcja wody spadnie również na Chorwacji, Bośni, Czarnogórze, po Albanię.

W wielu miejscach, zwłaszcza tych górzystych wysokie sumy opadowe doprowadzić mogą do licznych zalań, a nawet powodzi. Ta prawdopodobna jest w opisywanych regionach w drugiej połowie nadchodzącego tygodnia.

Warto dodać, że w czasie gdy na nizinach padał będzie deszcz, na północy Włoch będziemy mieli do czynienia z opadami śniegu. Prognozy mówią, że miejscami w Alpach przybędzie nawet 100 cm świeżego śniegu.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą prognozą długoterminową na cały marzec.